Bir kartal ailesi üreme ve ölüm dramlarını yaşıyor

Aslıhan2312

Co-Admin
İki günden fazla süren sinir bozucu kamera arızasının ardından artık yuvaya geri döndü. Deniz seviyesinden 2.000 metre yükseklikte bir kış sonu fırtınası 3 metre taze kar getirdi. Kameranın güneş panellerine çok fazla düşerek suyunun bitmesine neden oldu. Şimdi güneş yeniden parlıyor. Eriyen kardan bir çelenkte iki yumurta görülebilir. Paskalya sepetinde estetik duygusu olan bir tavşan tarafından düzenlenmiş gibi ortada uzanırlar. Güzel bir görüntü, ama kalbimi kıran bir görüntü. Yumurtalar, Kaliforniya’daki San Bernardino Ulusal Parkı’nda, Big Bear Gölü kıyısına çok da uzak olmayan bir Jeffrey çamı ağacındaki yuvada yaşayan bir çift kel kartala ait. 45 metre yükseklikteki yuvalarından ikili harika bir manzaraya sahip. Ebeveynlerin isimleri Jackie ve Shadow’dur ve on bir ve dokuz yaşındadırlar.

Birkaç gün önce, yumurtaların ikisinden biri tarafından kaplanması dışında benzer bir resim sunuldu. Shadow, 2018 yazında selefi Mister B.’yi kovaladığından beri bir çift oldular. Güneş parladığında ve hafif bir rüzgar estiğinde, çam ağaçlarını sallayarak ve kuşların tüylerine hafifçe dokunduğunda, ahenkli ve sakin tablo bir yeryüzü cennetine yaklaşır.

Berlin’in güneyinde garip bir çifte hayatı olan bir geyik yaşıyor

Oturabilirsin. Tek yapılması gereken, Shadow’un aşağıdaki parıldayan gölden Jackie’nin açması için getirdiği tıka basa dolu yayın balığını bir kenara itmekti ve daha sonra bir şeyler atıştırmak için yarısı yenmişti. Şans eseri, kuş ailesinin hayatını günün her saati izleyen bir çevre kuruluşu tarafından kurulan canlı kamerayla karşılaştım. Ne yazık ki, kam 1 hala sallanıyor, ancak yuvaya uzaktan bakan ve daha iyi çalışan kam 2 hala var.

Edinilen bilgiye göre yumurtlamalar 11 ve 14 Ocak tarihlerinde yapılmıştır. Üreme mevsimi aslında 38 gündür, yani 18 Şubat ve 21 Şubat olması gerekirdi. Ama bu arada öğrendiğim gibi bazen 50 gün bile sürüyor. 48. günde kamera kapandığında hala umutluydum.

Yumurtalarının üzerine dikkatlice çömelmiş, genellikle uykulu, sıcaklık üreten kuşlara baktım ve yumurtadan çıkmanın ne kadar yorucu ve hepsinden önemlisi sinir bozucu bir çile olduğu hakkında bir fikir edindim. Açtıktan kısa bir süre sonra anları izlemek ne kadar heyecan verici olsa da ve uzaktaki varlıklarla bağlantı kurma deneyimine derinden kök salmış olsa da, oldukça çabuk sıkıcı hale geliyor.

Berlin-Spandau'da yanlış kurt görüldü: Kurt ve köpeği nasıl ayırt edebilirim?

Berlin-Spandau’da yanlış kurt görüldü: Kurt ve köpeği nasıl ayırt edebilirim?

Ne düşünüyorlar? Nadir karşılaşmalarda birbirlerine ne anlatıyorlar? Endişeli misin? Gelecek hakkında düşünüyor musun? Ya son yıllarda doğurdukları yumurtalar? Bazıları döşenir döşenmez kırıldı, birçoğu gelişmedi veya ebeveynler onları kısa bir süre gözetimsiz bırakırsa kuzgunlar tarafından çatladı. Bazı civcivler yumurtadan çıkar ama sonra donarak ölürler – ebeveynlerinin vücutlarının altına sığamayacak kadar büyük olduklarında tehlike artar, baharın sonlarına kadar hava çok soğuk olabilir.

Ağaçlardan kopan ağır yuvalar

Jackie ve Shadow’dan sadece iki civciv başarılı bir şekilde kaçtı, birinin fırtınalı havalarda uçuş eğitimi sırasında yuvaya düştüğü bildirildi. Yetişkin bir kuşun kanat açıklığı dört fit sekize kadar olabilir. Yıllar içinde kullanılan ve genişletilen yuvalar ise bazen yarım ton ağırlığa ulaşıyor. Düşündüğünüzden daha sık ağaçlardan fırlarlar ve derinlere düşerler – o zaman kuşlar genellikle yakın çevrede yeni bir bina inşa etmeye başlarlar. Eğer debriyaj yıl içinde yeterince erken ölürse, dişi kuşun o sezon için doğurganlık dönemi bitmeden önce ikinci bir girişimde bulunabilirler.

