Bakan Gül: Binaya ‘hukuk fakültesi’ tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz

Saliha

Yeni Üye
Adalet Bakanlığı, Yargı Islahatı Stratejisi ve İnsan Hakları Hareket Planı kapsamında hukuk eğitiminin niteliğinin artırılması hedefiyle Ankara’daki bir otelde ‘Hukuk Eğitimi Sempozyumu’ düzenledi. Sempozyumun açılış programına Adalet Bakanı Gül ile bir arada Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, Danıştay Lideri Zeki Yiğit ve hukuk fakültesi öğrencileri katıldı. Burada konuşan Bakan Gül, sempozyumun hukuk eğitimine kıymetli katkılar sunacağını belirterek “Dünya tertibinin temeli, anahtarı; adalettir. Bu topraklarda daima ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı hakim olmuştur. İnsanı yaşatmanın da temeli adaleti yaşatmaktır. İnsan yalnızca soluk alıp vererek yaşamaz, insan lakin adaletle yaşar. Yargısal adaletin verdiği kararlar, kişi hayatını direkt etkilemektedir. birtakım kimi özgürlüğü genişletmekte, kimi bazı özgürlüğü kısıtlamaktadır. Bu manada da epeyce önemli bir sorumluluk duygusu isteyen bir meşguliyet alanıdır. Bu yargının sorumluluğu, vazifenin kusursuz bir biçimde bir dikkat ve ihtimamla yerine getirilmesi çerçevesindedir. Bu niçinle hakimlik, savcılık meslekleri de şahsi yanılgı kabul etmez, tüm taraflarıyla eksiksiz ifa edilmesi gereken gorevlerdir” dedi.

“NİTELİKLİ HUKUK, NİTELİKLİ HUKUKÇUYLA MÜMKÜN OLUR”

Yargı mensuplarının düzgün bir eğitim, sağlam bir kişilik ve kâfi hayat deneyimine sahip olması gerektiğini vurgulayan Gül, “Zira yargısal kararlar, toplumun bütün mahşeri vicdanında makes bulabileceği üzere birtakım kararlarla da yargıya itimadı zedeleyebilmektedir. Her iki sonuçta, büyük ölçüde yargı mensubunun elindedir. İşte bu vasıfları sağlayan da bir daha eğitimdir, hukuk eğitimidir. Bu sebeple Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafınca kamuoyuna açıklanan ıslahat evraklarında de hukuk eğitimine hayli değer yer verdik. Bu çerçevede bilhassa hukuk fakültelerine girişte aranan muvaffakiyet ölçütü, 2019 yılında 190 binden 125 bine yükseltildi ve artık de 100 bine yükseltildi. Bu temel prestijiyle bir başlangıç. Hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesini artırarak bu sürecin tamamlanması gerektiğine inanıyoruz. Ve nitelikli hukuk, nitelikli hukukçuyla mümkün olur kanaatindeyiz. İster yargı çalışını ister yargı mensubu olsun; kişinin bitirdiği üniversite ve aldığı hukuk eğitimi, onun vereceği yargı hizmetlerinin çıtasını belirleyecektir. Bugün hukuk fakültesini bitirmiş bir bireye ‘müsadere nedir?, ‘mehil nedir’ diye sorduğunuzda; birinci sefer duymuş üzere bakıyorsa, burada bir sorun var demektir. Ve bu kavramlarla karşılaştığında bunları anlamıyorsa, Türkiye’de hukuk eğitimi sorunu olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız demektir. Şimdiki hukuk vizyonunun ve eser üretme uğraşının kapısından içeri girmediği, akademik takımı yetersiz bir binaya ‘hukuk fakültesi’ tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz. Yalnızca tabelayla olan bir paha değildir. Hukuk fakültesi, hukuk mantığının verildiği, yansıtıldığı bir laboratuvardır. Bir ömür uzunluğu sürecek adalet seyahatinin ana lisanının öğretildiği, bu işin adeta beşiğidir. Bu çerçevede benim de arkadaşlara tavsiyem; ana gaye üniversiteye girmek olmasın. Nitelikli bir hukukçu olmanın, mesleksel kaliteye ulaşmanın aracı olması gerekir” tabirlerini kullandı.

‘ÖĞRENCİLER TECRÜBELİ HOCALARLA BULUŞAMADI’

Yargıtay Lideri Akarca ise temel eğitim sistemindeki eksikliklerin giderilmesinin demokrasinin en değerli teminatı olduğunu belirterek “FETÖ tarafınca gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsü, temel eğitimin devlet ve toplum hayatı bakımından ehemmiyetini bizlere bir kere daha göstermiştir. Lisans seviyesindeki hukuk eğitiminin kalitesini belirleyen iki temel faktör vardır. Birincisi, öğretim üyesinin kalitesi, ikincisi ise öğrencinin kalitesidir. Bu niçinle kaliteli öğrenciler ile kaliteli öğretim üyelerini bir ortaya getirmek gerekir. Son senelerda devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinin vakıf üniversitelerine geçmesinden dolayı yüksek puanlarla hukuk fakültelerine giren öğrenciler tecrübeli hocalarla buluşamamışlardır” dedi.