Bu, Berlin’deki evsizlerin karikatüristi.

Aslıhan2312

Co-Admin
Bir noktada Sebastian Lörscher, Almanya hakkında bir kitap yapması gerektiğini düşündü. “Bangalore’da Arkadaş Edinmek”, “Haiti Cheri” ve vahşi Avusturya hakkında “Biraz daha ileri … her zaman mümkün!” O zamanlar, Almanya hakkındaki kitabın sonunda evsizler hakkında bir kitap olacağını bilmiyordu, sadece çizim yoluyla Almanya’yı ve halkını kendisine açacağını biliyordu.

1985 doğumlu Sebastian Lörscher ile Berlin-Friedrichshain’deki iş yerinde tanışıyoruz. Masası, eski bir binanın beşinci katındaki ortak bir stüdyoda. Merdiven boşluğu GDR gibi kokuyor, muhtemelen burada hala Wofasept püskürtülüyor. Odalar aydınlık, neredeyse her tarafta pencereler var ve Sebastian Lörscher dışında henüz kimse yok. Meslektaşlarının o kadar erken gelmediğini söylüyor. Saat neredeyse on bir. Beş güçlü stüdyo topluluğu, Kunsthochschule Weißensee’den eski öğrenci arkadaşlarından oluşuyor, Sebastian Lörscher burada görsel iletişim okudu. Paris’te doğdu. “Özgeçmişte her zaman iyi görünür, ancak hayatımın yalnızca ilk beş ayını orada geçirdim” diyor. Daha sonra Münih’te büyüdü.

Görsel iletişim. Sanat okulunda bundan ne anlaşılırsa Sebastian Lörscher kendince yorumlamış. İnsanlarla çizimler yoluyla iletişim kurar, onları çizerek tanır, çizerek güven kazanır. Almanya ile ilgili kitabının ilk bölümünde, toplumun kenarlarındaki insanları, başka türlü erişemeyeceği insanları göstermek istedi. Gitmesine izin vermeyen evsizlerin yanına böyle geldi. Almanya hakkındaki kitap, sadece onlar hakkında, Berlin’in evsizleri hakkında bir kitap haline geldi. Buna “toplumun gölgeleri” denir. Hala Almanya hakkında bir kitap.

Sebastian Lörscher işyerinde.Benjamin Pritzkuleit

Ring Center’ın arkasındaki hava kubbesinde ve Lichtenberg S-Bahn istasyonunda

Sebastian Lörcher, öncelikle Frankfurter Allee’deki Ring Center’ın arkasındaki hava kubbesinde ve Lichtenberg S-Bahn istasyonundaki soğuk istasyonda çizim yaptı. Ayrıca kafasında bu insanlarla ilgili hemen herkesin sahip olduğu çekinceleri, klişeleri vardı: alkol, uyuşturucu, zihinsel sorunları var. Sebastian Lörscher, bunun genellikle doğru olduğunu, ancak bu sorunların arkasında genellikle başka sorunların olduğunu söylüyor. “Bu insanların her birinin arkasında kendilerine ait bir hikaye var.”

Sebastian Lörscher kitabında 17 kişiyi, 15 evsizi ve iki sosyal hizmet görevlisini tanıtıyor. Onları çizdi, dinledi. Not almadan, kayıt cihazı olmadan ama tüm dikkatle. Daha sonra masasındaki bu konuşmaları kaydetti, onlar da bu kitaptaki portrelerin bir parçası, siyah beyaz bir kişinin ana hatları ile bu kişinin tanınabileceği bir yüzünün olduğu çizim arasında duruyor.

Jensen, örneğin: “Herkes gibi ben de işe gidiyorum: azarlamayı bırak. Hayalimdeki iş mi? (…) Bir evim, bir karım, bir işim vardı. Ama birleşmeden sonra usta ressamlık derecem artık eskisi gibi olmayınca, ilişkim koptu ve her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldım, bıktım. (…) Yani sistemden çıktım. İlk başta yolda zor olsa bile, geriye dönüp baktığımda hayatımın en iyi kararıydı.”

