Amy Winehouse'un film hikayesi

Aslıhan2312

Co-Admin
Filmin başında genç Amy Winehouse, elinde bir gitarla yatağında gözle görülür şekilde beceriksizce oturuyor ve bir şarkının birkaç satırı üzerinde çalışıyor. “Annemin nefret ettiği her şeyi taklit ettim…”. Annesinin nefret ettiği her şeyi taklit etmesi gerekiyor.

Peki açıklayıcı bir film mi? Ayetlerin alındığı “What It Is About Men” şarkısı, Freudcu bir kaderi gösterme zorunluluğundan bahsediyor.

Marisa Abela, yönetmen Sam Taylor-Johnson'ın filmi “Back to Black”te şarkıcılık kariyerinin başında olan genç bir yetişkini canlandırıyor. Boşanmış bir çocuğun dramı olan ailevi yükler büyük ölçüde göz ardı ediliyor. İyi huylu, ilgili baba, arkadaş canlısı, arkadaş canlısı bir bakıcıdır, ancak erkenden ortaya çıkan sefalete sürüklenmeyi durduramaz. Amy Winehouse'un en ünlü şarkısı “Rehab”ta rehabilitasyon ihtiyacını meydan okurcasına reddetmesi gibi, film de kendini çok bariz psikolojik yorum kalıplarına karşı savunuyor ve yine de bunları sürekli olarak yeniden üretiyor.

Bir kendini güçlendirme eylemi olarak biyografik film

Tasarım sorunu ortada: Amy Winehouse'un hikayesine iddialı anlatım biçimleriyle yaklaşmaya çalışsanız bile, onu trajik sonundan (alkol, şanssız aşk ve kendine zarar veren uyuşturucu aşırılıklarından) ayırmak muhtemelen mümkün olmayacaktır. Amy Winehouse'un şöhreti ancak ölümünden sonra muazzam hale geldi ve kaçınılmaz olarak kaderin insafına karşı savunmasız kalmanın kaçınılmazlığıyla daha da arttı.

Sam Taylor-Johnson, kahramanın hikâyesinin tahmin edilebilirliğine direnmek için geleneksel anlatım araçlarını kullanıyor. Kalıcı olması gereken şey, kendini güçlendirme eylemi ve genç bir kadının bastırılamaz kendisi olma isteğidir. Zaten eşsiz bir şarkıcı. Marisa Abela kendi kendine şarkı söylüyor ve çok inandırıcı bir şekilde çalıyor; iyi prova edilmiş jestlerinin çoğu Winehouse'un sahne şovlarından tanıdık geliyor, ama özellikle de onu kovalayan paparazzi sürüsünü savuşturma girişimlerinden. Dramaturjik yöntemler işe yaramazsa, çok genç yaşta ölen şarkıcının kısa ama çok daha yoğun yapıtlarından bir parça yardımcı olacaktır.

Amy Winehouse'un stil anlayışı – kalın göz kalemi ve arı kovanı saç modeli – hem özgürleştirici bir eylem hem de babasının plak koleksiyonunun yanı sıra ona caz mirasını da veren büyükannesi ve vekil annesi Cynthia Levy'ye duyulan saygı olarak yorumlanıyor. tüm popüler kültür trendlerine karşı etkiledi. Menajerine “Ben Spicegirl değilim” diye bağırıyor ve narsist sevgilisi Blake'e uyarı niteliğinde fısıldıyor: “Ben Jazz'ım.”

Amy Winehouse'u ağır uyuşturucularla tanıştıran ve defalarca rehabilitasyona girmesini engelleyen Blake'tir. Ancak sonuçta Blake, kendi ölümünden gelecek nesiller tarafından sorumlu tutulacak kötü çocuk olmak istemiyor ve bu yorum aynı zamanda Amy'nin tüm olumsuzluklara rağmen filmin geride bırakmak istediği kendini iddia etme mantrasını da ihlal ediyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Ara tonlar yutulur

Sam Taylor-Johnson hem çok fazlasını hem de çok azını sunuyor. Sanatçı Amy Winehouse için konuyu bu kadar kalınlaştırmaya gerek olmazdı. Neo-soul ikonu hakkında mevcut olan belgesel görüntüleri, müziğinin Afro-Amerikan kökenlerini İngiliz doğrudanlığıyla aşılamayı başaran bir ifade ustasının resmini çiziyor. Ne yazık ki Yahudi ailesinin geçmişi ve müzik gelenekleri sadece ima ediliyor. Aşırı tutkulu bir kadının güçlü yönlerini vurgulama şeklindeki temel motifinin ötesinde, nüansları yutan ve önemsiz olanı gözden kaçıran bir film için biyografik folklor görevi görüyor.

Black'e geri dönelim. ABD / İngiltere. Yönetmen: Sam Taylor-Johnson; Senaryo: Matt Greenhalgh; Marisa Abela, Lesley Manville, Eddie Marsan ve Jack O'Connell ile, 122 dakika