“Doğu Almanya'dan bahsederken büyük bir utanç duygusu oluşuyor”

Aslıhan2312

Co-Admin
Dörte Grimm ve Sabine Michel okumaya gittiğinde her zaman tartışma olur. Çünkü Doğu Alman ailelerin on konuşmasını içeren “Bir Zamanlar” adlı kitaplarıyla, Doğu Almanya'daki hayata, bugünkü duruma dair dinleyicilerini de ilgilendiren pek çok soruyu gündeme getiriyorlar. Böyle bir karşılaşmadan kısa bir süre önce bir temmuz akşamı buluşuyoruz.

Siz, Dörte Grimm ve Sabine Michel, “Diğer Hayatlar” adlı ortak kitabınız için Doğu Almanya'da yaşayan ebeveynleri ve onların çocuklarını bir araya getirdiniz. Şimdi nesillerin üzerinden geçin ve büyükanne ve büyükbabaları ve torunları konuşmaya dahil edin. Bu daha mı kolaydı yoksa daha mı zordu?

SABINE MICHEL: Farklı. Ebeveynler ve çocuklarla çok fazla müzakere ve tartışmanın yaşandığı çok duygusal konuşmalar yapıldı. Doğu'da 1968'de Batı'daki gibi bir çatışmanın yaşanmadığı göz önüne alındığında, çocukların ve ebeveynlerin de birbirleriyle çatışmaya girmesi çok ilginçti. Artık büyükanne ve büyükbabalar ile torunlar arasında başka tartışma alanları açıldı. Eğitim yetkisi yoluyla birbirlerine bağlı değiller, dolayısıyla bu düzeyde daha az pazarlık yapmak zorunda kaldılar ve birbirlerine daha fazlasını anlatabildiler.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Tartışma yoktu diyorsunuz ama 90'larda Doğu Almanya biyografilerine çok fazla odaklanılmıştı. Stasi dosyaları okundu ve skandallandı. Bu, o zamanlar tartışmanın insanların elinden alındığı anlamına mı geliyor?

MICHEL: Bu ikircikli bir durum. Bir yandan Doğu Alman aileleri hayatlarını toparlamak zorundaydı. Her şey değişti, başta kadınlar olmak üzere birçok genç gitti. 1990'ların ortalarında bu söyleme girmek istediklerinde Doğu Almanya biyografileri zaten bu çekmecelerdeydi: failler, kurbanlar, takipçiler. Doğu Almanya'yla ilgili ilk 10-15 yılda çekilen uzun metrajlı filmlere baktığınızda aynı görselleri tekrar tekrar görürsünüz. Doğu Almanlar çoğu zaman birbirlerini bir daha bulamadılar ve çoğunlukla savaşmak yerine geri çekildiler.

DÖRTE GRIMM: Stasi dosyalarının açılması konusunda pek çok tartışma yaşandı. Ancak bu aynı zamanda kendi seçtiği bir kılıçtı. Özgürlük istiyorsanız sonuçlarına da katlanmak zorundasınız. Bu, birçok Doğu Alman'ı 1990'ların başında, başka meselelerle meşgul oldukları bir dönemde hayatlarının ortasında yakaladı.

Kitabınızdaki büyükanne ve büyükbaba kuşağı bu, değil mi?

GRIMM: Evet ve ailelerini sağlam bir ekonomik temele oturtmanın ne kadar zor olduğundan bahsediyorlar. Tüm işletmelerin yüzde 75'inin vakfa bağlı olduğu gerçeğini düşünürseniz, Steffen Mau'nun “Eşit Olmayan Birlik” kitabında da doğruladığı gibi, tüm ailelerin yüzde 80'inin daha önce herkesin bir iş sahibi olduğu bir ülkede işsizlikle tehdit edildiği gerçeğini düşünürseniz. Bu ahlaki tartışma çok kötü bir zamanda geldi. Stasi dosyaları alanında da daha incelikli bir tartışmanın yaşanacağını düşünüyorum.

