Erdoğan, İstanbul’daki kar esaretiyle ilgili konuştu: Tam manasıyla bir basiretsizlik

Saliha

Yeni Üye
ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yaşanan kar esareti için “İstanbul’a yakışmayacak imajlar ortaya çıktı. Bu tam manasıyla bir basiretsizliktir” sözlerini kullandı.

Erdoğan, NTV-Star TV özel yayınına konuk oldu. Çankaya Köşkü’nden yapılan ve Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin toplumsal medya hesaplarından da canlı olarak paylaşılan yayında Erdoğan, özetle şunları söylemiş oldu:

İSTANBUL’A YAKIŞMAYAN GÖRÜNÜM: Son kar yağışının tesirleri manasında maalesef bilhassa İstanbul’a yakışmayacak imajlar ortaya çıktı. İstanbul’da belediye başkanlığı yapmış bir beşerim. İstanbul’un neresinde ne var ıstıraplar nelerdir bunları bilen birisiyim. Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruklar oluşturursa herbiçimde bunun sorumlusu ya da sorumluları vardır. Bunlar da aşikardır. Ne yazık ki daha evvelki uygulamaları bile devam ettiremeyen bir idare elinde İstanbul. Vatandaşlarımız saatlerce yollarda mahsur kaldı. Daha evvelki yılların altında bir ölçüde kar yağışı kelam konusuydu üstelik. Buna karşın bu sorunun gereken yol tuzlama ve yol açma çalışmalarının yapılmamasından kaynaklandığını ilçe belediyelerinden de dinledik.

BAKANLARIMI GÖNDERDİM: Bu tam manasıyla bir basiretsizliktir, siz kar yağdıktan daha sonra önlem alamazsınız. Kış mevsimine girerken bütün önlemleri almalısınız. Biz İstanbul’umuzu bahtına terk edemeyiz. Çalışmaları koordine etmeleri için İçişleri ve Ulaştırma bakanlarımı çabucak o gece İstanbul’a gönderdim yarım civarı. İstanbul’da yerinde çalışmaları koordine etmelisiniz, bu çalışmalar ortasında yerinizi almalısınız dedim. Her iki bakanım da akaryakıtı mi bitmiş bir aracın, ulaştırma çabasına girdiler. Yiyecek noktasında kasvet mı var ulaştırma uğraşına girdiler. Siz bu biçimde bir vakitte bu adımları atmak durumundasınız, lakin bu hazırlıkların daha evvelce yapılması lazım.

GECE 3’E KADAR TAKİP ETTİM: Siz belediyenizde insanları dışarı döker İstanbul’u tanımayan insanları boca ederseniz, işte bu biçimde sıkışır kalırsınız. Karayolları Genel Müdürlüğü, AFAD, Kızılay ve valilikler ile koordineli olarak müdahele edilerek insani gereksinimlerin karşılanması sağlandı. Gece 3’e kadar takip ettim daima arkadaşlarımla irtibat halinde oldum, koordine ederek izledim. Arkadaşlarımızın da şahsen İstanbul’a vararak şahsen işin başında durarak takip etmeleri bizi rahatlattı.

HAKİKAT DEĞİL: (“İBB’nin projelerine onay verilmiyor” iddiası) Ortada hakikat olmayan sözler var. Bir palavra kelam konusu. İBB kalkıp Cumhurbaşkanlığı’ndan yahut Plan Bütçe Başkanlığı’ndan talepte bulunur, incelemeleri yapıldıktan daha sonra da gereken karar alınır. Tabi bunların ödenme süreçleri muhakkaktır. Kentlerine hizmet etme üzere sıkıntıları, çabaları olmayanlar ne diyor ‘engelleniyoruz’. Milletime bu biçimde bir şeyin olmadığını somut sayılarla anlatmak istiyorum. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerinin bütçeden aldıkları hisse 2019 yılından bugüne 2 kat artırılmıştır. AK Parti, MHP ve öbür belediyelerde artış tıpkı orandadır. İBB, 2019’da 13 milyar 848 milyon lira merkezi yönetimden hisse alırken, 2021’de 25 milyar 376 milyon liraya çıkmıştır. Düşmüş mü artmış mı? Görüldüğü üzere problem genel bütçeden alınan hissenin adaletsiz haksız dağıtımı değildir. Tam bilakis çok adil, hakkaniyete, hukuka uygun bir dağılım kelam konusudur. Problem tüm vaktiyle, kalbiyle, zihniyle hizmet etme kabiliyetine sahip olup olmama sıkıntısıdır. Şayet bu azme sahipseniz hiç bir mani sizi alıkoyamaz.

