Haber – Alleden – BKA Holokost Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle anma etkinliği ve BKA ile ZR arasında antiziganizm konusunda ortak bir anlaşmanın im

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
01/27/2023

Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanı Nancy Faeser’in Konuşması

Kaynak:
BKA

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Gül,

Sayın Başkan Münch,

Sayın Bay doktor Daimagüler,

Sayın milletvekilleri,

Sayın Bay doktor pençe,

Sayın Ziercke,

Sayın Arrow,

Sayın Dainow,

Bayanlar ve Baylar,

Sevgili iş arkadaşlarım,

27 Ocak 1945’te Kızıl Ordu, Auschwitz ölüm kampındaki son mahkumları da kurtardı. Bu kurtuluş günü milyonlarca insan için çok geç geldi. 500.000’den fazla Sinti ve Roman da 1939 ile 1945 yılları arasında Nasyonal Sosyalistlerin terör saltanatı altında öldürüldü: akıl almaz boyutlarda sistematik bir soykırım.

Bugün Nasyonal Sosyalizm altında katledilen Avrupa’nın Sinti ve Romanlarının kaderini anıyoruz. Sevdiklerini kaybeden hayatta kalanları anıyoruz. Ve sadece geçmişin üzüntü ve ıstırabıyla değil, aynı zamanda bugün hala var olan önyargılar, nefret mesajları ve saldırılarla da yaşamak zorunda olan torunları için üzülüyoruz.

Sayın Arrow,

siz ve aileniz de korkunç acılar yaşadınız. Bağlılığınız ve unutulmaya karşı yorulmak bilmez mücadeleniz beni derinden etkiledi. Size şimdi ve burada söz veriyorum: Çingene karşıtlığına karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!

Almanya’da Nasyonal Sosyalistler tarafından işlenen akıl almaz, akıl almaz ve alçakça cinayetlerin hatırası uzun süre bastırıldı. Eski Federal Başkan Roman Herzog’un 25 yıl önce Nasyonal Sosyalizm kurbanlarının anısına bugünün anma günü biçiminde bir çerçeve verme kararı tersine döndü.

Böylece Auschwitz’in kurtuluşunun yıldönümü, adaletin ve insanlığın nihai zaferini simgeliyor. Acı verici bir vahşet ve insanlık dışı zamanın, insan yaşamının zulmünün ve yok edilmesinin sonunu temsil ediyor.

1996’da Almanya Federal Meclisi’ndeki anmanın ilk saatinde Roman Herzog bunu şöyle ifade etmişti: ” […] bugün en önemli görev, nerede ve ne şekilde olursa olsun bir tekrarı önlemektir. Bu, hem ırkçılığın ve totaliterliğin sonuçlarının bilgisini hem de genellikle küçük, hatta banal olabilen başlangıçların bilgisini içerir.

özgürlüğünden sonra bile toplama kampı Auschwitz’de Sinti ve Roman topluluğu, ayrımcılığın sona ermediği acı deneyimini yaşamak zorunda kaldı. Dışlanma, ölenlerin yakınlarının ve torunlarının yaşamlarını da şekillendirdi. Soykırımın siyasi olarak tanınması ancak on yıllar sonra gerçekleşti ve Sinti ve Romanların medeni haklar çalışmaları olmadan düşünülemezdi.

Bugünkü anma bize sorumluluk almamızı hatırlatıyor. Sintiler ve Romanlar bugün ülkemizde hala bozulma yaşıyor. kreş ve okulda, yetkililerde ve doktor muayenehanelerinde, bir iş veya apartman dairesi için başvururken.

Sinti ve Romanların 2020 baharında Hanau’daki ırkçı saldırının kurbanları arasında yer almaları, hâlâ maruz kaldıkları ölümcül tehlikeyi gösteriyor. Almanya’da ırkçılık ve şiddetin Sinti ve Romanlar için günlük yaşamın bir parçası olması kabul edilemez!

Alman polis yetkilileri her yıl 100’den fazla çingene karşıtı suç kaydediyor. Ve ne yazık ki önemli bir karanlık alan olduğunu varsaymak zorundayız. Açık konuşayım: Bu suçların her biri çok fazla! Bu suçların yanı sıra suç sınırının altındaki saldırıları önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Bu, antiziganizmi tanıyan, kaydeden ve kararlı bir şekilde mücadele eden bir polis gücü gerektirir. kayıt SENİN-Siyasi saikli suç vakalarında kriminal polis ihbar servisinin tematik kataloğunda antiziganizmi tanımlamak önemli bir yapı taşıdır. Çünkü bu, ırkçılığa karşı daha fazla farkındalık yaratma ve polisi antiziganizmle mücadelede – ayrıca kendi önyargıları için – daha fazla duyarlı hale getirme çabasının bir örneğidir.

