“Çok saçma, hiçbir şey değişmedi”

Aslıhan2312

Co-Admin
Edward Berger’in “All West”i Londra Baftas’ta yedi ödül kazandı. Erich Maria Remarque’ın 1928 tarihli savaş romanından uyarlanan film dokuz Oscar’a aday gösterildi. Dahası, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, çalışmayı bir anda oldukça güncel hale getirdi. Ancak Berger, Avrupa’da bir şeylerin kökten değişmekte olduğunun yıllardır hissedildiğini söylüyor. Kendisine yeni bir film çekmekte olduğu Roma’da telefonla ulaştık. Berger tanınma konusunda mutlu. Ancak savaş karşıtı tarihi filminin bir anda zamanın ruhuna uyması da onu endişelendiriyor.

berlin gazetesi: Bay Berger, nenn film fikri aklına geldi mi?

Edward Berger: 2019 sonbaharındaydı.

Ukrayna’daki mevcut savaştan çok önce. O zaman neden filmi yapmak istediniz?

Çeşitli sebepler vardı. Yapımcı Malte Grunert beni arayıp bu filmi yapmak isteyip istemediğimi sorduğunda, hemen bu fikrin beni asla bırakmayacağını hissettim. Remarque’ın kitabını birkaç kez okudum, benim için her zaman çok şey ifade etmiştir. Bunun sorumluluk, utanç ve suçluluk hissettiğim geçmişimizle çok ilgisi olduğunu düşünüyorum. Film bana onun hakkında konuşma fırsatı verdi.

İkinci sebep: Bir filme karar verirken hep şüphelerim vardır: İyi olacak mı? İnsanlar bunu görmek istiyor mu? Daha sonra mutfak masasında tartıştık. O sırada 17 yaşında olan kızım hemen bu filmi yapmaktan başka seçeneğim olmadığını söyledi. mutlak. Kitabı okulda okumuştu. Ve onun tepkisinde kendimi tanıdım çünkü gençken kitap bende aynı etkiyi yapmıştı. Bu kitabın bunca yıldan sonra hâlâ böylesine bir güce ve geçerliliğe sahip olması beni gerçekten etkiledi. Bence bu aynı zamanda geçmişimizin travmasıyla da ilgili.

Üçüncü sebep: Trump, Brexit, Orbán, AfD zamanıydı. Her yerde demokrasiyi sorgulayan insanlar parlamentolara seçildi. İzolasyon, milliyetçilik ve vatanseverlik dönemi başladı. Birden sokaklarda 1930’larda duyulmuş gibi cümleler duydum: “Angela Merkel duvara yaslansın.” Bu beni şok etti, çünkü kulağa 100 yıl öncesinden pek de farklı gelmiyordu. Çatışma parlamentolardan sokaklara taşındı. Ve şimdi Ukrayna’da bu çatışmacı söylemin nereye gittiğini görebiliriz. O zamanlar her şeyi hissedebiliyordunuz.

Hiç asker oldun mu, kendini nasıl bu insanların yerine koydun?

Ben asla asker olmadım. Ama biz Almanlar için birlikte büyüdüğümüz bir duygu var. Bu savaşın DNA’sı, bunu miras aldık. Bu duygunun ağırlığı hakkında bir film yapmak benim için harika bir hediyeydi. Ernst Jiinger’in “In Stahlgewittern” kitabından Herfried Münkler’in kitaplarına kadar pek çok kitap da var. Ayrıca Museumsstiftung Post’un çevrimiçi bir arşivi var ve cephedeki askerler ile evlerindeki aileleri arasında gidip gelen mektuplar var. Kat’a yazdığı mektubu da bu arşivde buldum, filmimizde alıntılamıştık. O mektuplardan askerlerin neler hissetmiş olabileceğine dair çok şey öğrendim. Ama şimdi savaşın gerçekçi bir resmini çizebileceğimi düşünmek küstahlık olur. Gerçek daha da acımasız olmalı.

Yönetmen Edward Berger.Oliver Weiken/dpa

Filminizin ABD ve İngiltere’deki savaş filmlerinden çok farklı olduğunu söylediniz. Savaşla ilgili bir Alman filminin farklı olması gerektiğini söylüyorsunuz. Ne demek istiyorsun? Ne de olsa Almanya’da geçmişle çok kapsamlı bir hesaplaşma yaşandı.