Berlin'deki klan düğününde gerçek kaplan: Sirk bunun nasıl ortaya çıktığını açıklıyor

Berlin’deki klan düğününde gerçek kaplan: Sirk bunun nasıl ortaya çıktığını açıklıyor

İlgili site ve facebook grubundaki bilgilerden alınabilen bu tür bilgiler iki kuşu bireyselleştiriyor, sanırım artık ayırt edebilirim. Jackie daha küçük ama daha kalın bir gagası var. Ama bunların hepsi geçmişten gelen hikayeler. Beni kameraya geri döndüren şey, binlerce kilometrelik bir uzamsal ayrım ve yedi zaman diliminde hissedilen, kuşlarla paylaşılan anlık varlık. Evet biliyorum, projeksiyon. Ama kuşlardan biri ani bir baş hareketinden sonra sert bakışlarıyla bana bakıp sonra ciyak ciyak sesini çıkardığında hep korkarım. Çoğu zaman, belirtildiği gibi, hiçbir şey olmaz ve tam da o zaman empati akışı pompalanır ve drama yaşar.

Kuzgunların Saldırısı

Ocak ayının sonunda Jackie ve ben, yumurtalarla ilgilenen ve yumurtaları iki taraftan birkaç dakika takip eden bir çift kuzgunun saldırısına tanık olmak zorunda kaldık. Kel kartalların dilini bilmiyoruz, bu yüzden Jackie’nin yansıtıcı uyarı çığlıkları mı yoksa duygusal korku çığlıkları mı attığını bilmiyoruz.

Kanatlarını güçlü bir şekilde çırparak çok daha küçük siyah kuzgunları korkutmaya çalıştı ve bir yönden diğer yönden her defansif saldırıda yumurtaları savunmasız hale getirdi. Kuzgunlar stratejilerini buna göre ayarlamışlar ve amansız bir şekilde çalışmalarına devam ettiler, başarılı olmaları an meselesiydi.

Yumurtalar 50 günlük inkübasyondan sonra yuvada terkedilir.

Yumurtalar 50 günlük inkübasyondan sonra yuvada terkedilir.Ekran Görüntüsü/FOOBV

Ama bir noktada – Jackie aradığında? – Gölge katıldı, kendi nefret çığlıklarını attı – nefret ornitolojik bir terimdir, düşmanları korkutmak için bir kuş davranışıdır – zarif ama daha az çevik uçuş hareketlerinden kaçmakta hiçbir sorun yaşamayan iki kuzgunun peşinden koşar. Jackie ve Shadow kaçarken birbirlerini birkaç ama anlamlı ses ve bakışlarla selamladılar. Sonra Jackie saatlerce kara kara düşündükten sonra ayağa kalktı ve yuvadan kolayca yukarı hava akımlarının kollarına düşüp götürülmesine izin verdi. çocuk ücretsiz! Gölge pozisyonunu aldı, midesini toplarına indirdi, uzun süre ileri geri sarsıldı, her şey yolunda olana kadar pozisyonunu düzeltti. Vardiyası başladı. Ve kapatabilirim.

Mart ayının gelmesiyle birlikte hava tekrar soğudu, yuva bembeyaz oldu ve karla birlikte neredeyse her zamankinden daha rahat görünüyordu.Bazen sadece kara kara düşünen kuşun beyaz kafası görülebiliyordu. Bu onları rahatsız etmemelidir, karın yalıtım özelliği vardır. Kuşların ayrıca ısıyı tutan kuş tüyü ve 7000’den fazla su tutmayan örtü tüyü vardır. Ama kim yumurtasını böyle bir havada, sadece biraz kabarık bırakmak ister?

Kamera tekrar çalıştıktan sonra umut öldü. Kuşlar yumurtaları gittikçe daha uzun süre kendilerine bırakıyorlar.Neredeyse iki aylık özverili kuluçka döneminden sonra, kuş gözlemcilerinin içgörülerine göre iki kuzgunun geri dönüp yumurtaları kırıp içindekileri yemesi en iyisi olur. , yuvanın kalıntılarının bir kısmı olur. Jackie ancak o zaman zaten bildiklerimizi anlayacak ve yeniden tohumlamaya başlayacaktı. Çok uzun sürmemeli yoksa bu yıl için çok geç olacak.