Buzul ölümü: “Isınma emsalsiz”

Aslıhan2312

Co-Admin
Yılın başında, öngörülebilir bir gelecekte Alpler ve diğer yüksek dağlarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı görünen bir doğa olayına veda etmek zorunda kalacağımız haberi manşetlere çıktı: yıl boyu süren buzullar, buzullar. Uzman dergisi Science, dünya çapındaki tüm dağ buzullarının neredeyse yarısının 2100 yılına kadar muhtemelen yok olacağını belirten bilimsel bir çalışma yayınlamıştı; Paris 2015’te sıcaklığı maksimum 1,5 derecede tutmaya karar verdi.

Öte yandan, araştırmaya göre, tahmin küresel topluluk tarafından 2021’de Glasgow’da düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda kabul edilen belirli iklim koruma önlemlerine dayanıyorsa, 2,7 derecelik bir sıcaklık artışının varsayılması gerekecek. Bu durumda dünyanın birçok bölgesindeki dağ buzullarının yüzyılın sonuna kadar tamamen ortadan kalkması gerekirdi. Artık o kadar da yavaş olmayan bu vedanın uzun süredir görgü tanığı olan fotoğrafçı ve jeolog Bernhard Edmaier ile bir sohbet.

Bay Edmaier, 3 Temmuz 2022’de nerede olduğunuzu hatırlıyor musunuz?

Bernhard Edmaier: Hmm. Bunu şimdi düşünmeliyim.

O gün, Dolomitler’in en yüksek dağı olan Marmolada’ya alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklar nedeniyle bir buzul düştüğünde on bir dağcı öldü.

Ah doğru. Buzul düşüşü çok büyüktü! Bundan kısa bir süre önce, haziran sonunda, Alp buzullarının erimesi nedeniyle hala bölgedeydim: “Alpeneis” resimli kitabının basımı için Trento’daydım ve sergiler hazırlamak için Güney Tirol’deydim. 2023 yılında gerçekleşecek olan “Messner Dağ Müzeleri”nden ikisi yer alıyor.

“Alpeneis” kitabınızda Temmuz 2006’dan Marmolada hava fotoğraflarını da gösteriyorsunuz. Oradaki buzulun sonbahardan önce nasıl değiştiğini takip ettiniz mi?

Ayrıntılı değil. Ama bu kadar çabuk küçülmesi inanılmaz. Ve bu aslında tüm Alp buzulları için geçerlidir. Marmolada’da artık bir buzuldan söz etmek pek mümkün değil. Bunlar aslında sadece daha küçük buz alanlarıdır. Yine de, buz çökmesi büyük bir felaket için yeterince büyüktü. Ne yazık ki, zirveye çıkış için normal rota, kalan buzulun hemen altından geçiyor.

Ne zamandır Alpler’in buzullarını fotoğraflıyorsunuz?

30 yılı aşkın süredir. 2003 yılında ilk kez yoğun hava fotoğrafları çektim. Bu aynı zamanda buzulların hızla eridiği rekor bir yazdı.

Fotoğrafçı ve jeolog Bernhard EdmaierAngelika Jung-Hüttl

Hava fotoğrafları nasıl oluşturulur?

Çoğu helikopterden. Bazen küçük bir spor uçağından. Genel bakış çekimleri için sorun değil. Ancak buza yaklaşmak istiyorsanız, bunu aslında sadece helikopterle yapabilirsiniz. Şimdi muhtemelen soruyorsunuz: neden drone ile olmasın?

Söyle bana

Bir çok neden var. Öncelikle ilgimi çeken pek çok bölgeye drone ile gidemem.

Neden?

Çok yüksek. Drone ile artık izin verilmeyen uçuş irtifalarına ihtiyacım var. Yasal düzenlemeler böyledir. Drone ve hava trafiğinin geri kalanı birbirlerinin yoluna çıkmasın diye. Ek olarak, bir drone görüş alanı içinde uçmalıdır. Bu, sarp buzul kayalıklarının çoğu zaman benim için ulaşamayacağım anlamına geliyor. Ve özellikle “Alpeneis” kitabı için çok can alıcı bir nokta: Milli parklarda drone uçurmama kesinlikle izin verilmiyor. Bu da ancak helikopterle özel izinle mümkündür.

Yani bürokratik sebepler.

Bir fotoğrafçı olarak, önce her şeyi görmem benim için önemli. Ve sonra doğrudan amaçlarıma gidin. Bu kadar küçük bir ekranda bir drone ile çalışmayı hayal edemiyorum. Ben hiç böyle çalışmıyorum.

Bir helikopter fotoğraf safarisi için genellikle ne kadar süre havada kalırsınız?

Ne yazık ki çok kısa – maliyet nedenleriyle. Ama Alplerde çok sayıda helikopter şirketi var. Ve bu açıdan nispeten kısa yaklaşma yollarınız var. Normal bir fotoğraf uçuşu bir buçuk saat sürüyor.

Kişiye

Bernhard Edmaier bir fotoğrafçı ve jeologdur. Havadan görüntüleri, yüksek kaliteli fotoğrafçılık ve bilimi birleştiriyor; resimli kitapları birçok ödül aldı. Kitap ve fotoğraf projeleri için defalarca dünyanın ücra köşelerine seyahat ediyor. Ortağı, bilim muhabiri Angelika Jung-Hüttl, sık sık ona eşlik ediyor. Onunla birlikte fotoğraf projeleri geliştirmekte, kitaplarının metinlerini yazmakta ve fotoğraf sergileri düzenlemektedir.

