Bakan Karaismailoğlu: İstanbul’da maalesef sınıfta kaldılar

Saliha

Yeni Üye
Habertürk TV’de canlı yayın konuğu olan Bakan Karaismailoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“KILIÇDAROĞLU MAALESEF TEKRAR BOŞA DÜŞMÜŞTÜR”

“Sonuçta demokrasilerde ana muhalefet partileri ve genel liderleri değerli bireylerdir. Keşke ellerine verilen kağıda inanmayıp, teferruatlarını araştırsalardı. Cumhurbaşkanımız hiç bir vakit hiç bir ihaleye imza atmaz. Bunu devlet deneyimi olan herkes bilir. Bakanlar da imza atmazlar. hiç bir ihale ve ödemeye Cumhurbaşkanı imza atmaz. Oradaki kağıdı göstererek palavra konuştu. Ana muhalefet partisi başkanının bu biçimde bir palavraya alet bulunmasına üzülüyorum olağan ki. Cumhurbaşkanımız yalnızca yatırım programını onaylar. O programda binlerce proje vardır. Maalesef bir daha boşa düşmüştür Sayın Kılıçdaroğlu, tahminen de kasıtlı verilmiştir bu doküman.”

“BURSALILAR KISA MÜDDETTE SÜRATLİ TRENE KAVUŞACAK”

Sav edilen şey; Bursa Süratli Tren ihalesi. bu biçimde bir ihale var. Şu an Ankara-İstanbul içinde süratli tren var. Bursalılar da süratli treni oldukcatan hak ediyorlar. Onunla ilgili geçmişte yapılmış olan, iptal edilmiş olan ihaleler var. En kısa vakitte Bursalılar süratli trene kavuşacak. 2018 yılında yapılmış olan ihale yalnızca Bursa Yenişehir Osmaneli içinde. Yalnızca 50 kilometrelik kısmı. Yenişehir Bursa içindeki kısmında üst yapı işleri. 50 kilometresi hem altyapı hem üst yapı. Bunun yaklaşık maliyeti 3 milyar 200 milyon lira civarındadır. İhalede tutarsız ve uygunsuz teklifler çıktı. Mahkeme süreçleri çıktı. Yönetim de bu işi iptal etti, iş kapandı.

“BUNLAR ELMAYLA KARPUZU KARIŞTIRIYORLAR”

daha sonrasında yeni bir ihale süreci başladı. 106 km’lik ihale 201 kilometreye çıktı. Bursa’dan Bandırma’ya kadar uzadı iş. Bursa ile Bandırma ortası bağlandı. Yenişehir-Osmaneli içinde altyapı ve üstyapı istasyon eklendi. 7 istasyon ve 201 kilometreye çıktı ihalenin boyutları. Birinci ihale 56 kilometre, 50 kilometre altyapı ve üstyapı. Toplamda 106 kilometre. İkinci ihalemiz, şu andaki mevcut ihalemiz Bandırma-Osmaneli içinde altyapı ve üstyapı işleri. Toplamda 201 kilometrelik hatta çalışma yapılmaktadır. Birazcık matematiği olan, devlet deneyimi olan bu fiyatlar niçin buraya çıktı bilir. 9.4 milyar TL’ye bu iş ihale ediyorlar. Elmayla karpuzu karıştırıyorlar.

Birinci ihalede altyapı işleri 50 kilometre iken 145 kilometreye çıkıyor. Sinyalizasyon işleri iki katına çıkmış. Güzergahta hafriyat 22 milyon metreküpe çıkmış. Doğal ki bu artacaktır. bu biçimde bir şeyi kamuoyuna anlatması o kadar vahim ve acındırıcı bir durum ki. 2018 ünite fiyatları ile 2021 ünite meblağları birebir değil. Oradan da bir fark var. 3 milyar 191 milyar TL’lik iş kur farkıyla 5 milyar TL’nin üzerine çıkıyor. Mevzunun uzaması, Bandırma tarafının eklenmesi. Bursa-Yenişehir ortası üstyapının eklenmesi artışı çıkarıyor ortaya. Ayrıyeten istasyonlar da üzerine eklenmiş. Yani iki defa iki dört eder. Doküman esasen yok ki. Gösterdiği bir şey var. Cumhurbaşkanımızın onlarca imzaladığı karar var, onlardan birini gösteriyor.

