‘Darbe anayasasına son vermenin vakti’

Saliha

Yeni Üye
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, demokratik kazanımların yeni bir anayasa ile garantiye alınması gerektiği davetinde bulunarak, “Türkiye’de her insanın ‘evet bu benim anayasam’ diyebileceği bir anayasaya gereksinim var. Ülkemiz yeni yüzyılına, 2023’e girerken inanıyorum ki; Türkiye’de artık darbe anayasasına son vermenin vakti gelmiştir” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, dün Türk Parlamenterler Birliği tarafınca düzenlenen görüşmede, “Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Reformu” başlığını taşıyan bir konferans verdi. Gül, “Adalet var ise ve adalet ayakta tutuluyorsa devletin temelleri hayli sağlamdır, adaletle bir varoluş mümkündür. İnsan ve devlet adaletle ayakta kalır. Nasıl şu anda nefes alıp veriyoruz, adalet işte odur. Oksijen üzeredir, nefes alıp verirsiniz, hayatın her alanında vardır, olmayınca eksikliğini hissedersiniz” dedi.

“Türkiye’deki tüm demokratik kazanımların bir anayasal teminat altına alınmasının muhtaçlığı vardır” diyen Gül, Türkiye’de halkların ve özgürlüklerin genişletilmesi manasında son 19 yılda epey değerli uzaklıklar alındığını söylemiş oldu.

‘Toplumsal kontrat olur’

Gül “Türkiye’de her insanın ‘evet bu benim anayasam’ diyebileceği bir anayasaya muhtaçlık var. Milletimiz siyasete bu ödevi vermiştir ve siyasetin bu ödevi yerine getirmesini beklemektedir. Şu anda demokrasiye, özgürlüklere inanan bir hükümet var. Ve bu haklar uygulanıyor. ötürüsıyla haklar bir anayasal teminata kavuşmak zorundadır. Bu çerçevede Türkiye’de bilhassa toplumun her kısmının anayasa manasında ‘Bu benim haklarımı koruyor. Özgürlüklerimi teminat altına alıyor. Daha düzgün bir Türkiye’ye bakmamı sağlıyor’ fikrine kavuşacağı bir anayasaya gereksinimi var. Bilhassa Türkiye’de bir toplumsal kontrata gereksinim var. Toplumsal mukavele derken de ‘Ey toplum, sana bu mukaveleyi layık görüyorum al ve imzala’ diye buyurgan, hazırlanmış, şablon bir kontrat değil. Devletin hazırlayıp ‘ey toplum sana bu mukaveleyi layık görüyorum’ demesi değil. Toplum bir ortaya gelir, bireyler bir ortaya gelir. ‘bu biçimde bir kontrata imza atıyorum’ der, işte bu biçimde toplumsal kontrat olur” dedi.

‘Siyaset yapabilecek güçte’

Gül “Ülkemizin yeni yüzyılına, 2023’e girerken inanıyorum ki; Türkiye’de artık darbe anayasasına son vermenin vakti gelmiştir. Türkiye’nin sivil, demokratik bir anayasaya ihtiyacı açıktır. Bunu da parlamentomuzun yapabileceğine inancımız tamdır. Milletimizin buna muhtaçlığı vardır. Milletimizin siyasete verdiği bir ödev vardır. Ve Türk siyasetinin de demokrasisinin de gelmiş olduğu bu düzey bunu yapabilecek güçtedir” sözlerini kullandı.