Markus Waechter/Berliner Zeitung

İnsanlara

Dorte Grimm, (soldaki fotoğrafta) 1978'de Pritzwalk'ta doğdu, Berlin'de gazetecilik, tarih ve etnoloji okudu. 2008 yılından bu yana yazar ve film yapımcısı olarak çalışmaktadır. Çocuk kitapları yazıyor, belgeseller çekiyor ve televizyon için çalışıyor. 2015'ten bu yana Doğu Almanya'daki üçüncü kuşak için perspektif³ derneğinde yer almaktadır.
Sabine Michel, 1971'de Dresden'de doğdu, yıllar sonra Paris ve Lizbon'da uygulamalı tiyatro çalışmaları, ardından Potsdam-Babelsberg'de yönetmenlik eğitimi aldı. O zamandan beri Adolf Grimme Ödülü sahibi sinema, televizyon ve tiyatroda çalıştı. “Zone Girl” ile çok tartışılan Doğu üçlemesine başlıyor. Sonuç ise son filmi “Manzaralarda Kadınlar”.

Anne-baba kuşağını ele almak denildiğinde kitaplarınızın yanı sıra Anne Rabe'nin “Mutluluğun Olasılığı” romanı da akla geliyor. 86 yaşında doğdu, karakteri ebeveynlerinin ve büyükanne ve büyükbabasının Doğu Almanya'da nasıl bir rol oynadığını bilmek istiyor. Doğudan gelen romanın neden bazen bu kadar reddedildiğini anlıyor musunuz?

GRIMM: Kitabınız büyük övgüler aldı. Benim de mensubu olduğum Üçüncü Kuşak Doğu, ebeveynlerini yeterince zorlamamakla suçlanıyor ve şu soruyu soruyordu: Duvara neden tahammül ettiniz, neden kendinizi savunmadınız? Çocukların veya torunların daha yaşlı nesille etkileşim kurması önemlidir. Çünkü eski nesil sessizliği bozmazsa pek çok şey düşünülmeden kalacak.

MICHEL: Pek çok harika Doğu Alman hikayesi var. Eksik olan şey, daha fazla ailenin yalnızca anekdotsal olarak değil, daha üzücü veya daha tartışmalı konuları birbirleriyle tartışmaya başlamasıdır. Tekrar daha farklı anlatılara tahammül edebileceğimizi. Kendi hikayenize kendinden emin bir yaklaşım, daha fazla alışveriş. Bunu sözlü tarih geleneğinde nesil ciltlerimizle örnek bir deneme olarak yapıyoruz.

Bilgi kutusu resmi

Mevcut kitap

Dörte Grimm, Sabine Michel: Bir varmış bir yokmuş. Doğu Alman büyükanne ve büyükbabalar ve torunları sohbet ediyor. Ina Schoenenburg'un fotoğraflarıyla. Bebra Verlag, Berlin 2024. 200 sayfa, 20 euro

Sözlü tarih – Maxie Wander'ın kitabına “Günaydın, Güzel Olan” dediği gibi kaset kayıtları da diyebilirsiniz. Bu bir zamanlar Doğu Almanya'da pek çok şeyi tetikledi, Christa Wolf'un bir cümlesi var bu konuda slogan olarak alınmıştır. Konuşmalarınızda ebeveynlerin ve çocukların, büyükanne ve büyükbabaların ve torunların ilk kez hassas noktalara dokundukları defalarca ortaya çıkıyor. Hiç elinizden kayıp gitmesinden korktunuz mu?