“SİZ ORAYA LİYAKATSIZ İNSANLARI DOLDURURSANIZ”

Bu tıp doğal afetler birinci kez yaşanmıyor. İstanbul Belediyesi’nde bir kültür vardı. Ben 25 yıl İBB’de çalıştım. Bu işlerden sorumlu bir kişi olarak konuşuyorum. Kurumun külçeşidini fazlaca düzgün bilen bir kişi olarak konuşuyorum. Siz oradaki kurumsal yapıyı dağıtırsanız, liyakatsız insanları doldurursanız doğal ki başarısız olacaksınız. Olağan ki külfet yaşanmıştır Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de sorumluluğu vardır. Asıl sorumlu olan AKOM’daki bireylerdir. Eskilere baksalar her şey çözülecek. Kasım ayında tatbikatlar, simülasyonlar yapılırdı. Araçların nereye müdahale edeceği belirlidir. Fakat siz liyakatsız şahısları getirirseniz bu biçimde bocalarsınız. Yolda kalan İETT otobüsleri, kış lastiği olmayan araçların yolda kalması. Bir an evvel bu kadar kar ve tipinin bastırması sorunlar yaşanacak lakin bu işler çözülecekti. Vatandaş sorun çekerken gözünüzün öbür yerde olmaması lazım. İstanbul’un sıkıntısıyla dertlenmek lazımdır. İnşallah tekrar bu biçimde süreç olmaz. Ne gerekiyorsa biz onlara da yardım ederiz. Biz onların açmadığı yollara bizim grupları gönderdik, yardım ettik. Biz kendi Karayolları uhdesindeki yolları açtıktan daha sonra oralara müdahale edildi.

“İŞLERİ ÇÖZMEK İÇİN HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM”

TEM otoyolu kapandı, inkar etmiyoruz. Olağan orada yolda kalan vatandaşlarımız fazlaca büyük ıstırap yaşandı. Bizim için de otomobilinde mahsur kalan araçlar ve vatandaşlarımız hayli büyük badireler yaşadılar. AFAD, Jandarma, Emniyet birlikte topladık. Uyum sorunu olmaması gerekir. Bir devlet kültürü ile bu işi yönetiyordunuz. Siz orada kışla uğraş ihalesi yapacaksınız. Evvelden 10 bölgeye ayrılıyor, her insanın sorumlulukları yükleniyordu. Siz bir tek ihale yapıp bir bireye veriyorsunuz. Tuz ihalesiyle ilgili konuşulanlar var. İnşallah bundan daha sonra yaşanmaz. Bu tıp olumsuz hava şartları her vakit olacaktır. Hazırlıklı olmak lazım, kısa vakitte işleri çözmek lazım.

“YILDA 1 MİLYON TON EGZOZ DUMANI SALGILIYORLARDI”

Yılbaşı gecesi Osmangazi Köprüsü’nde yanlış iş yapmışlardı, hem fiyatları vatandaşlara geri ödettirdik ve gerekli cezayı verdik. Atatürk Havalimanı’na inmememiz gerekiyordu risk alarak indik. Atatürk Havalimanı’nda olağanüstü durumlarda acil iniş için bir pist açık. İstanbul Havalimanı’nda 2 tane pistimiz var. Bahçelievler, Bakırköy, Florya, Sefaköy nüfusun en ağır alanlar. Burada havalimanı vara günde bine yakın uçak iniyordu. Kentin göbeği burası. Atatürk Havalimanı’na inmek için Marmara denizinde saatlerce döndüğümüz günleri unutmayın. Kapasitesini doldurmuş bir havalimanı. Vatandaşı bu egzoz emisyonundan kurtarmanız gerekiyor. Yılda 1 milyon ton egzoz salgılıyorlar. Bu kentin göbeğinde burası. 305 milyon ağaca muadil egzoz salınımı demektir bu yılda. Kapasite bitmişti. Yeni kapasite gerekiyordu. İstanbul Havalimanı dünyanın transit merkezi olacak.

“BUNDAN daha sonra OLMAYACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

İstanbul Havalimanı’nı kötülemeye çalışıyorlar. yıllardır hizmet edecek bir havalimanı. Şu ana kadar 115 milyon yolcu taşıdı. 800 bin uçak iniş yaptı bu havalimanına. Pazartesi günü onlardan bir adedini yaşadık. Atina’da, New York’ta, Amsterdam’da yaşanmıştı. Bu her yerde yaşanıyor. Bundan daha sonra olmayacak diye bir şey yok.

“OLASI DURUMDA MÜDAHALE EDİLECEĞİ BELLİYDİ”

İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamazdık diyorum. Bunlar olacaktı lakin bunları sıkıntı etmek lazımdı. Planlama eksiği, kurum kültürü var. Kış gelmedilk evvel tatbikatlardan bahsediyorum. Mümkün durumda nereye müdahale edileceği muhakkaktı. Siz bunları dağıtırsanız tenkit almakta hayli haklısınız. Kuzey güney pisti etkin olsaydı yeni havalimanındaki uçuşa tesiri oluyordu. O yüzden orası kapandı. Burası Millet Bahçesi olacak. bir daha kamunun gereksinimine kurgulanacak. Buranın değeri yerinde. Doğu batı pisti özel uçuşlarda, kriz vakit içinderında kullanılacak.

