Cem Yılmaz’ın Ava Giderken Avlandığı Eski Eşi Ahu Yağtu’yu O Dizide nazarannler Tanıyamıyor: Halbuki Çok Değişmiş

Abide

Aktif Üye
Bu sıralar Cem Yılmaz’dan alacağı 10 bin dolarlık nafaka ile gündeme gelen Ahu Yağtu, başarılı oyunculuğuyla epey sevilen isimlerden biri. Pekala, Ahu Yağtu’yu ne kadar tanıyorsunuz? Gelin; gündemden düşmeyen hoş oyuncunun mesleğini, aşk ömrünü ve hakkında bilinmeyenleri ayrıntılıca ele alalım.

Ahu Yağtu, çocukluk senelerından beri model olma hayali kuruyormuş.

11 Temmuz 1978 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Ahu Yağtu, çocukluk hayallerini gerçekleştirmek üzere modellik yapmak için İstanbul’a taşındı. Sanat okulundan mezun olduktan daha sonra hedefine ulaştı ve 1993 yılında modellik yapmaya başladı. Modelliğin yanı sıra oyunculuk dünyasının da kapılarını aralayan Yağtu, moda dizayncısı ve tarz danışmanı olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Kendine ilişkin butiği olan hoş oyuncu, 2013 yılında Elle Tarz Ödülleri’nde Yılın Tarz İkonu seçildi.

Rol aldığı üretimlerle hayli konuşuldu.

2003 yılında Biri Bizi Gözetliyor müsabakasında sunuculuk yapan Ahu Yağtu, 90-60-90 dizisi ile oyunculuk dünyasına adım attı. Savcının Karısı, 29-30, Art Sokaklar, Kavak Yelleri, Komiser Nevzat, Canım Babam, Aşk ve Ceza, Bir Çocuk Sevdim dizileri ile ekranların sevilen siması hâline geldi. Paramparça ve Bayan üzere tanınan dizilerde de rol alan hoş oyuncu, şimdilerde karşımıza Kardeşlerim dizisi ile çıkıyor. Cin Geçidi, Bir Avuç Deniz, Arif v 216 ve Hilal, Feza and Other Planets sinemalarında yer alan Ahu Yağtu; epeyce sayıda reklam sinemasının de yüzü oldu.

Cem Yılmaz ile içindeki sular durulmak bilmedi.

2000 yılında Cankat Doğan Akçura ile evlenen Ahu Yağtu, beraberliğini 2005 yılında sonlandırma sonucu aldı. 2012 yılında ünlü komedyen Cem Yılmaz ile evlendi ve Yılmaz’la evliliğinden bir oğlu oldu. İkili, evliliğini 2013 yılında noktalama sonucu aldı. Ahu Yağtu, geçtiğimiz aylarda eski eşi Cem Yılmaz’la nafaka yüzünden davalık olarak bir daha gündeme oturdu. Ahu Yağtu’ya 10 bin dolarlık nafaka ödeyen Yılmaz, eski eşini mahkemeye vererek nafakanın Türk lirasına çevrilmesini talep etti. Mahkeme ise bu sonucu reddetti. Şimdilerde iş insanı Efe Dursun ile aşk yaşayan Ahu Yağtu, ilgisini magazin gündeminden uzak tutmayı tercih ediyor.

14 yaşında modellik yapmaya başlayan Ahu Yağtu oyunculuğa nasıl yönelmiş dersiniz?

1998 yılında Şahika Tekand Oyunculuk Kursu’nda eğitim almaya başlayan Yağtu, modellik yaptığı devirlerde fazlaca zayıf olduğu için iş teklifi alamadığını söylemiş oldu. ‘Çok zayıf olduğum için iş teklifi alamıyordum. Bu yüzden yalnızca mecmua çekimleri oluyordu. daha sonrasında tiyatro yüklü bir oyunculuk eğitimi aldım fakat kamera karşısında olmayı daha epeyce sevdiğim için dizi ve sinema dalına yöneldim.’

Pavyonda çalışan bir bayanı canlandırmak istiyormuş.

Dramı hayli sevdiğini belirten hoş oyuncu, ‘Dram ve aşk tam bana nazaran. Güldürüyü de epey seviyorum lakin deneyimleme talihim olmadı. Ekseriyetle kentli ve alımlı bayanları canlandırdım. Farklı bir tiplemeyi oynamayı hayli isterim. Bir mahalle hanımı ya da bir pavyon bayanı. Çok yeterli oynayacağımı düşünüyorum.’ diyor. Philip Seymour Hoffman, Christian Bale, James Franco ve Anthony Hopkins’in oyunculuğunu epey beğendiğini söyleyen Ahu Yağtu; bu isimleri ilgiyle takip ediyormuş.

“Ben ‘küçük dokunuşlar’ kelamına epeyce gülüyorum.”

her insanın bir kalıba girdiğini söyleyen Ahu Yağtu, tek tip insanlardan hoşlanmıyormuş. ‘her insanın büyük dudakları ve uzun kirpikleri var. Abartılı bir durumun arasındaler. her insanın seçimine hürmet duyuyorum ancak günün birinde hepimiz yaşlanacağız, buruşup sarkacağız. Bu süreci kabullenmemiz gerekiyor. Doğal bu sırada hepimiz ufak tefek dokunuşlarla yönetim etmeye çalışıyoruz. ‘Yaşlanıyorum.’ diye kendini salmamalı insan. Cildine güzel davranmak ve bakım yapmak epey değerli.’

“Annelik, bana daha sabırlı ve toleranslı olmayı öğretti.”

Kuralcı bir anne olduğunu belirten Ahu Yağtu, oğlu Kemal’in bir kardeşi olmasını epeyce istiyormuş. Kardeşliğin fazlaca hoş bir bağ olduğunu söyleyen hoş oyuncu: ‘Üvey annemden bir erkek kardeşim var. O doğduğunda havalara uçmuştum. bu biçimde tattım kardeş sevgisini, diğer birinden olması hiç fark etmiyor! Kemal de arkadaşlarından gördüğü için bir kardeşi olmasını fazlaca istiyor.’ diyor.

Güzel oyuncu bir daha evlenebilirmiş.

Aile kurumuna epey inandığını söyleyen Ahu Yağtu, evliliğe dair umutlarının kırılmadığından kelam ediyor. ‘Biriyle aşk yaşıyorsam gözüm ondan diğerini görmez. Aldatıyorsa bu onun sorunu. Ayrıyeten sıcak bir yuvaya ehemmiyet veririm. bir daha evlenebilirim, evliliğe dair inancım hâlâ var.’

Her yaşta podyuma çıkabilirmiş.

Modelliğin yaşının olmadığını düşünen Ahu Yağtu, Paris Couture Haftası’nda 85 yaşında podyuma çıkan eski model Carmen Dell’Orefice’den bahsederek: ‘Hayatta ve sağlıklı olursam ben de o yaşta podyuma çıkarım.’ diyor.