MICHEL: Tüm çalışmalarımda ailelerin anlatılmamış düzeylerine nüfuz etmekle ilgileniyorum. Aslında çoğu zaman işin özüne inilir. Bu yüzden yakalanabilmesi için çok sayıda ön ve takip tartışması gereklidir. En önemli şey birbirinize saygılı, göz hizasında ve yargılamadan davranmaktır. O zamanlar Maxie Wander'ın kitabının da çekiciliği buydu. Önsözde bu çalışma şeklinin bizim için ne kadar önemli olduğunu söylüyoruz. Mesela bir torunum daha önce bana büyükannesinin sürekli sözünü kestiğini söylemişti. Toplantıdan önce randevu olarak şöyle dedim: Herkes diğerinin işini bitirmesine izin versin. Bu da ikisi arasında yeni bir takımyıldızı yarattı.

GRIMM: “Diğer Hayatlar”da Reichsbürger bölgesinden bir aileyle yaşamaya geldim. Bu beni hazırlıksız yakaladı. Ama o anda bazı şeyleri çözmek için değil, belgeselci olarak orada olduğumu fark ettim. Bu ailenin takımyıldızını belgelemek ve anlamak istedim: Biyografik satırlarda neden politik olarak bu kadar radikal olduklarına dair ipuçları var mı?

MICHEL: Büyükanne, büyükbaba ve torunlarla tanıştığımızda Ukrayna'ya karşı savaş nedeniyle de özel bir şey yaşadık. Savaş teması onları bir araya getirdi. Artık savaştan bahseden büyükbaba değildi ama yakınlarda torunlar için anlaşılır derecede korkutucu bir şey vardı. İlk kitapta bu yoktu. O dönemde AfD ve Pegida'nın ortaya çıkışı aile içi bazı çatışmaları daha da alevlendirdi. Bu bir dayanışma anıydı.

Bu kez Corona da rol oynadı. Pandemiyi toplumdaki sorunların katalizörü olarak görüyor musunuz?

GRIMM: Başlangıçta Doğu Almanya'daki ailelerin bu durumu daha sakin karşılayacağı, aşıdan yana olduğu ve kurallara uyduğu görülüyordu. Ancak daha detaylı analizlerde bu şekilde genelleme yapamayacağımızı gördük. Bazı gelişmeler arttı evet. Kitapta sahip olduğumuz genç neslin Corona krizinin yükünü ne kadar taşımak zorunda kaldıklarını görebilirsiniz. Birçoğu görülmediğini ve duyulduğunu hissediyor ancak dünyayı ve geleceği değiştirmeye çağrıldığını hissediyor. Canavar görevlerle dolular. Gençler arasındaki ruhsal hastalıklar önemli ölçüde arttı. Biz de yaşlıların bunu anlamasını sağlamayı kendimize bir görev olarak görüyoruz.

Pek çok siyasi yorumcu, genç neslin tamamen Yeşillere oy vermemesine, çoğu durumda AfD'ye de oy vermesine şaşırdı. Avrupa seçimlerinden sonra ne düşündünüz?

GRIMM: Her halükarda, AfD sosyal medyada oldukça mevcut olsa bile her şeyi TikTok'a yüklemek istemeyiz. Aslına bakılırsa, Doğu Alman toplumunda daha radikal oy kullananlar arasında genellikle 1990'larda ve Doğu Almanya'daki deneyimlerine uzun süre sessiz kalanların çocukları da var. Bu, şu anda yürürlüğe giren yasa tasarısının bir parçası. Bazı büyükanne ve büyükbabaların ve ebeveynlerin Doğu Almanya hakkında konuşmaktan çok utandıkları izlenimine kapılıyorum, ancak kulağa ne kadar çelişkili gelse de aslında konuşmaya büyük ihtiyaçları var.

MICHEL: Yıllardır insanların demokrasiye yönelik tutumlarıyla ilgileniyoruz ve bunun ne kadar karmaşık olduğunu biliyoruz. Dörte'nin az önce bahsettiği Steffen Mau, mevcut kitabında bunu güzel bir formülle özetliyor: Doğu sadece bir muadili olarak görülmemeli, aynı zamanda sorumluluklar da verilmelidir. Bu, başka bir otoyolu yenilemekten ve başka bir eve çeki düzen vermekten çok daha mantıklı.

