Bakan Selçuk ‘Yunus Emre’yi bilir misin?’ standının açılışına katıldı

Saliha

Yeni Üye
Bakan Selçuk, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı ve Harun Karacan ile AK Parti Vilayet Lideri Zihni Çalışkan ve öbür ilgililer tarafınca Eskişehir Valiliğinde karşılandı. Burada Valilik onur defterini imzalayan Selçuk, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret edip basına kapalı görüştü.

Valilik makamında Bilim Sanat Merkezi İmal Protokolü’nü imzalayan Bakan Selçuk, ondan sonrasında birlikteindekilerle Eskişehir Olgunlaştırma Enstitüsü tarafınca Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde, hazırlanan Yunus Emre’yi anlatan tablolar, minyatürler, seramikler ve devir kıyafetlerinden oluşan “Yunus Emre’yi bilir misin?” isimli standın açılışını yaptı.

Bakan Selçuk, açılışta yaptığı konuşmada, vefatından 700 yıl daha sonra bile Yunus Emre’nin insanlığa olan iletisinin hala anlanmaya, algılanmaya çalışıldığını söylemiş oldu. Yunus Emre’nin bildirisinin doğruyu ve hoşu bulma noktasında insanlığı bir ortaya getirdiğini söz eden Selçuk, şu biçimde konuştu:

“Doğruyu, iyiyi, hoşu bulma uğraşımız da bu çerçevede devam ediyor. Bu kadar derin manalar içeren kelamları, bu kadar kısa, öz formda söz edip insanın ve insanlığın hizasını oluşturabilecek derecede vukufiyetleri içeren bir mana iklimini oluşturabilen Yunus Emre’nin gölgesinde, Yunus Emre’nin anısında buluşuyor olmak ve onu anarak birtakım projeleri, işleri yapıyor olmak nitekim özel diye düşünüyorum. En kıymetli konulardan birisi de Türkçenin doruk noktası olarak bu kadar derinliği fazlaca yalnızca bir biçimde söz etme fırsatı veren bir anlayış olması. Bu anlayışın bizi götürdüğü dünyalar insanımızı ve insanlığı da zenginleştirmeye devam ediyor ve Türkçemizin yüz akı olarak da bizim bir kıvanç vesilemiz.”

Bakan Selçuk, Yunus deyişlerinin bir çocuğa ve hayli bilge bir filozofa birebir anda hitap edebilmesinin ehemmiyetine değinerek şunları kaydetti:

“Bize öngördüğü, önerdiği şey şüphesiz tevazu, mütevazi oluş… Bu tevazunun ötesinde ben davasından vazgeçmek için de lisanın kararına boyun eğmek… Bütün bunlar bir ortaya geldiğinde eminim gelecek jenerasyonlar de Yunus ile ilgili destansı kıssaları, içerikleri paylaşmaya devam edecekler fakat biz de elbirliğiyle, işbirliğiyle elimizden geleni bu vesileyle yapmış olmanın rahatlığı ortasında olmak istiyoruz.”

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, Eskişehir Olgunlaştırma Enstitüsünün ortaya koyduğu yapıtlarına kıymetli olduğunun altını çizerek “Cumhurbaşkanımız tarafınca ortaya konulan Yunus Emre Yılı, Türkçe ile ilgili yıl üstünde dura dura tekrar yine vurgulana vurgulana ele alınması gereken bir yıl. Bu yılın hepimiz tarafınca yine tekrar kıymetlendirilmesi ve geleceğe taşınması noktasında bir muhtaçlığımız var. Enstitümüzün bu çalışmasını hayli değerli buluyorum.” diye konuştu.

Konuşmanın akabinde açılışı yapılan sergiyi gezen Bakan Selçuk ve birlikteindekiler, sanatkarlarca seslendirilen Yunus Emre’nin ilahilerini dinledi. Çocuklarla fotoğraf çektiren Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, sonrasındasında AK Parti Vilayet Başkanlığını ziyaret etti.