Berlin Drachenberg'de drone pilotları – Pazar gezisi sırasında gürültüden rahatsızlık

Aslıhan2312

Co-Admin
Ayların en kasvetlisinde, dünyanın en acımasız başkentinde bir haftalık ağır ücretli çalışmanın ardından aile, Pazar günü son güçleriyle yürüyüşe çıktı. Trafik gürültüsünden kurtulun, temiz havayı içinize çekin, hatta belki panoramik manzaraların keyfini çıkarın: Yeniden insan gibi hissetmek; fikrin yönü buydu.

Böylece Grunewald'a doğru yola çıktık ve Teufelsberg'in hemen önünde, orada uçurtma uçuran Berlinliler tarafından buna verilen isim olan küçük kardeşi Drachenberg'de durduk. Kışın bazen burada kızakla kaymaya gideriz, Pazar günü kar yoktu ve Şubat ayı muhtemelen gösteri uçurtmaları için fazla kasvetliydi. Daha ilk adımlarda kendinizi eski vücudunuzda hafiflemiş hissederken, bebek arabada mutlulukla uyuyordu.

Ama bir gürültü vardı! Ağaç tepelerinin arasında uçan küçük ama gürültülü bir drone gördük. Bunları siz de biliyorsunuz, gürültüyü artık herkes biliyor. Sanki bir yapay zekaya şunu söylemişsiniz: Lütfen dev bir plastik sivrisineğin devasa, kırık bir amplifikatörün içinden kovalaması gibi, şimdiye kadarki en sinir bozucu sesi çıkarın. Aynı zamanda “çevresel olarak alışılmadık gürültü” olarak da adlandırılır. Ve Pazar günü öğleden sonraki gezimin tam ortasından geçti.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Alışılmadık gürültünün etkisi altında her geçen saniye daha da sinirleniyordum. Bunu kim doğru anladı? Buna bile izin verildi mi? Dikkatimi dağıtmaya çalıştım. Ama otomatik olarak kendisini erkek olarak gören bir kişi olarak hayal ettiğim drone pilotuna geri dönmeye devam ettim ve kendime giderek daha sık ve çeşitli senaryolarda onu ve onun lanet drone'unu nasıl ortadan kaldırabileceğimi sordum. Onu öldürmeme izin verildi mi? Kimse fark eder mi? Burada pek kimse yok muydu? Ama karım sıkı durur mu?

Sonra bir açıklığa geldik ve o alçağı gördüm. Gözleri garip sanal gerçeklik gözlükleriyle kapalı, elinde uzaktan kumanda, on kilometrelik bir yarıçap içindeki tüm Pazar yürüyüşçüleri ormanını rahatsız eden drone'uyla çok iyi vakit geçiriyor gibi görünüyordu. Herkesin gününü mahveden tek kişi. Kuşlardan, ejderhalardan ve diğer hayvanlardan bahsetmiyorum bile. Ayaklarının dibinde, ayakkabıları çıkarılmış halde oturan kız arkadaşıydı. Aslında ne yapıyordu? Ara sıra drone'u park ediyor ve sonra tekrar uçuyordu.

Kuşlar bile drone operatörünün gözlerini gagalamıyor

Onunla yüzleşmek, onu azarlamak istedim. Onu dağdan aşağı itmek istedim. Ve ben bunların hiçbirini yapmadım. Ertesi Pazar günü boyunca bunu anlamadım, benim için bir gizemdi çünkü sıradan vatandaşlar gibi ikisini de yorum yapmadan geçtik. Demokrasi bu, diye düşündüm, uygar bir insan olmak istiyorsun, herkes elinden geleni yapmalı. Ama uzaklaştıkça yanıldığımı daha çok hissettim. Ben, biz haklıydık! Bizim haklarımız vardı, onların havada da uygulanması lazım. Yapmamız gerekiyordu… hayır, buna izin verilmedi… Ah, ne yolculuktu!

Dönüş yolunda gürültü daha da arttı. Rüzgar kıyametin müziği olarak ses duvarlarını üzerimize doğru estirdi. Kaçış yoktu. Ama drone yüzünden kimseyi öldürmenize izin verilmedi. Uygun olmasına rağmen kuşlar bile onun gözlerini gagalamamıştı.