Yani Maus'un tezlerini Dirk Oschmann'ın “Doğu: Batı Alman İcadı” adlı kitabından daha mı faydalı buluyorsunuz?

GRIMM: Her iki yazar da önemli. Dönüşüm sırasında ve bugüne kadar hiç kimse koşulların birbiriyle nasıl bağlantılı olabileceğine bakmadı. En azından birkaç yıl sonra ikili liderlik mümkün olabilirdi. Sizi kimin temsil ettiğini görmek önemlidir. Benim adıma kim konuşuyor? Seçtiğim kişi kim?

MICHEL: 2013 yılında “Zone Girl” filmiyle turneye çıktığımda neredeyse her gösterimden sonra Stasi'nin dört okul arkadaşımla ilgili bu filmde neden yer almadığı sorusu ortaya çıktı. Ancak bir film ya da bir kitap tüm yönleriyle açıklayamaz. Mozaik gibi bir araya getirilmiş pek çok kitap ve film olsa gerek. Benim için Oschmann ve Mau. Kitapları kutuplaştırmak ve tek tek kitaplara karşı mücadele etmek tartışma açısından iyi değildir. Charlotte Gneuss ya da Jana Hensel'e karşı bu duygu, şimdi de Jenny Erpenbeck'e karşı – neden?

Anketlere göre Doğu'da demokrasiye verilen destek düşüyor. Siz de bunu yaşıyor musunuz?

GRIMM: Bunun demokrasi anlayışıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. 89/90'da Doğu'da masada olan fikirler temsili demokrasiye değil, daha çok doğrudan demokrasiye yönelikti. Belli bir miktar hayal kırıklığının geldiği yer burasıdır. Yeni sosyal yapıları öğrenmeye daha fazla yatırım yapılmalıydı: Siyasi katılımı nasıl kazanabilirim? Bir kulübü veya partiyi nasıl kurabilirsiniz? Basını mı arayacağım yoksa imza mı toplayacağım? Şu anda yeniden yaşadığım kırsal bölgede vatandaş girişimi yerine WhatsApp grubu kurmanın daha iyi olacağı hissine kapılıyorum. Öğrenilmiş sessizliği, dayanıklılığı ve bir şeyleri dışarıda bırakmayı kırmak zordur.

MICHEL: Ve bir noktada bu verimsiz bir öfkeye dönüşüyor.

Bayan Grimm, bir konuşmanın ardından özetlediniz: Büyükannem ve büyükbabamın hepsi uzun zaman önce öldü, artık onlara hiçbir şey soramıyorum. Bu karşılaşmalarla siz de biraz zaman kazanabiliyor musunuz?

GRIMM: Aslında her konuşmamda büyükannem ve büyükbabama soru soramadığım için pişman oldum. Dedemi tanımıyordum bile. Büyükannemler öldüğünde ben hâlâ çok gençtim, 20'li yaşlarımın başındaydım. Ne yazık ki birçok insan için kendi tarihlerine ilgi nispeten geç geliyor.

Yanınızda hangi olumlu şeyleri götürdünüz?

GRIMM: Çok fazla! Beni gerçekten cesaretlendiren şey, eğer onlara açıkça ve yargılamadan yaklaşırsanız, konuşmaların gerçekten işe yarayabileceğini görmekti. Bunun sadece kitabımız için geçerli olmadığını düşünüyorum, genel olarak: birbirimizle konuşmak mümkün.

MICHEL: İlk kitaptan sonra insanlardan o kadar çok şey duyduk ki, bunun onlara aileleriyle konuşma konusunda ilham verdiğini duyduk. Bu da bizi ikinci kitabı yazmaya itti. Ve devam ediyoruz.

Röportaj: Cornelia Geißler

BLZ bilet mağazasından öneriler: