112 acil numarasını “ücretsiz” aradığımda ne oldu?

Aslıhan2312

Co-Admin
Spor salonundan çıktığımda iyi bir ruh halindeydim. Biraz yorgun ama aynı zamanda tüm vücut antrenmanından dolayı da mutluyum. Sonra şok: Kottbusser Damm ve Planufer'in hemen köşesinde iki kadın sokakta yatıyor. Tabii ben de onu gören birkaç kişi gibi hemen oraya koştum.

İkisi de kendi başlarına ayağa kalkabildiler. Ancak durum bana oldukça korkutucu geldi. Bilinçleri açıktı ama enselerinden ve başlarının arkasından tutulmuşlardı, yüzleri acıdan buruşmuştu. Tam olarak anlamam birkaç saniye sürdü: Bisiklet ve scooter üzerinde birbirleriyle çarpışmışlardı.

“911'i arıyorum” dedim. Her şey çok çabuk oldu ve gergindim. Ama bana öyle geldi ki, kazaya karışan iki kişi ve yoldan geçen diğer kişiler bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyorlardı. Acil yardım hattındaki beyefendi anlattıklarımı kaydetti. Yaklaşık beş dakika sonra iki ambulans geldi.

Ancak kadınlardan biri şimdiye kadar çoktan ayrılmıştı; kendini daha iyi hissediyordu, bunu başarabilirdi. Elbette. Ama diğerinin durumu daha da kötüleşmiş gibi görünüyordu. Acıyı gördüm, yüzünde yazılıydı. Johanniter'li iki sağlık görevlisi ona olayı sordu.

Bunu ancak şimdi fark ettim: Bayan neredeyse hiç Almanca ve neredeyse hiç İngilizce konuşmuyordu. En basit sorulara zar zor cevap verebiliyordu. Sadece Rusça ve Ukraynaca bildiğini söyledi. Hiçbirimiz bunu yapamadık. Sağlık görevlilerinden biri, uzun saçının altında kanayan açık bir kesik keşfetti. Hemen görülebilecek kadar güçlü değil. Ama yeterince güçlü. İki sağlık görevlisi bayanın acilen hastaneye gelmesini tavsiye etti; yaranın dikilmesi gerekiyordu. Ve her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek istiyorsun.

Ancak kadın son derece isteksizdi. Bulabildiği her Almancayı kazıp çıkardı: Hayır, hastaneye gitmek istemiyordu. Sağlık görevlileri kadını ikna etmeye çalıştı. Kazayı gören bir görgü tanığı da müdahale etti: Düşerken kadın havada öne doğru yuvarlanarak sert bir şekilde yere düştü. Tanık onu hastanede kontrole gitmeye ikna etti.

Ama o hiç istemedi. Dilden dolayı mıydı? Kaza şokundan mı kaynaklanıyordu? Sağlık sigortası yok muydu? Kendimi çaresiz hissettim. Çünkü bende de kadının hastaneye gitmesi gerektiği izlenimi oluştu. Ama kimseyi zorlayamazsınız ve bu iyi bir şey.

Sağlık görevlileri yine de onları çağırdığım için bana teşekkür ediyorlardı. Olağanüstü saygılıydılar. Sonuçta hiçbir sonuca varmayan böyle bir çağrı ve çabaya kızmış olabileceklerini düşündüm. Daha sonra bisikletime binip eve doğru yola çıktım. Nadiren olduğu kadar yavaş. Aklımın yarısı kaza geçiren iki kadınla ve onların iyi olması umuduyla.