KOSKOCA BİR PALAVRA: Kar, tipi olacak Tayyip Erdoğan gidip konutunda yatacak, yok o denli şey. Biz bütün belediyelerle birlikte AKOM’da karargah kurar, İstanbul’u izlerdik. Bütçe sıkıntısına gelirsek, Cumhurbaşkanı CHP belediyelerini engelliyor savı koskoca bir palavradır. Zira Cumhurbaşkanlığı yalnızca dış kredilerin değerlendirilmesini yapar. Yurt içi borçlanma sonucunı belediyenin kendileri verir, mevzunun hükümet ile ilgili yoktur. İş yapmak istiyorsanız kimse sizin önünüzü kesemez.

‘Doğal gaz akışı yine devam edecek’

Biz İBB değiliz.
Bizim İran’a borcumuz mutlaka kelam konusu değil. Bu savlar palavradır ve Cumhurbaşkanı İbrahim beyefendiyle yaptığım toplantıda de kendilerine söylemiş oldum. Onlar bir arızadan ötürü bu işi 10-15 gün erteleme durumları olacağını söylemiş olduler. Şu anda İran’da da kış kaideleri hayli sert. Bütün bunlarla birlikte en makus kaidelerde bir 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız dedi Sayın Cumhurbaşkanı. 10-15 gün içerisinde bu doğal gaz akışı tekrar devam edecek.

Kamu bankalarına gidin: Özel bankaların bu mevzuda hâlâ sömürü çarkını devam ettirme uğraşının olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarıma diyorum ki kamu bankalarına gidin ve bu biçimde bir sömürü çarkı içerisine girmeyin.

TL MEVDUAT 203 MİLYAR: Türk lirası cinsinden enstrümanları artırmak, vatandaşlarımızın kur oynaklığında mağdur olmaması ismine kur muhafazalı Türk Lirası Mevduat sistemini uygulamaya aldık. 25 Ocak prestijiyle 203 milyar lirayı aşmış durumda, 58 milyar lirası da döviz hesaplarından dönüşen fiyat.

KAMU EMEKÇİLERİNE EK ARTIRIM: Çalışanlarımızın toplu kontratta aldıkları artırımın üzerine ortaya çıkan enflasyon farkı esasen eklenecektir. Buna yüzde 2.5’luk bir artış daha ek ediyoruz. bu biçimdece çalışanlarımızın fiyatlarına yüzde 28’i bulan bir artış sağlamış oluyoruz.

‘Hitabımın muhatabı Sezen Aksu değil’

(Camideki konuşması)
Benim oradaki hitabımın muhatabı Sezen Aksu değildir. Sezen Aksu Türk müziğinin değerli bir ismidir. Lakin öbür taraftan ben ülkenin Cumhurbaşkanı olarak insanımızın, hangi inançtan olursa olsun, kutsalına laf edilmesine müsaade etmem. Burada yalnızca Hz. Adem ile Havva validemiz değil, beraberinde Meryem validemize de hakaret var. Lisanını koparma tabirini bir kişinin şahsına değil, kutsallarına karşı hakaretine dönük bir hal olarak tabir ettim.

SEDEF KABAŞ’IN HAKARETİ: Buradaki hakaret her şeydilk evvel şahsımla ilgili değil, temsil ettiğim makama yöneliktir. Devletin, devleti yöneten Cumhurbaşkanının ve Cumhurbaşkanlığı makamının gaye alınması burada kelam konusu. Bulunduğum makam muhafazayı gerektiriyor. Bizim bunlara prim vermemiz kelam konusu olamaz. Hukuk neyi gerektiriyorsa, kararı ne olursa olsun, burada gereği yapılacaktır. Bunun söz özgürlüğüyle alakası yoktur. Bu kabahat cezasız kalmayacaktır.

HABLEMİTOĞLU SUİKASTI: MİT uzunca müddettir bu suikastın katil zanlılarından olan Nuri Gökhan Bozkır’ın izini sürüyordu. İstihbaratımız Ukrayna’da saklandığını tespit etti ve bu şahsın yakalanarak ülkemize getirilmesi konusunda Zelenskiy ile de, evvelki devlet liderleriyle da konuştuk. Bu kişi ülkemiz yargısına hesap veriyor.