Bonn Üniversitesi Ulrike Guérot’u duyurdu: “Diğer fikri mülkiyet haklarına el konuldu”

Aslıhan2312

Co-Admin
Ev
Kültür
Bonn Üniversitesi Ulrike Guérot’u duyurdu: “Diğer fikri mülkiyet haklarına el konuldu”

Ulrike Guérot istifa haberini Cuma günü Twitter üzerinden yaydı ve üniversite de bununla ilgili bir mesaj yazdı.

suzanne lenz

Siyaset bilimci Ulrike Guérot.

Siyaset bilimci Ulrike Guérot.Metodi Popov/Imago

Bonn Üniversitesi, profesörü Ulrike Guérot’a bildirimde bulundu. Siyaset bilimci bunu Cuma günü Twitter’da duyurdu.

31 Mart 2016’da “bilimsel olmayan bir kitapta intihal” nedeniyle işinize son verildi. Buna karşı yasal işlem başlatacak ve soruşturma için müsait değil. “Almanya’da ‘intihal’ nedeniyle kovulacak ilk kişi ben olurdum: heyecan verici olacak ;-)”.

bu @unibonn bilimsel olmayan bir şekilde beni intihalle suçladı 2016’dan 31.3’e rezervasyon yapın. çıkış yapmak. Buna karşı yasal işlem başlatacağım ve bu nedenle soruşturma için müsait değilim. Almanya’da “intihal” nedeniyle kovulacak ilk kişi ben olurdum: heyecan verici olacak
😉

— Ulrike Guérot (@ulrikeguerot) 24 Şubat 2023

Üniversite ayrıca Cuma günü web sitesinde, söz söylenmese bile işten çıkarılmayı onayladığı, bunun yerine iş hukuku kapsamındaki sonuçlardan bahsedildiği bir basın açıklaması yayınladı. “İntihal iddiası doğrulandı” manşeti atıldı.

Ve ayrıca: Bir komisyon iddiaları inceledi. Bunlar doğrulanacaktı. Ulrike Guérot, Bonn Üniversitesi’ndeki hizmeti sırasında başka birinin fikri mülkiyetini, bu şekilde tanımlamadan kendisine mal etti. Bu, itirazla ilgili olan daha önceki bir yayın için de geçerlidir. “Prof. Dr. Sorumlu komiteler, Guérot’un ilgili yayınların bilimsel yayınlar olmadığı yönündeki itirazını dikkate almadı. “Rektörlük daha sonra iş kanunu kapsamında gerekli adımları attı.”

Trier Üniversitesi’ndeki bir öğretim görevlisi, Ulrike Guérot’a karşı intihal iddialarını gündeme getirdi.

Trier Üniversitesi’nden siyaset bilimcisi Markus Linden, Haziran ayı başında FAZ ve Die Zeit’teki çeşitli gazete makalelerinde intihal iddialarını gündeme getirdi. 2022’den “Kim Susar, Kabul Eder” kitapları hakkında – Corona önlemleri ve 2016’dan “Neden Avrupa Cumhuriyet Olmalı” hakkında. Geçen Eylül ayında intihal iddiaları da Guérot’un ayrılmasına yol açtı. NDR Kurgu Dışı Ödülü.

Ulrike Guérot, korona salgını sırasında federal hükümet tarafından alınan önlemleri ve temel haklara ilişkin ilgili kısıtlamaları sert bir şekilde eleştirdiği için kutuplaşıyor. Ukrayna’daki savaş konusundaki konumu da tartışmalı. Ukrayna’ya silah sevkiyatına karşı ve “Markus Lanz” müzakerelerinden yana konuştuğunda bir bok fırtınasına maruz kaldı. Kendisi ve Hauke Ritz tarafından yayınlanan “Endspiel Europa” kitabında yazarlar Ukrayna savaşını bir Amerikan vekalet savaşı olarak adlandırıyorlar.

Sahra Wagenknecht: Çok korkan Ukraynalı kadınlardan e-postalar alıyorum

Sahra Wagenknecht: Çok korkan Ukraynalı kadınlardan e-postalar alıyorum

“Endspiel Europa”nın yayınlanmasından önce bile Bonn Üniversitesi’nde huzursuzluk baş göstermişti. Öğrenci birliğini temsil eden AStA, geçen Ağustos ayında üniversiteye, Guérot’nun açıklamalarını ve bunların üniversitenin, çalışanlarının ve öğrencilerinin itibarına verdiği zararı göz ardı etmemesi çağrısında bulundu.

Bonn Üniversitesi, Ulrike Guérot’tan uzaklaştı

Ekim ayında, “Endspiel Europa” bu arada yayınlandıktan sonra, o zamanki üniversite, Guérot’un adını vermeden, web sitesinde yayınlanan bir bildiride, savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yasadışı saldırı savaşına zaten ciddi bir şekilde karşı çıktığını belirtti. Ukrayna halkını kınadı ve onlarla dayanışma gösterdi. “İlke olarak, bireysel bilim adamları tarafından yapılan açıklamalar Bonn Üniversitesi’nin pozisyonlarını temsil etmemektedir.”

Ulrike Guérot, 2021/2022 kış döneminden bu yana üniversitede Avrupa siyaseti profesörlüğü yapıyor ve bundan önce beş yıl boyunca Avusturya’nın Krems kentindeki Tuna Üniversitesi’nde Avrupa siyaseti ve demokrasi araştırmaları bölümünün başkanlığını yaptı. Alice Schwarzer ve Sahra Wagenknecht tarafından yazılan “Barış Manifestosu”nu ilk imzalayanlardan biriydi.