“Doğu Almanya'yla uğraşmak kariyer katili gibi görünüyor”

Aslıhan2312

Co-Admin
Katja Hoyer (39), tarihçi, İngiltere'de yaşıyor ve Berliner Zeitung'da yeni bir köşe yazarı. 1 Nisan 2024'te verdiği röportajla Doğu Almanya tarihine ilişkin tarafsız araştırmalara dair tartışmayı tetikledi. Yazıda, “Duvarın Bu Tarafı” kitabını Almanya'da pek yazamayacağını çünkü orada “belirli bir baskının muhtemelen uygulanacağını” söylüyor. Doğu Almanya'yı araştıran ve bunu yapmak için kasıtlı olarak İngiltere'ye veya ABD'ye giden meslektaşlarını tanıyor. “Almanya'daki üniversitelerde onlara politik olarak daha az yüklü bir ortamda daha özgürce çalışabilecekleri tavsiye edildi.”

Dirk Oschmann'ın bu görüş yazısı tartışmaya bir katkıdır. 1967'de Gotha'da doğan Oschmann, Leipzig'de edebiyat profesörüdür. Ullstein tarafından Şubat 2023'te yayınlanan en çok satan kitabı “Doğu: Bir Batı Alman İcadı” ile yeniden birleşme sonrasında Doğu Almanların durumuna ilişkin tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Almanya'da Doğu Almanya'nın araştırılıp araştırılamayacağı, nasıl yapılabileceği ve yurt dışında daha tarafsız bir şekilde araştırmanın mümkün olup olmadığı sorusuna gelince, yalnızca bu ülkede ve ABD'de topladığım kişisel deneyim ve gözlemlerimi aktarabilirim. . Üstelik bir edebiyatçı olarak sorumluluğum olabilecek Doğu Almanya edebiyatı hiçbir zaman benim için araştırma konusu olmadı; Edebi-tarihsel ilgim uzun süredir 1750 ile 1930 arasındaki döneme odaklandı.

Dolayısıyla bu bağlantılara herhangi bir özel bilgiden ya da doğrudan dahil olan bir bilim insanı olarak değil, dışarıdan bakıyorum. Katja Hoyer'in Doğu Almanya'ya ilişkin Alman araştırmalarında önyargının bulunmadığına ilişkin sorduğu soruyu tam da bu sınırlamalar nedeniyle yanıtlayamıyorum. Ancak bu alana yönelenlerin akademik kariyer beklentileriyle ilgili söylenecek bir şey var.

Oschmann: 1989'dan sonra yıllarca hiçbir Doğu Almanya edebiyatı okumadım

Doğu Almanya edebiyatının benim için hiçbir zaman araştırma konusu olmaması elbette konunun kendisine dair bir beyandır. 1989 devriminden sonra, henüz öğrenimimin ortasındayken, nihayet, öğretmenliğe bağlı kalmak yerine bir edebiyat akademisyeni olabilmenin özlemini duyduğum perspektife sahip oldum. Ve tabii ki yıllardır hiçbir Doğu Almanya edebiyatı okumadım çünkü keşfedilecek çok fazla yeni, önceden yasaklanmış edebiyat, felsefe, teori, sosyoloji ve hatta tarih vardı.

Seyahat kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra, yalnızca fiziksel dünyayı mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde tanımak değil, daha da önemlisi metafiziksel dünyayı da tanımak önemliydi. Ve bu, diğer şeylerin yanı sıra, Doğu Almanya tarafından sınırlanan dünyanın ne kadar dar, küçük ve taşralı olduğunu ve sizden hangi metinlerin, bilgilerin, bilgilerin ve düşünme biçimlerinin gizlendiğini acımasızca fark etmek anlamına geliyordu.

Aynı zamanda, özellikle akademik alandaki geçmişim nedeniyle, Doğu Almanya meseleleri veya Doğu Almanya edebiyatı konusunda özel bir sorumluluğa sahip olduğum izlenimini vermemem gerektiği konusunda belirsiz bir şüphem vardı; kabile meseleleri hakkında bilgi. Goethe'nin zamanından Weimar Cumhuriyeti'nin sonuna kadar kanonik metinleri araştırmaya yoğunlaşmamın ve bu şekilde Doğu Almanya'ya mümkün olan en büyük mesafeyi korumamın nedenlerinden biri de buydu. 22 yıl boyunca orada kilitli kaldıktan sonra artık bununla uğraşmak istemedim ve mümkünse bununla ilişkilendirilmek de istemedim.