Başka seçeneğimiz yok. Bu incelemeyi sallayamıyorum. Benim çocuklarım bile henüz yapamıyor. Yazın hep birlikte Tuna boyunca Viyana’ya bisiklet turuna çıkarız. Beş yıl önce Mauthausen’e, toplama kampına gittik. Orada dik bir dağa çıkıyorsunuz, hava çok sıcaktı, neredeyse 40 derece. Eski kampta, orada öldürülen Yahudiler, eşcinseller, Sintiler ve Romanlar için 300 işaret var … Nasyonal Sosyalistlerin tüm kurbanları için. O zamanlar on iki yaşında olan oğlum kampta yürüdü ve her tabelayı okudu. Bunu yapmasını izledim ve kendi kendime düşündüm: Şimdi onun içine giriyor, şimdi geçmişi miras alıyor.

Bir Alman savaş filminin bir Anglo-Sakson filminden farkı nedir?

İngiltere, iki saldırı savaşında kendini savunmuş bir ülkedir. O zamanlar dedeler yola çıkmış ve zaferle dönmüşler. Kasım ayında Londra’da insanların yakalarındaki gelincikleri ilk gördüğümde ne anlama geldiklerini merak etmiştim. Yaşlı bir beyefendi bana açıkladı: Bu bizim için savaşan insanların anısına. Bu insanlar iradeleri dışında savaşa girdiler, bu farklı bir miras. Bu da yapımcıların damaklarında ayrı bir tat bırakıyor. Her zaman başarılı olan bir görevdi. Filmde ne zaman bir Alman görünse vuruluyordu ve filmlerin mantığı düşünüldüğünde bu iyi bir şeydi. Ancak Almanya’da bir kahraman versiyonu olamaz. Yenecek düşmanımız olmamalı. Başarı ve kahraman yoktur, sadece savaşın bıraktığı yara vardır. Sam Mendes, 1917 filmini büyükbabasına adadı. Hiçbir Alman, büyükbabasına böyle bir film ithaf edemez. Özellikle ABD ve İngiltere’den çok tepki alıyorum ve orada bunu hiç düşünmedikleri söylendiğinde hep şaşırıyorum.

“Batı’da Yeni Bir Şey Yok” dokuz Oscar’a aday gösterildi

Dokuz Oscar adaylığının ardından Hollywood’da neden bu kadar çok onay aldı?

İyi bir film her zaman sinirlere dokunur. Bunu “Toni Erdmann” gibi bir filmde gördünüz. Öte yandan, bir film yanlış zamanda çıkarsa, hızla başarısız olabilir. Biz sinemacılar zamanımızın insanlarıyız ve zamanımızda filmler yapıyoruz. Dikkatli çalışmamız ve filmin düzgün çekilmesi elbette önemli. Ancak bizim durumumuzda “şans”tan bahsetmek istemiyorum çünkü kimse bu konunun bu kadar güncel olmasını istemezdi. Ayrıca güçlü tepkinin sadece Ukrayna savaşı tarafından tetiklendiğini düşünmüyorum. Filmin sürekli artan bir takipçi kitlesi vardı ve bunu festivallerde hissedebiliyorduk: Filmi gerçekten seven yeni izleyiciler bize her zaman yaklaştı. Sürekli ve istikrarlı bir şekilde gelişti. Bu çok sağlıklıydı. Diğer filmler büyük bir patlama ile başlar ve ardından hızla söner. Burada durum böyle değildi.

Dünyanın her yerinde her zaman savaşlar olur. Sonra onları çabuk unuturuz.

Evet, Suriye’de de bir savaş var, birkaç yıl önce bu büyük bir sorundu. Ne yazık ki artık bunun hakkında konuşmuyoruz.

Remarque’ın kitabının aksine filminizde barış görüşmelerine de yer verdiniz. Neden?

Birinci Dünya Savaşı’ndan yüz yıl sonra, bunun yerini tamamen İkinci Dünya Savaşı aldı. Remarque kitabını yazdığında, hepsi güncel olaylardı. Bu savaştan bir şeyler öğreneceğimizi düşünürdüm. Ama durum böyle değildi. Savaş, daha da korkunç bir terörün yalnızca başlangıcıydı. Bütün bunların kökeni, büyük bir zaman baskısı altında ateşkes müzakere etmek zorunda kalan politikacı Matthias Erzberger’den geliyordu. Daha sonra Nazi teröristleri tarafından öldürüldü. O zamanlar, siyaset orduyu sırtından bıçaklamasaydı Almanların savaşı kazanacağına dair “arkadan bıçaklama” efsanesi ortaya çıktı. Bu elbette tamamen saçmalık, ancak Hitler tarafından Alman toplumunu bölmek için kullanıldı. Bu sahne ile Birinci Dünya Savaşı’nın sonucu olarak İkinci Dünya Savaşı’nı vurgulamak istedim. Tarihe bakış açısı ayrıcalığımla, bunu göz ardı edemem ve etmeyeceğim. Ayrıca Remarque’tan kitabın film uyarlamasının yoruma açık bırakılması gerektiğine dair bir açıklama var. Bu bana cesaret verdi.

