Haber – Basın – Federal devlet işbirliğinin yeni yolları: sürdürülebilir satın alma için ileri eğitim girişimi

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
05/24/2023

Federal hükümet ve dört federal eyalet bir idari anlaşma imzaladı

Kaynak:
Bavyera Eyalet Temsilciliği

Girişimin amacı, bundan sorumlu çalışanlar için hedefli ve koordineli eğitim yoluyla satın almada sürdürülebilirliği teşvik etmek ve federal, eyalet ve yerel düzeyde “Sürdürülebilir satın alma yeni normaldir” sloganının hakkını vermektir. Girişim, Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı tarafından temsil edilen federal hükümetin yanı sıra Bavyera eyaletleri (Bavyera Eyaleti Ekonomik İşler, Bölgesel Kalkınma ve Enerji Bakanlığı tarafından temsil edilmektedir), Rheinland-Palatinate ( Ekonomi ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından temsil edilmektedir). , tarım ve bağcılık), Kuzey Ren-Vestfalya (Ekonomi, Sanayi, İklim Koruma ve Enerji Bakanlığı tarafından temsil edilir) ve Hansa Şehri Hamburg (vergi makamları tarafından temsil edilir).

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Anlaşmamız, kamu alımlarında sürdürülebilirlik ve iklimin korunması için bir kilometre taşıdır. Federal, eyalet ve yerel düzeydeki 30.000 ihale makamının, içerik açısından koordineli, yüksek kaliteli eğitim almasını istiyoruz. Devletin satın aldığı ürün ve hizmetler, uygun çalışma koşullarında ve çevre dostu malzemelerden yapılmalı ve az atık üretilmelidir.Federal ve eyalet hükümetleri bu vesileyle iklim korumanın zorluklarını ortaklaşa karşılıyor ve enerji geçişine, döngüsel ekonomiye ve ekonominin dönüşümüne katkıda bulunuyor. Kamu alımları.”

Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger (TARAFINDAN): “Gelecekte kamu alımları, yalnızca en ucuz fiyata değil, hizmet kalitesine daha da fazla odaklanmalıdır. Bavyera, eğitim girişimiyle sürdürülebilir ve iklim nötr yönetim yolunda önemli bir katkı sağlıyor. Amacımız, Tedarikte sürdürülebilirliğin günlük hayatın bir parçası haline gelmesini sağlamak.”

Ekonomi, Ulaştırma, Tarım ve Bağcılık Bakanı Daniela Schmitt (RP): “Eyalet hükümeti, sürdürülebilirlik stratejisinde, kalkınma politikası yönergelerinde ve iklim açısından nötr bir devlet yönetimi yönergesinde sürdürülebilir kamu satın alımına kendini adamıştır. Her zaman ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliği uzlaştırma meselesidir – yalnızca gereksinime dayalı olarak ekonomik bütçe yönetimi A “Bütün belediyeler sürdürülebilirlik sertifikasına sahiptir veya adil ticaret belediyeleri olarak tanıtılmaktadır. İhale kanunu, sürdürülebilir tedarik için birçok fırsat sunmaktadır. Sözleşme makamlarını siyasi taahhütleri aktif olarak destekleyecek bir konuma getirmenin zamanı geldi.”

Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Mona Neubaur (KB): “Ortak eğitim girişimi, iklimin korunması ve kamu alımlarında sürdürülebilir dönüşüm için açık bir işarettir. Federal ve eyalet hükümetleri, belediyelerle birlikte, sürdürülebilirlik ve daha kaliteli yollar oluşturmak için bir itici güç olarak kamu alımlarını güçlendiriyor.”

Finans Senatörü Dr. Andreas Dressel (HH): “Zamanımızın zorluklarını ancak birlikte aşabiliriz. Federal ve eyalet ileri eğitim girişimi ile doğru yönde önemli bir adım atıyoruz. Birlikte çalışmak, sinerjileri kullanmayı ve başkalarının zengin deneyimlerinden yararlanmayı mümkün kılacaktır. • Çalışanlarımıza Sürdürülebilirlik kriterleri ve mevzuata uygun uygulamaları eğitimlerle aktarılmakta, bu sayede kamu alımlarının iklim koruma hedeflerine ulaşmak için bir kaldıraç olarak kullanılması mümkün olmaktadır.”

Dr Alexander Eisvogel, Haber Satın Alma Ofisi Başkanı: “Sürdürülebilir satın alma konusunda federal-devlet ortak ileri düzey eğitim girişiminin başlamasıyla birlikte, sürdürülebilirlik önlemleri programının uygulanmasına niteliksel bir katkı sağlıyoruz. Federal ve eyalet düzeylerinde kamu alım kurumları tarafından sürdürülebilir satın alma ve satın alma işlemleri aktif olarak desteklenmektedir. , ortak gelişmiş eğitim girişimi aracılığıyla genişletildi ve genişletildi.”

yetkiHaber satın alma ofisi

daha fazla bilgi edin: Haber’nin satın alma ofisi …

Eğitim girişimi, satın almada sürdürülebilirliği günlük yaşamın bir parçası haline getirme konusunda federal eyaletlerin satın alma ofislerini desteklemek için bir eğiticiyi eğit konseptini kullanacak. Federal düzeyde, Federal İçişleri ve Topluluk Bakanlığı’nın satın alma ofisinde sürdürülebilir satın alma için yeterlilik merkezinde bir koordinasyon ofisi kurulacaktır. Tek tip eğitim belgelerinin ve vaka incelemelerinin oluşturulması, ilgili ülkelerdeki eğitmenlerin tek tip bir ulusal standartla bağımsız olarak eğitim kursları yürütebilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Sürdürülebilir kamu alımları söz konusu olduğunda, odak noktası genellikle kamu alımlarının toplum, çevre ve ekonomi için olumlu etkiler yaratacak şekilde nasıl yapılandırılabileceği sorusudur. Pratikte bu, kamunun satın aldığı ürün ve hizmetlerin insana yakışır çalışma koşullarında üretilmesi, çevre dostu malzeme kullanımına ve düşük atık kullanımına özen gösterilmesi ve satın alma fiyatının ötesinde maliyetlerin dikkate alınması anlamına gelmektedir. Sürdürülebilir kamu alımlarının başarılı bir şekilde uygulanması, kamu alımlarına dahil olan tüm seviyelerin ve kişilerin çaba ve desteğini gerektirir.

Rapor 05/24/2023Sürdürülebilir satın alma için eğitim girişimi başladı

Sürdürülebilir tedarik, federal, eyalet ve yerel düzeyde yeni standart olmaya hazırlanıyor.

daha fazla bilgi edin: Sürdürülebilir satın alma için eğitim girişimi başlatıldı …

Sürdürülebilir kamu alımlarının amacı, Alman Sürdürülebilirlik Stratejisinde de ele alınan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde (Gündem 2030) uluslararası düzeyde ortaya konmuştur. “İdari eylemde sürdürülebilirliğin pratikte uygulanması” tedbir programı, tüm paydaşların federal düzeyde kamu alımları alanında uygulayacakları merkezi programı oluşturur. Eyalet ve belediye düzeyindeki yönetmelik ve programlarda, ilgili eylem alanında dikkate alınması gereken spesifikasyonlar da vardır. Bu, önemli meblağları ve dolayısıyla sürdürülebilir kamu alımları yoluyla bir bütün olarak Almanya’da sürdürülebilirliği önemli ölçüde etkileme olasılığını içerir. Kamu alımlarındaki toplam hacme ilişkin tahminler yıllık 350 milyar avro ile 500 milyar avro arasında değişiyor.