Haber – Basın – Germany4Ukraine için siyasi ödül

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
05/22/2023

Ukrayna’dan gelen mülteciler için dijital yardım, “Yılın Sosyal Kampanyası” ödülüne layık görüldü.

Kaynak:
Siyasi Ödül

22 Mayıs 2023 Pazartesi akşamı Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “yılın sosyal kampanyası” siyasi ödülünü kabul etti. Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı (Haber), Germany4Ukraine yardım portalı için çapraz medya kampanyası için bir ödül aldı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yasadışı saldırı savaşının başlamasının ardından, Ukraynalı mültecilere Almanya’ya vardıktan sonra güvenilir, güvenli ve dijital bir iletişim noktası sunmak için çok kısa bir süre içinde yardım portalı hizmete girdi. Politik & Kommunikation dergisi ve Quadriga Hochschule Berlin her yıl Politika Ödülü’nü vermektedir.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Siyasi ödülü kazandığım için tüm Germany4Ukraine ekibi adına gerçekten çok mutluyum. Bu, Ukrayna’dan gelen mültecilerin de üzerinde çalıştıkları önemli bir proje için büyük bir başarı. Rus saldırganlık savaşı başladıktan sonra bize geldi.

Germany4Ukraine ile merkezi, güvenli ve dijital bir iletişim noktası sunuyoruz. Cep telefonlarında Ukraynaca, Rusça, Almanca ve İngilizce olarak güvenilir ve anlaşılır bilgiler, mültecilerin kendilerini içinde buldukları acil durumlarda son derece önemlidir. Çok sayıda devlet kurumu, sivil toplum kuruluşu ve şirket ile birlikte çok kısa sürede bu portalı hizmete sunabildik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle kadın ve çocukların korunmasına yönelik polis uyarılarına da yer verdik. Oturma izni için çevrimiçi başvuru ile mültecilere, şu anda 14 federal eyalette 242 göçmenlik dairesinde mevcut olan basit dijital erişimi sunabildik.”

Germany4Ukraine.de merkezi konularda çok dilli bilgiler içerir. Savaştan kaçan insanlar -çoğunlukla çocuklu kadınlar- Almanya’da, örneğin güvenli barınma ve temel ihtiyaç malzemeleri ararken hızlı ve karmaşık olmayan yardım almalıdır.

Ayrıca portal, çevrimiçi olarak idari hizmetler de sunmaktadır. Etkilenenlere mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için, hedeflenen iletişim önlemleri yardım portalına yönlendirildi. Alliance4Ukraine, #UnterkunftUkraine ve Airbnb.org gibi sivil toplum ve iş dünyasından çeşitli çarpanlarla çok sayıda iş birliği bu amaca hizmet etti.

Yardım portalı, diğer federal bakanlıklar, yetkililer, sivil toplum aktörleri ve hizmet sağlayıcılar Capgemini Invent, init AG ve Familie redlich AG ile işbirliği içinde geliştirildi. Portalın temel sürümü 16 Mart 2022’de yayına girdi.

Bu arada, yardım portalı Federal Göç ve Mülteciler Dairesi tarafından devralındı.

Daha fazla bilgi www.germany4ukraine.de adresinde bulunabilir.

Almanya4Ukrayna