Kim Sebastian Lörscher tarafından çizilmek istemez ki?

Nazik ve cana yakın tavrıyla Sebastian Lörscher’in kısa süre sonra acil durum barınaklarında sıcak bir şekilde karşılandığını tahmin edebilirsiniz. Ve kim onun tarafından çekilmek istemedi. Birçoğu bunu isterdi, diyor. Geri döndüğünde onlara çizimlerin kopyalarını getirdi. “Evsizler fark edildiklerinde mutlu oluyorlar” diyor. “Bir gülümseme, bir şekilde hâlâ oraya ait olduğunun bir işaretidir.”

Veya Wilfried: “Kayıp benim yaşam iksirim oldu. Dün uyurken cep telefonum çalındı, elimden çıktı. Bugün bir tenis topu buldum. Ne kadar mutluydum, ne kadar mutluydum. Hiçbir şeyiniz kalmadıysa, böyle bir tenis topunun ağırlığı altın değerinde olabilir. Bununla ne yapabilirsin? Ve her şeyden önce: içinde ne görebildiğiniz. Örneğin, güneş sisteminin en dıştaki yıldızı Ronald Reagan’ın yüzü, bir şahinin pençeleri, XVI.

Sebastian Lörscher parasını grafik kayıttan kazanıyor, bu da dersleri, beyin fırtınası oturumlarını, atölye çalışmalarını veya tartışmaları çizimler yardımıyla canlı olarak görselleştirmesi anlamına geliyor. Bu işi anlatırken kulağa yüksek performans sporu gibi geliyor. O zaman inanılmaz derecede hızlı ve son derece dikkatli olması gerekiyor. Çizim yaparken dinlemeye devam etmeli ve bir sonraki resmi düşünmelidir. BMW için, Mercedes-Benz için, Kızıl Haç için, bir felsefe sempozyumu için zaten bu işi yaptı. O bir tür simultane tercüman, sadece başka bir dile değil, resimlere çeviriyor. Bunların, örneğin bir tartışmayı ileri götürmek için çok yardımcı olacağını söylüyor. Ya da görsel bir Proustvari Madeleine gibi anımsatıcı yardımcılar olarak hareket ettiler ve her şeyin anında geri geldiği görüldü.

Lichtenberg soğuk istasyonunda.

Lichtenberg soğuk istasyonunda.Sebastian Loerscher

Sokakta aptal olmaktan korkmak

Stefan şöyle diyor: “En büyük korkum, sokakta aptal durumuna düşmekti. Yazın işten sonra hep parka gider, uzanırdım. Hava karardığında bir internet kafede oturup tüm gece belgeseller ya da rock konserleri izlerdim. Örneğin, 1961’de Kudüs’teki Eichmann davasının tamamını gördüm. 140 işlem gününün tamamı! Kendime zihinsel olarak meydan okumak ve her gün sahip olduğum düşüncelerden uzaklaşmak için.”

Ve şimdi merak ediyorsanız: Evet, bir mağazada temizlikçi olarak çalışan ve 52 yaşındaki bir erkeği alacak ortak bir daire bulamayan Stefan gibi bir işe sahip olabilirsiniz.

Sebastian Lörscher ilk olarak Würzburg’da okudu, Berlin’de pratik bir dönemin ardından Weißensee’ye taşındı. Orada kendi sesinizi, dünyadaki bakış açınızı bulmanız için size meydan okundu. Bu, başkalarının gitmek istemediği veya belki de gitmeye cesaret edemediği yerlere gitmeyi sevdiğini fark etmesini sağladı. “Geceleri evsizlerle takılmak, pek çok insan bunu yapmaz” diyor. Daha sonra resimleri oradan getirir.

Sebastian Lörscher: toplumun gölgesi. Jaja-Verlag, Berlin 2022, 128 s., 15 Euro. Berliner Tafel’e bir euro gidiyor.