Bir Küçük Gün Işığı’nın Başrolü Berk Oktay; D&G, Ferre, Gucci ve Prada Üzere Markalara Modellik Yapmış!

Abide

Aktif Üye
Şimdilerde Bir Küçük Gün Işığı dizisi yardımıyla seyirci ile buluşan Berk Ortay, Türkiye’nin sevilen oyuncuları içinde yerini alıyor. Bağlantı Durumu: Karışık, Savaşçı, Yasak Elma dizileri ile geniş hayran kitlelerine ulaşmayı başaran Berk Oktay’ın hayatını, mesleğini, münasebetini, hakkında bilinmeyenleri daha yakından incelemeye ne dersiniz?

Berk Oktay’ı daha yakından tanıyalım.

28 Ekim 1982 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Berk Oktay, Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Kısmı’ndan mezun oldu. 2000 yılında modellik ajansına kaydoldu ve 2001 yılında Best Model’da ‘Gelecek Vadeden Model’ seçildi. 2003 yılında ise Best Model Of Türkiye müsabakasını kazandı. 2004 yılında Paris’e taşındıktan daha sonra Dubai, Milano, Moskova, Tokyo üzere kentlerde D&G, Ferre, Gucci ve Prada üzere biroldukça ünlü markada modellik yaptı. 2000-2006 yılları içinde 100’ün üzerinde defilede uzunluk gösterdi.

Oyunculuk mesleği nasıl başladı?

Türker İnanoğlu, 2007 yılında Berk Oktay’a sinema teklifinde bulundu. Bu fırsatı pahalandırmak isteyen güzel oyuncu, bu biçimdece Türvak’tan özel oyunculuk dersi almaya başladı ve sinema kontratını imzaladı. Tatlı Bela Fadime dizisiyle tanınmaya başlayan güzel oyuncu; Akasya Durağı, Art Sokaklar, Umut Yolcuları, Alev Alev, Benim Hala Umudum Var, Aşktan Kaçılmaz dizilerinde de yer aldı.

İlişki Durumu: Karışık dizisindeki rolüyle geniş hayran kitlelerine ulaştı.

Dizi o kadar sevildi ki Bağ Durumu: Evli olarak bir daha ekranlara döndü. Berk Oktay, dizi yardımıyla ‘En Âlâ Güldürü Erkek Oyuncu’ ve ‘Yılın En Moda Dizi Çifti’ mükafatlarına layık görüldü. Savaşçı ve Yasak Elma dizileriyle de isminden kelam ettiren Oktay, şimdilerde Bir Küçük Gün Işığı dizisiyle seyirciyle buluşuyor.

Dizi aşkı gerçeğe dönüştü.

Savaşçı dizisinde iki âşığı canlandıran Berk Oktay ve Yıldız Davet Atiksoy’un dizi aşkı gerçeğe dönüştü ve çift 2022 yılında nikâh masasına oturdu. Berk Oktay, merasim sırasında eşine teşekkür ederek her insanın bir kere daha kalbini kazandı: ‘Yıldız’la evlendiğim için epey memnunum. O beni hayata bağlayan süper bir bayan. Ona da ayrıyeten teşekkür ederim benimle evlendiği için.’ dedi. Çocukları fazlaca sevdiğini söyleyen güzel oyuncu, baba olmayı epey istediğini söyleyerek çocuk sinyallerini verdi.

“Birbirinden farklı karakterlere bürünmeyi seviyorum.” dedi.

Berk Oktay, farklı karakterleri canlandırmayı fazlaca sevdiğini lisana getiriyor. Hatta bunun kendisini beslediğine inananlardan biri kendisi. Her bir karakter yardımıyla yeni şeyler keşfettiğini söyleyen oyuncu, hayat verdiği karakterle özdeşleşiyor ve rolünü hayli benimsiyormuş. Güzel oyuncu, aksiyon ve entrika temalı üretimlerde yer almayı da epey sevdiğini söylemeden geçmiyor. En epey rol almak istediği çeşit ise biyografiymiş. ‘Biyografik sinema izlemeyi epeyce seviyorum, keşke tipim birine benzese de bu biçimde bir teklif alsam.’ diyor.

Zirveye ulaşmak kolay değil olağan, Berk Oktay da tırnaklarıyla kazıyarak doruğa varanlardan.

İstanbul’a birinci gittiği vakit içinderda tabanı gördüğünü söyleyen Berk Oktay, bu sıkıntı günlerini anlatmaktan gurur duyuyormuş. Doğal gaz parasını ödeyecek durumu olmadığı için meskende battaniye ve bereyle dolaştığını anlatan oyuncu, her vakit kendi ayakları üzerinde durmayı tercih etmiş. ‘tekrar düşersem oranın nasıl bir yer olduğunu biliyorum. Bu benim için büyük bir deneyim. Bundan gurur duyuyorum.’ diyor.

Obsesif kompulsif bozukluğu varmış.

Simetri hastalığı olan güzel oyuncu, bu rahatsızlığından ötürü sette güç anlar yaşıyormuş. ‘Sette yamuk bir tablo görsem o sahneyi oynayamam. Sağ olsun takım arkadaşlarımız her şeyi düzgün bir biçimde yerleştiriyor. kimi birtakım ben kimseye söylemeden düzeltiyorum daha sonra sahneme geçiyorum. İşin berbatı, eşim Davet bu mevzuda benden beter.’

Ankara’da epey büyük bir yangına niçiniyet vermiş.

Haylaz bir çocuk olan Berk Oktay, 9 yaşındayken oturdukları meskeni ateşe vermiş. Güzel oyuncu o anısını anlatmaya başlamadan evvel çocuklara: ‘Sakın ateşle oynamayın.’ uyarısı yapıyor ve şunları söylüyor: ‘Bayram günüydü ve ailem beni meskende yalnız bırakmıştı. Meskende somyalar vardı. Üzerinde örtü olur, ipler sarkar oradan. Ben de uzun ipleri kısaltmak istedim ve ipler tıpkı uzunlukta olsun diye onları ateşe verdim. Gittikçe tutuştular ve konut alev aldı, cayır cayır yanmaya başladı. O senelerda Ankara’da yaşanan en büyük yangınlardan bir tanesiydi.’

“Lügatimde yakışıksız diye bir söz yok.”

herkesin hoş olduğunu söyleyen oyuncu, lügatinde yakışıksız sözünün olmadığını belirtiyor. Çocukken kendisiyle hayli dalga geçtiklerini söyleyen Berk Oktay: ’13 yaşımda bana ‘tam dünya’ derlerdi. 70 kiloydum. Kilolu hâlime bakıp zayıflama sonucu aldım ve bunu başardım.’ diyor.

Tanınmaya başladığı birinci vakit içinder insanların kendisine bakmasına alışamamış.

İlk işinden daha sonra tanınmaya başlayınca insanların ona bakmaya başlamasının fazlaca garip olduğunu söyleyen Oktay: ‘Durumu çabucak algılayamıyor insan. Biriyle göz göze gelince ‘niçin bana bakıyor?’ diye düşünebiliyorsunuz. Hatta birinci dizimde Kızılay Meydanı’ndayken bir adam gözünü dikmiş bana bakıyordu. ‘Hayırdır?’ dedim. Adam da ‘Severek izliyoruz.’ deyince jeton düşmüştü.’ diyor.