2024 yılının üniversite öğretmeni ve Berlin'de DJ: Bertolt Meyer kimdir?

Aslıhan2312

Co-Admin
Teknik gelişmelerin mutlaka bilimsel tahminlere uymadığını, zaman makinesi kullanılmadan geleceği tahmin etmenin zor olduğunu biliyorum ve tufanın peşimden geleceğinden şüpheleniyorum. Yine de korkuyorum. Ne olacağından önce, nasıl olacağı, ne zaman ve hangi sebeple olacağı.

Korkutucu olan şey, yarından sonraki gün, çok uzakta olmayan bir yerde uyanma fikri, bazı yapay zekaların işimi devralması, beni iş dünyasından atması, önce bir anlam krizine, sonra da yetersizliğe sürüklemesi. bağlanmak. Ve bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum.

İki çalışma beni sadece rahatsız etmedi. McKinsey Global Institute'un hesaplamalarına göre 2030 yılına kadar dünya çapında 800 milyon iş kaybedilecek. Daha önce Oxford Üniversitesi tüm işlerin neredeyse yarısının bilgisayarlarla değiştirilebileceği sonucuna varmıştı. Benim gibi korkak bir kedi, felaketle kasvet arasında gidip geliyor, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yeni bir araştırmasına göre, muhtemelen ek istihdam yaratılacağı ve mevcut işlerin yalnızca değişeceği gerçeğiyle kendini pek teselli edemiyor.

Yapay zeka söz konusu olduğunda, ikna olmuşlarla şüpheciler, savunucular ve kıyametçiler arasında bir miktar çekişme var gibi görünüyor. Ve yakın zamanda risklerden korkmak yerine fırsatları vurgulayan bir adamın konuşmasını dinlediğime sevindim. Bunu kim söylüyor: “Teknoloji doğası gereği iyi ya da kötü değildir.” Ve bu: “ChatGPT sadece ne söylediği hakkında hiçbir fikri olmayan istatistiksel bir papağandır.” Bunlar duvara oyulmuş sağlam çiviler gibi duran açıklayıcı ifadelerdir. Her durumda papağan resmi kalır.

Adamın adı Bertolt Meyer, çalışma psikolojisi profesörü ve Chemnitz Teknoloji Üniversitesi'nde Hibrit Toplumlar özel araştırma alanının başkanı. Bu Pazartesi Berlin'de “2024 Yılının Üniversite Profesörü” olarak onurlandırılacak. Gerekçe şöyle diyor: “Chemnitz psikoloğu yalnızca seçkin bir bilim insanı değil, aynı zamanda daha fazla çeşitliliğin öncüsü ve engelli insanların eşit katılımının elçisidir.”

46 yaşındaki Meyer, sol ön kolu olmadan doğdu ve ilk protezini 19 yaşında aldı. Silikon eldivenle korunan son teknoloji ürünü modelini kas uyarılarıyla kontrol ediyor. Sahnede bileğini iki kez tamamen kendi ekseni etrafında çevirerek, “Gelişiminizi biyolojinin sınırlarına dayandırmanıza gerek yok” dedi. Meyer'in protez kolunu doğrudan bir sentezleyiciye nasıl bağladığını ve ardından – “Sadece düşünmem gerekiyor ve oluyor” – minimal tekno yarattığını görmek istiyorsanız, Mayıs ayının başında ://about empty'a gelmelisiniz. Profesör DJ Bertolt Meyer altı haftada bir orada çalıyor.

Veya Arte medya kütüphanesine tıklayabilir ve Meyer'in şu soruları araştırdığı “Katılmadığımı kabul ediyorum!” bilimsel dizisini arayabilirsiniz: “İnsanlarda genetik mühendisliği – optimizasyon mu yoksa ayrımcılık mı?”, “Sosyal medya – anlamlı ağ oluşturma mı yoksa tehdit mi?” Veya: “Otomasyon işimizi öldürüyor mu?” Spoiler: “Bu genellikle karmaşıktır” diyor Meyer, “belirsizliğe katlanmak zorundasınız, bazen bulgular dünya görüşünüze uymuyor.” Şeffaflık notu: Hiçbir papağan buraya yazıyorum. Hala.

“Doğuya Ziyaret” sütununda Paul Linke her iki haftada bir Chemnitz ve çevresindeki geçici yaşamını aktarıyor. Saksonya berbat mı? Şaka mı yapıyorsun bunu söylerken ciddi misin?

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.