Geçenlerde ormanda – Baba, Gigi D'Agostino'nun “Foreigners Out” şarkısını söylüyorlar!

Aslıhan2312

Co-Admin
Siskin ormanında iki erkek çocuk, biri 16 yaşında, gözlüklü, spor saati, “Real Life Online” yazan siyah kapüşonlu, diğeri biraz daha genç, yeşil renkli mohawk, kısa kamuflaj pantolonu, parmak arası terlikli çoraplar, arasında bir müzik seti Ballermann müziğini kullanmak için park etmiş dağ bisikletleriyle oyalanıyorlar, iki oğlan.

Büyük kızım beni tavşan deliğinden çıkararak, “Baba,” diye bağırdı, “Gigi D'Agostino'nun 'Yabancılar Dışarı' şarkısını söylüyorlar!”

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Zeisigwald, Chemnitz'in yeşil akciğeridir, volkanik bölge, koşu rotası, Zeisigwaldschenke'de harika güveçler var. Kızlarım özellikle kalın dalların bir köprü gibi akıp gittiği bu noktayı seviyorlar. Küçük olanı kreş grubuyla birlikte ormanda bir gün geçirdi. Ve şimdi bu adamlar vardı.

Bu duyguyu uzaktan hissettim. Çünkü burası Chemnitz. Çünkü bu şehir son iki yıldır beni de şüpheye düşürdü. Giyim etiketleri, baldır dövmeleri, duvar grafitileri, müzik seti müziği; her yerde zamanın az çok gizli işaretleri. Ve zamanın ruhu sağcıdır, sadece Saksonya'da değil.

Birkaç hafta önce büyük olanı Sylt, Pony Club adlı Haberyu izlemiş, ırkçıların şampanyayı nasıl kutladığını, radyo haberlerinde duymuştu, dokuz yaşındaydı. Sınır dışı edilmeleri, AfD'yi, göç hikâyemi, Saksonya'daki eyalet seçimlerini konuştuk. Şöyle dedi: “Herkes aynı değerdir.” Gülümsedim, ona bir öpücük verdim ve onun dünya görüşünden şüphe etmek için hiçbir nedenim yoktu.

Siskin ormanındaki şarkıyı tanıyan oydu; Oğlanların söylediklerini duydu, sonra bana koştu ve korkunç bir keşif yapmış o büyük çocuk gözleriyle bana baktı. Bir ağaç kütüğünün üzerine oturdum, akıllı telefonumla meşguldüm, anlayıp karar vermek için biraz zamana ihtiyacım vardı.

Kızıma küçük kardeşinin yanına dönmesini işaret ettim. Daha sonra ona şarkının adının “L'amour toujours” olduğunu ve Gigi D'Agostino'nun çalma listeleri, partiler ve Almanya'daki ırkçılık konusunda hiçbir şey yapamayacağını açıklayacaktım. Sonra köprüye, altındaki akıntıya ve diğer taraftaki çocuklara adım attım. “Hey,” diye sordum, “kızım 'Foreigners Out' şarkısını söylediğini söyledi – neden?” Ve sonraki üç dakika içinde, sanki tüm köprüleri yıkacak güce sahip bir sınır nehri haline geldi. .

B'den C'ye, Doğu Ziyareti, 263 kilometrePajović/Amini/Berliner Zeitung

Çocuklar üçüncü dünya savaşı istemiyoruz dedi

Bütün yabancıları kastetmiyoruz, dedi çocuklar, sadece çalışmak istemeyenleri kastediyoruz – hiç şehir merkezine gittiniz mi? Çocuklar, emeklilerden para alıyorlar, bu böyle, dediler ve biz de Ukrayna'yı silahlarla desteklememeliyiz. Biz üçüncü dünya savaşı istemiyoruz dedi çocuklar, bu anlaşma var, okuyoruz, NATO doğuya gidip Rusya'yı tehdit etmemeli. Hayır, dedi yaşlı adam, sonunda ona oy verip vermediğini sorduğumda. Daha sonra bisikletlerine binip siskin ormanına doğru gözden kayboldular.

“Baba sen neden bahsediyordun?” Kızlarım artık arkamda duruyordu, onları fark etmemiştim bile. Nasıl cevap vereceğimi bilmiyordum. “Korkularla ilgili olabilir,” dedim. Daha sonra köprünün üzerinden geçtik.

“Doğuya Ziyaret” sütununda Paul Linke her iki haftada bir Chemnitz ve çevresindeki geçici yaşamını aktarıyor. Saksonya berbat mı? Şaka mı yapıyorsun bunu söylerken ciddi misin?