Ancak bu noktada polisin ve güvenlik yetkililerinin çalışmalarının çingene karşıtlığıyla mücadelede tek başına yeterli olmayacağının altını çizmek isterim. Aksine: Köklü ırkçı önyargıları kontrol altına almak ve ortadan kaldırmak, bir bütün olarak toplumun görevidir.

Açık olan bir şey var: Antiziganizmi, apaçık ortada olduğu yerde tüm tutarlılıkla kovuşturmamız gerekiyor. Ancak en az onlar kadar önemli olan, uzun vadeli önleme tedbirleri, siyasi eğitim ve sosyal uyumu güçlendirmektir.

Federal hükümetin bunu kabul etmesine sevindim. Bu yasama döneminde, Federal Hükümetin Çingene karşıtlığına karşı ve Almanya’daki Sinti ve Romanların yaşamından sorumlu ilk komiserini atadık. bayım doktor Daimagüler’in de bugün burada bizimle olması kişisel olarak beni çok mutlu ediyor. Eminim sen ve ayrıca bay doktor Klinke daha sonra federal hükümetin antiziganizme karşı mücadelede neler yaptığı hakkında daha fazla bilgi verdi. Bu nedenle, sadece birkaç projeyi öne çıkarmak istiyorum:

Şubat 2022’de “Çingene karşıtlığıyla mücadele et, katılımı sağla!” ulusal stratejisini benimsedik. Benim için özellikle önemli olan şey: Sintiler ve Romanlar için siyasetten bahsetmek yerine, onların siyasi katılımlarını Sintiler ve Romanlarla birlikte şekillendirmek istiyoruz. Bu bağlamda kurulan Ulusal Roman Temas Noktası, toplulukla diyaloğu teşvik edecek ve kurumsallaştıracaktır.

Bununla birlikte, Çingene karşıtı saldırıları cezai sorumluluk eşiğinin altında kaydeden bağımsız, sivil toplum izleme ve bilgi merkezlerinin kurulmasını da açıkça destekliyorum – çünkü daha önce bildirilmemiş çok sayıda vakadan bahsetmiştim. Bu kayıt ofislerinden üçü şimdiden çalışmalarına başladı – diğerleri de bunu takip edecek.

Federal Halk Eğitimi Ajansı’nın çalışmalarını da vurgulamak isterim. Çok sayıda teklif ve proje ile Almanya’daki Sinti ve Romanların tarihini görünür kılmakta ve önleme çalışmalarına büyük katkı sağlamaktadır.

Alman güvenlik makamları, antiziganizm ile mücadelede özel bir sorumluluk taşımaktadır. Bu aynı zamanda kendi geçmişiyle eleştirel bir şekilde ilgilenmeyi, istenmeyen gelişmeleri düzeltmeyi ve yaklaşımları sürekli gözden geçirmeyi de içerir.

Sayın Ziercke,

Sizin inisiyatifinizle, Federal Kriminal Polis Bürosu 2007’de böylesine eleştirel bir tarihsel inceleme başlatan ilk güvenlik yetkililerinden biri olmuştur. polis memurunun günlük çalışması BKA kurmak.

Bugünün etkinliği, çalışmanızın bir sonucudur. Bugün polisin kendini sorguladığı ve sivil toplumla karşılıklı olarak çalışmalarını geliştirdiği bir yolda bir adım daha atıyoruz. Bağlılığınız, azminiz ve öngörünüz için size teşekkür etmek istiyorum sevgili Bay Ziercke!

Bayanlar ve Baylar,

tarihsel sorumluluğumuzun bilincinde olmalı ve tüm gücümüzle çingene karşıtlığına karşı mücadele etmeliyiz.

İyi güçlendirilmiş, demokratik bir anayasal devletin, yalnızca çingene karşıtlığının başlangıcını kabul etmekle kalmayan, aynı zamanda buna kararlı bir şekilde karşı çıkan bir polis gücüne ihtiyacı vardır.

bununla gurur duyuyorum BKA bugün açıkça buna kararlıdır ve Alman Sinti ve Roman Merkez Konseyi ile işbirliğini daha da güçlendirmektedir. Bu işbirliği, eşitler ortaklığının olağanüstü bir örneğidir.

Bunun için hepinize teşekkür ederim. Her şeyden önce size, Bay Rose’a ve yorulmak bilmez bağlılığınız için Alman Sinti ve Roma Merkez Konseyi’ndeki kampanyacı arkadaşlarınıza. Başkan Münch’e ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. BKA bugün akdedilecek sözleşmeyi hayatla dolduracağınızı.

yukarı