Bu, sizi kitaptan çok fazla sapmakla suçlayan Almanya’daki eleştirmenlerinize söylendi mi?

Hayır, hiç de değil. Her film, yönetmenin öznel bakış açısından yaşar. Her filmin bir kitaba yeni bir şeyler katması gerekir, aksi halde kitabı okuyabilir ve filme ihtiyaç duymazsınız. Genelde yorumları okumam. Bunu en son sekiz yıl önce yaptım ve bu beni çok meşgul etti. Beni midemden uzaklaştıran eleştiriler bile beni daha fazla ilerletmiyor. Kendimi ve arkadaşlarımın ve ailemin yargısını dinliyorum.

Kızınızın kararı neydi?

Oh iyi. Kızımın muhakemesi elbette çok renkli, ama yine de dürüst olduğunu düşünüyorum. Filmi çok beğendi. Önceden kitap hakkında pek konuşmadık ama bir sahne dikkatini çekmişti. Paul’ün Fransız’ı kraterde bıçaklaması ve ardından ailesine bakacağına söz vermesi, romanın ana sahnesidir. Bu sahne, kayıp ruhuyla yüzleşen ve bir ölüm makinesine dönüştüğünü fark eden genç bir adamı gösterir. O anda Paul, o andaki haline indirgenir: saf bir hayatta kalma canavarı. Sahneyi çekmek son derece zordu ama Felix Kammerer’in oyunculuğu hepimizi çok etkileyen muazzam bir güce sahipti. Ancak, filmde zaten üç dakika bir buçuk günümüzü almıştı. Sonra yönetmen yardımcısı yanıma gelip böyle devam edersek sahne için dört güne ihtiyacımız olacağını söyleyince sağ kulağımda kızımın, solumda da yardımcımın sesi var. Kızımı dinledim, sahneyi üç buçuk günde çektik. Ve daha sonra filmi izlediğinde, tam da bu sahnenin altını çizdi.

Savaşta kazanan olmaz mı diyeceksiniz?

Kesinlikle.

Savaş karşıtı bir film mi?

Her izleyici buna kendisi karar vermelidir. Ben bir büyükelçi değilim ve ahlaki yargıyı yaymak istemiyorum. Neyi başarabilirim: Filmin hissini biraz daha uzun süre taşıyabilmeniz ve hemen unutmamanız. Bundan çok mutlu olurum.

Filminizin siyaset üzerinde herhangi bir etkisi var mı?

Bundan şüphe etmeye cüret ediyorum. Politika farklı bir düzeyde karar verir. Ancak filmi Kopenhag’daki büyükelçilikte, Münih Güvenlik Konferansı’nda ve Brüksel’deki NATO’da gösterdik çünkü oradaki yetkililerle diyaloğa girmek istiyorduk. Birçok tartışmayı ateşledi.

NATO’daki tepkiler nasıldı?

Genelde filmin sonunda izleyicilerin sessiz kaldığı bir durumdur. Sonrasında pek çok mektup alıyorum ve özellikle siyasette Twitter aracılığıyla çok şey iletiliyor. Fransız NATO komiseri bunun önemli bir film olduğunu yazdı. Alman büyükelçisi beni kendisiyle birlikte Belçika ve Fransa’daki savaş alanlarını ziyaret etmeye davet etti.

Yüz yıl sonra bugün yeniden “savaş alanları” hakkında konuştuğumuzu nasıl hissediyorsunuz?

Saçma ama hiçbir şey değişmedi. Fotoğrafçı Wolfgang Tillmans, Instagram’da Ypres savaş alanlarının 1916 görüntülerini Ukrayna Savaşı’ndan görüntülerle yan yana koyduğu fotoğraflar yayınladı. Bu ölümcül, ama temelde aynı görüntüler.

Bir şeyi değiştirebilir miyiz?

Sonunda bu sadece bir film. Sosyal bir söyleme öncülük etmeye katkıda bulunabilir ve ona aktif olarak katılabiliriz. Bir şeyleri değiştirmek için hep birlikte kolları sıvamalıyız.

Konuşma Michael Maier tarafından yürütüldü.