Haber – Basın – Federal hükümet dijital yönetim paketine karar verdi: Almanya bir dijital vatandaş hesabı alıyor

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
05/24/2023

Modern ve geleceğe dönük bir yönetim için çevrimiçi erişim yasasını ve kilit noktaları değiştirecek yasa tasarısı.

Kaynak:
Haber

Bugün kabinede, federal hükümet, Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser tarafından sunulan bir dijital yönetim paketini onayladı: Çevrimiçi Erişim Yasasını değiştiren yasa tasarısı (ÖZG 2.0), kullanıcı dostu ve tamamen dijital süreçler için yönetimin ve merkezi gereksinimlerin daha fazla dijitalleştirilmesi için çerçeve oluşturur.

Aynı zamanda kararlaştırılan modern ve geleceğe yönelik bir yönetimin mihenk taşları, yön konusunda temel kararları içerir. Bu, daha fazla önceliklendirme ve standartlaştırmanın yanı sıra, ÖZG sicil modernizasyonu ve dijital kimlikler gibi büyük projelerle. Geniş bir dijital çevrimiçi teklif, federal hükümetin hedefi olmaya devam ediyor. 2023 ve 2024’te Federal Hükümet, mümkün olduğunca kapsamlı ve tamamen dijital (uçtan uca) olarak sunmak amacıyla 15 hizmetin uygulanmasında özellikle federal eyaletleri ve yerel makamları destekleyecektir.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Dijital yönetim paketimizle bugün ülkemizi daha modern, vatandaşa daha yakın ve daha dijital hale getirmek için büyük bir adım daha atıyoruz. İnsanların hayatını kolaylaştırmak, değerli zamandan tasarruf etmek, evrak işlerine son vermek ve gitmekten kaçınmak istiyoruz. yetkililere

Gelecekte, BundID’yi merkezi bir vatandaş hesabı olarak kullanarak Almanya genelinde dijital başvurular yapılabilir. Şirketler için gelecekte sadece dijital uygulamalar olacak. Federal eyaletler ve yerel makamlarla birlikte şu anda özellikle önemli 15 hizmete odaklanmamızı özellikle memnuniyetle karşılıyorum. En geç 2024 yılına kadar, Almanya genelinde dijital olarak bir araç veya sürücü belgesi kaydı, yeniden kayıt, evlilik, inşaat ruhsatı ve ebeveyn yardımı başvurusu yapmak mümkün olacaktır. Bu vatandaşlar için büyük bir kazanç ve dijital duruma giden yolda bir kilometre taşı.”

Pakette vatandaşlara özel olarak şu hususlar yer alıyor:

• Paket Kimliği olarak herkes için merkezi vatandaş hesabı: Federal hükümet, BundID dijital vatandaş hesabı gibi merkezi temel hizmetleri sağlayacaktır. Gelecekte, Almanya’nın her yerinde kimlik tespiti yapmak ve başvuruda bulunmak mümkün olacaktır. Ayrıca, iletişim ve bildirimlerin gönderilebileceği bir dijital posta kutusu sağlanmıştır.
  • “Kağıt ekonomisi” nihayet Bir defaya mahsus ilkesinin yasal dayanağı Bir başvurunun kanıtı – örneğin bir doğum belgesi – gelecekte, başvuru sahibinin onayı ile sorumlu makamlardan ve kayıtlardan elektronik olarak alınabilir.
  • Yazılı formun fiilen kaldırılması: Yasadaki değişikliğin bir sonucu olarak, gelecekte tüm hizmetler için kimlik kartının çevrimiçi kimlik işlevi kullanılarak yasal olarak güvenli, basit ve tek tip bir şekilde başvurulabilir; manuel imza artık gerekli değildir.
  • Kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik elektronik idari hizmetlerin yasal dayanağı vardır. Bu, İnternet’teki hükümet tekliflerinin bu ülkenin tüm vatandaşlarının ihtiyaçlarına daha iyi uyarlanmasını sağlar.
  • Daha İyi Tavsiye tarafından sunulan dijital teklifleri kullanırken Kamu otoritesi numarası 115. 115 şu anda neredeyse tüm federal eyaletlerde mevcuttur ve gelecekte eyalet çevrimiçi hizmetleri için de tavsiye sağlayacaktır. Bu amaçla, kişisel verilerin iletimi için önemli veri koruma yasal dayanakları oluşturulur.
  • İlgili idari hizmetler için kapsamlı dijital uygulamalar: Federal, eyalet ve yerel yönetimlerin 2023 ve 2024’te kapsamlı, kesintisiz uygulamaya odaklanması için ön koşullar oluşturuluyor Özellikle önemli 15 idari hizmetin dijitalleştirilmesi. Buna örneğin yeniden kayıt, ebeveyn yardımı, evlilik, araç tescili ve yeniden tescili, inşaat ruhsatı, sürücü belgesi ve konut yardımı dahildir. En geç 2024 yılına kadar Almanya genelinde bu hizmetlere dijital olarak başvurmak mümkün olacaktır.
için içerik şirketler ve diğer tüzel kişiler ilgili olanlar:

• Herkes için tek hesap: Portal ağında dijital yönetim hizmeti sunan tüm kamu kurumları için sözde kuruluş hesabının kullanımı zorunlu olacaktır. Gelecekte, şirketler tüm başvurularını kendi merkez teşkilat hesapları üzerinden yapabileceklerdir.
  • Şirket hizmetleri “yalnızca dijital” hale geliyor: En geç beş yıl sonra şirketlerle ilgili idari hizmetlerin ancak ticaret hukuku alanında federal yasaların uygulanmasına hizmet etmesi halinde elektronik ortamda sunulması kanunla düzenlenmiştir.

dış bağlantıÇevrimiçi Erişim Yasası – OZG

web sitesine

Federal hükümet, dijital yönetim paketiyle, koalisyon anlaşmasında Alman yönetiminin modernizasyonu, dijitalleşmenin önündeki engellerin azaltılması ve uluslararası karşılaştırmada Almanya’nın rekabet gücünün artırılması için belirlenen hedefleri destekliyor.