Haber – Basın – Federal İçişleri Bakanlığı, imam görevlendirmelerinin sona erdirilmesi konusunda Türkiye ile anlaştı

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
14 Aralık 2023

Gelecekte Almanya’da her yıl 100 imam yetiştirilecek ve Türkiye’den gönderilen imamların yerini alacak

Kaynak:
Stefan J. Müller

Federal İçişleri Bakanlığı, Türk Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Türk-İslam Birliği eV (DİTİB) devlet tarafından istihdam edilen dini temsilcilerin Türkiye’den Almanya’ya gönderilmesine kademeli olarak son verilmesi konusunda anlaştılar. Ortak eğitim girişimi kapsamında Almanya’da her yıl 100 imam yetiştirilecek ve Türkiye’den gönderilen imam sayısı da aynı oranda kademeli olarak azaltılacak.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Uzun müzakerelerin ardından ilk kez Türkiye ile devlet memuru imamların Türkiye’den görevlendirilmesine son verecek bir anlaşma imzalayabildiğimiz için mutluyum. Bu şekilde Türkiye’nin Alman cami cemaatleri üzerindeki etkisini azaltıyoruz. Bunun yerine gelecekte her yıl 100 cami cemaati gönderilecek ve Türkiye’den gönderilen imamların yerini yavaş yavaş Almanya’da eğitim almış imamlar alacak. Bu, Almanya’daki Müslüman cemaatlerin entegrasyonu ve katılımı açısından önemli bir kilometre taşı. Bizim dilimizi konuşan vaizlere ihtiyacımız var. , ülkemizi tanıyın ve değerlerimize sahip çıkın. İmamların dinler arası diyalogda yer almasını ve toplumumuzdaki inanç sorunlarını tartışmasını istiyoruz.”

DİTİB 900’e yakın cami cemaatiyle Almanya’nın en büyük İslami derneğidir. Şu ana kadar cemaatlerde görev yapan imamlar Türkiye’den gönderilmiş ve yerel dini otorite Diyanet’e bağlı Türk devlet görevlileridir.

Almanya’da her yıl 100 imamın eğitimi mevcut çerçeve içerisinde gerçekleşmeli DİTİB-Dahlem’de (Rheinland-Pfalz) eğitim programının yanı sıra ek bir program. Bu amaçla İslamkolleg Deutschland (IKD) ile işbirliği aranıyor. Geçiş süreci için Diyanet’in devlet tarafından görevlendirilen dini temsilcilerinin teknik denetimi 2024 yılında kurulacak DİTİB üzerinden geç. DİTİB Alman yasalarına göre kayıtlı bir dernektir ve personelin sorumluluğunu doğrudan üstlenecektir.