“ÇÖKEN KARGO ÇATISI HAVALİMANININ 7 KM DIŞINDAYDI”

Yeni havalimanı 75 milyon metrekarelik bir alandır. Bu doğal ki olacaktı, olması da gerekiyordu. Eski havalimanı 11 milyon metrekareydi. Artık biz 5. ve daha sonra 6. piste geçeceğiz. Türkiye’de turizmin artmasıyla bu biçimde bir havalimanı aslına bakarsanız şayet olmazsa olmazdı. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı. 25 yıllık işletme boyunca 22 milyar Euro devlete kira getirecek fazlaca değerli bir eser oldu. Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu uzun soluklu master planın eserleri. Hepsi logo üzere. Tek tek yerlerine koyup fotoğrafın tamamına bakmak lazımdır. Havalimanı kapandıktan daha sonra bölgedeki Trafik yüzde 30 azalmıştır. İstanbul Havalimanı çok hoş bir biçimde işliyor. Burası süreksiz bir yapı. Havalimanının 7 kilometre haricinde bir yapıydı. aslına bakarsanız yıkılacaktı. Havalimanını ilgilendiren bir durum yok.

“İSTANBUL’DA MAALESEF SINIFTA KALDILAR”

24 yıldır İBB’de daire başkanlıkları, genel sekreter yardımcılıkları yaptım. İBB’nin yükümlülük ve sorumluluklarını fazlaca güzel bilen birisi olarak konuşuyorum. Maalesef sınıfta kaldılar. Olumsuz hava şartların şiddetine nazaran birtakım ıstıraplar olağan ki yaşayacaksınız. Lakin oraya hazırlıklı olmak lazım. Pazar günü Bolu Dağı’ndaydım, Pazartesi gecesi İstanbul’daki ezayı görür görmez sayın Bakanımızla buraya gelip müdahale edip badireyi çözdük. Gözünüz diğer yerde olduğunuzda bu düşünceler yaşanır. Bunları dediğiniz vakit kızmaya hakkınız yok. Biz devlet olarak TEM otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu’na müdahale ettik. 18 saati bulmayan bir müddetçte olağan akışı sağladık.

“KESİN PROJELER GELMEDİĞİ İÇİN SÜREÇ UZADI”

Oynamaya niyetin yok yerim dar diyorsun! İBB’de Ulaşım Daire Başkanlığı yaptım. Mevcut metro sınırlarını yapmak için kapı kapı dolaşıyor onayını alıyorduk. Arkadaşlar bilmiyorsa ön, avam, kesin proje nedir anlatırız onlara. 12/03/2021 tarihinde gelmişler Bakanlıkta toplantı yapmışlar. Biz ‘projedeki eksiklikleri tamamlamanız lazım ki, yatırım programına alalım’ demişiz 31/03/2021 tarihinde. Kendi yazılarında ‘ön projeler teslim edilmiştir’ deniyor. Onay alınabilmesi için kesin proje olması lazım. Biz de kesin projeleri istemişiz. O süreçte gelip sunumlar yapılmış Bakanlıklara. Kesin projeler gelmediği için süreç o yüzden uzadı.

“MAĞDUR OLMA PEŞİNDELER”

03/11/2021’de kendi yazıları var, bize birtakım dokümanlar sunmuşlar fakat bir daha kesin dokümanlar yok. Hepsi kendi yazılarında var. Toplantılar devam ediyor. Yazı yazılmış, dokümanlar bekleniyor. Biz ‘şunları toplayıp gelin’ demişiz. Hem yanıt, hem toplantı birebir vakitte toplantı tutanakları var. En son 03/11/2021’de talepte bulunmuşlar. daha sonra evraklarını güya teslim etmişler, bütün iş bitmiş yalnızca Sefaköy-Beylikdüzü metrosu kalmış üzere. Artık başlamışlar 4 istasyon yapacağız diye. Tahtakale’de, İspartakule’deki vatandaşımız ne yapacak? Bir algı yapıyorlar, ortada olmayan bir şey üzerinde fırtına koparıyorlar. Kirazlı metrosunda ne yaptınız onu söyleyin! Ortada hiç bir şey yok. Bostancı-Dudullu metro çizgisi kendilerinde. Yerinde yeller esiyor. Pendik-Tuzla metrosu ortada bir şey yok. Yenidoğan-Sancaktepe metrosunun üzerine harfiyat döküyorsunuz. Mağdur olma peşindeler. bakılırsavlerini yapacaklar daha sonrasında konuşmaya hakları olsun.

“BİZİM PROJELERİMİZ HİÇ BAKANLIKTA TAKILMAMIŞTI”

Yazılarla bildirildi, şifahen bildirildi. Toplantı devam ederken birileri çıkıp ‘Bize müsaade vermiyorlar’ deniliyor. Uygulama kesin proje olmadan ne yatırım programı teklif edilebilir ne de ihale yapılabilir. Taban etüdleri, zelzele raporları oluşturmadan olmaz. Biz Kadir Bey’ye hiç bir vakit projelerimiz Bakanlıkta takıldı demezdik. Kapı kapı dolaşır projemizin onayını alırdık. Maalesef proje firmasına işi ihale etmişler artık. Natürel ki proje firmasından biz de faydalanıyorduk lakin bürokrat işini takip eder.