Dirk Oschmann Leipzig Üniversitesi'ndeki ofisinde.Hafta sonu Berliner Zeitung adına Marzena Skubatz

Bir doktora öğrencisine İngiltere'ye taşınmasını tavsiye etti

Bunun uzun vadede iyi bir karar olduğu, bugüne kadar Almanya'da Doğu Almanya edebiyatı üzerine araştırma yapan hemen hemen hiç kimsenin, aralarında Christa'nın da bulunduğu, modern Alman edebiyatı alanında profesörlük alamamış olmasıyla da ortaya çıkıyor. Wolf, 90'ların başındaki edebiyat tartışmasına katkıda bulundu. Doğu Almanya'yla herhangi bir şekilde uğraşmak, kariyer katili gibi görünüyor. Bu arada tarih, sosyoloji gibi diğer alanlardaki meslektaşlarım da bunu bana aktarıyor. Yabancı ülkelerle karşıtlığın hemen görünür hale geldiği yer burasıdır: Fransa, İngiltere ve ABD'de bu tarihi alanla ilgili her zaman kapsamlı araştırmalar olmuştur ve bu, bu ülkelerdeki üniversite geleceğinizi mahvetmeden bugün hala mevcuttur. Yaklaşık on yıl önce, doktora öğrencilerimden birinin Doğu Almanya'daki doktora konusuyla birlikte İngiltere'ye taşınmasını önerdim; orada her zamanki önyargı bolluğuyla karşılaşma konusunda endişelenmesine gerek kalmayacaktı.

Yakın kurumsal çevremde, Almanya'da şu anda emekli olan ve düzenli olarak Doğu Almanya edebiyatıyla araştırma konusu olarak ilgilenen yalnızca iki kişiyle tanıştım. İlginç bir şekilde, aynı işaretleri paylaşıyorlar: Her ikisi de Doğu Almanya'dan geldi, her ikisi de kadın, her ikisi de kabaca aynı eski kuşağa ait, her ikisinin de devrimden sonra farklı Doğu Alman üniversitelerinde araştırma görevlisi olarak sözleşmeleri vardı ve her ikisi de kadın ve fırsat eşitliği temsilcileriydi. bu Üniversiteler ve her ikisi de Doğu Almanya edebiyatını çalışmalarının merkezine yerleştirmişlerdir.

Bu kadar çok paralelliğin tamamen biyografik tesadüfler olduğunu düşünmek kesinlikle kabul edilebilir, ancak bana mantıklı gelmiyor. Ben daha ziyade bunu herkesin kendi kesişimsellik teorisi yorumunu yapabileceği zorunlu sistemik bir yakınlaşma olarak görme eğilimindeyim.

Kaliforniya'da Doğu Almanya edebiyatı üzerine seminer

Kendi mesafemin ne kadar büyük olduğunu (ve aslında hala da öyle) hissedebiliyordum, ama daha da önemlisi, devrimden sonra Kaliforniya'da misafir profesör olarak çalışma talebiyle karşılaştığımda Doğu Almanya ile ilgili sorulara yeniden dahil olma konusundaki isteksizliğimdi. 2006'da Doğu Almanya edebiyatı üzerine bir seminer sunmak. Ancak uzun tartışmalardan sonra ve sonunda nezaket gereği kabul ettim. Seminerde, biyografimin hala çok karmaşık olması ve dolayısıyla bu konuda özgür olmaması nedeniyle konuya yönelik önyargımın farkına vardım. Bu yönde yeniden içsel bir girişimde bulunabilmem için bir 16 yıl daha geçmesi gerekti: 2021/22 akademik yılında Doğu Almanya'da romanlar üzerine bir seminer verdim. Tarihsel mesafe artık benim de kendimi konuya herkes kadar özgürce adayabilmeme yetecek kadar geniş görünüyor.

Sonuçta benim durumumda bu ikisi: konuya karşı kendi seçtiğim direnç ve aynı zamanda kariyer stratejisi açısından da güçlü olan ve akademik dünyada çoğunlukla konuyla ilişkilendirilen önyargıların farkındalığı. Eğer son yıllarda özellikle gençler arasında bunun işaretleri görüldüğü gibi, genel olarak uzun süredir devam eden bu zayıflama eğilimi artık yavaş yavaş değişiyorsa, o zaman bu memnuniyetle karşılanacaktır.