Çiftler son dinlenme konusunda nasıl anlaşırlar?

Aslıhan2312

Co-Admin
Ev
Kültür
Tabut veya urn: Çiftler son dinlenme yeri konusunda nasıl anlaşırlar?

Siz soruyorsunuz, aşk adamımız cevaplıyor. Bu sefer: Bir çift hayatın sonuna ve sonrasına nasıl hazırlanabilir?

Ölümden sonra bile birlikte, ama nasıl?Albrecht Weißer/imago

Helga, 82: Sevgili Bay Lenné, kocam ve ben, şu anda ikimiz de oldukça formda olsak bile, düzenli olarak ölümü düşünmeye zorlandığımız bir yaştayız. Ama tam da bu yüzden şimdi önemli bir soruyu açıklığa kavuşturmak istiyorum, yani bir noktada son dinlenme yerimizi nerede bulmak istiyoruz. Tabut ve mezarlık fikrinden hoşlanmıyorum, yakılmak ve hayatımızın önünden geldiğimiz atmosfere geri dönmek istiyorum. Kocam yan yana mezarlara gömülmemizi istiyor. Muhtemelen uzlaşma yoktur. Bize ne tavsiye edersiniz?

Sevgili Helga, bu aynı zamanda ruhani ve dini köklere sahip gibi görünen bir soru. Sonsuza kadar bağlı olmayı istemekle ilgili. Bu, sihirli bir şekilde hayatın görünür ve somut dünyasının ötesine yayılmış gibi görünüyor. Bununla birlikte, “orada” bir şeyi hala algılayıp algılayamayacağımız daha çok bir inanç meselesidir. Kendi adıma, benim için önemli olan herkesle tanıştığım ve hala açık olan her şeyi tartışıp kutlayabileceğimiz bir tür büyük çerçeve olduğunu düşünmeyi seviyorum. Ancak sonrasında, bu parti bittiğinde bize ne olacağı benim için karanlıkta kalıyor. Her dinin kendi cevabı vardır. Ama dediğim gibi, o bir inanç olarak kalır – bilgi haline gelmez. Belki bir gün her şeyle iyidir?

Öldükten sonra nasıl bağlantıda kalmak istersiniz?

Çocuklarımızı büyüttük, torunlarımıza eşlik ettik. Sevildi, şüphe edildi, yardım edildi, bazen başarısız oldu. Tüm küçük ve büyük savaşları verdik ve biraz şansla sevdiklerimizle birlikte yaşlandık. Artık ölüm kapıdadır ve gömülmenin doğası gereği terk edilme ve muhtemelen sonsuza dek ayrılma korkusu ön plana çıkar.

İkiniz arasında bir “son fark” ortaya çıkıyor. Benim önerim şu: Birbirinizle “orada” hakkında konuşun. Belki birbirinizi ziyaret etmeyi ayarlayabilirsiniz? Farklılıklarınız hakkında birbirinizle konuşun. Şimdiye kadar bununla nasıl başa çıkıyorsunuz? Derinliğiniz ve birlikte deneyimlediğiniz her şey hakkında konuşun. Kaçınılmaz ötekiliğinizde sizi birbirine bağlayan ve aynı zamanda sizi ayrılmaz tek bir varlık yapan her şey. Öldükten sonra nasıl bağlantıda kalmak istediğiniz hakkında birbirinizle konuşun.