Bu tür buzul fotoğrafçılığının zorlukları nelerdir?

Yüksek dağlarda hava fotoğrafları çekmek her zaman biraz daha zordur. Türbülans yüzünden. Ve uçuş yüksekliğine bağlı olarak nispeten soğuktur. Yani genel olarak rahat değil.

Ve bunun sizin için çekiciliği nedir?

Farklı buzullara biraz daha yaklaştığınızda… şekillerin ne kadar çeşitli olduğu inanılmaz! Yalnızca yarıklar – sayısız farklı desen ve çok tuhaf buz kırılmaları var. Buzun renkleri de: İlk bakışta her şey oldukça kirli beyaz ve gri görünüyor – ancak yaklaştıkça inanılmaz bir gri ve mavi ton çeşitliliği keşfediyorsunuz. Buzullar harika bir fenomendir!

Kaç tane Alp buzulu gördüğünüzü biliyor musunuz?

yüzlerce.

Fiescher Buzulu, İsviçre.  Yaz aylarında, buzu kaplayan moloz nedeniyle grimsi görünür.  Buzul hala yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda.  1891 ile 1991 arasındaki 100 yılda 734 metre kısaldı.  1991'den 2020'ye sadece 29 yılda 901 metre daha kaybetti.

Fiescher Buzulu, İsviçre. Yaz aylarında, buzu kaplayan moloz nedeniyle grimsi görünür. Buzul hala yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda. 1891 ile 1991 arasındaki 100 yılda 734 metre kısaldı. 1991’den 2020’ye sadece 29 yılda 901 metre daha kaybetti.bernhard edmaier

Toplamda yaklaşık 4400 tane kaldı, değil mi?

Resmi numara bu. Ama aynı zamanda bir tanım meselesidir. Örneğin Zugspitze’deki güney Schneeferner, Eylül ayından bu yana resmi olarak bir buzul değil. Çünkü bir buzul tanım gereği hareket etmek zorundadır – bunun için çok küçük hale gelen ve bu nedenle sabit olan bir buz alanı artık sayılmaz. Zaten Almanya’da sadece beş buzulumuz kalmıştı. Şimdi dört kişi kaldı: Zugspitze’de Kuzey Schneeferner ve Höllentalferner, Berchtesgaden Alpleri’nde Blaueis ve Watzmanngletscher.

Bazı Alp buzullarını yaklaşık 20 yıl arayla iki kez ziyaret ettiniz. Bu görüntü çiftleri, buzun ne kadar hızlı geri çekildiğini özellikle etkileyici bir şekilde gösteriyor.

Kitapta bunu dört-beş örnekle göstermek istedik. Çünkü aşırı düşüşü meslekten olmayanlar için anlamak çok kolaydır. Manzaranın ne kadar değiştiğini görebilirsiniz.

Sen bir jeologsun. Bir fotoğrafçı olarak hızla geri çekilen buzulları gördüğünüzde ne hissediyorsunuz? Ve içindeki bilim adamı ne düşünüyor?

Fotoğrafçı – ve dağ aşığı – son derece üzgün. Çünkü benim için buzullar Alpler’deki en büyük olaylardan biri. Ve bu fenomen şimdi gerçekten nispeten hızlı bir şekilde ortadan kayboluyor. Jeolog için ilginç çünkü manzaralar genellikle yavaşça değişiyor, binlerce, yüzbinlerce veya milyonlarca yıl. Bu da artık yıllık bazda takip edilebilen ve gözlemlenebilen bir süreç.

Eriyen sadece yüzey buzulları değil. Yüksek dağ kayasını “yapıştıran” permafrost da çözülüyor.

Evet, sonuçları açıkça görebilirsiniz. Buzul yüzeylerinde çok daha fazla enkaz yatıyor. Kaya düşmesi önemli ölçüde artar. Gerçek heyelanlara kadar daha büyük kaya düşmeleri de vardır.

Buzul resimleriniz bir yok oluşu gösteriyor. Ama aynı zamanda doğanın boş alanlara nasıl yeni bir soluk getirdiğini de.

Buzullar kaybolduğunda, sadece moloz yığınları kalmaz. Göller oluşur. Bitki örtüsü nispeten hızlı bir şekilde takip eder. Eski bir şey gittiğinde, dünyanın her yerinde olduğu gibi yeni bir şey ortaya çıkıyor – bunu resimlerimle de göstermek istiyorum. Bu hiç bitmeyen bir döngü.

Böyle bakınca iklim değişikliğine de daha soğukkanlı bakmalı mı? Yardımcı yazarınız Angelika Jung-Hüttl’ün “Alpeneis”te işaret ettiği gibi, dünyanın tarihi sıcaklıktaki sürekli iniş ve çıkışlarla karakterize edilir.

Soğuk ve sıcak dönemler arasında her zaman değişiklikler olmuştur, bunu bilmek önemlidir. Ancak şu anda tanık olduğumuz şey, önceki sıcaklık dalgalanmalarıyla karşılaştırılamaz. Mevcut ısınma emsalsiz. Hiç bu kadar hızlı olmamıştı. Bunu hiçbir yerde buzullardan daha iyi göremezsiniz.

Rother Bergbverlag

Bernhard Edmaier ve Angelika Jung-Hüttl: “Alp buzu. İklim değişikliğinde buzullar ve permafrost”. Rother Verlag, Oberhaching 2022. 224 sayfa, 49,90 Euro