Haber – Basın – Moldau hava köprüsüyle 954 kişi Almanya’ya getirildi

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
22.12.2022

Ukrayna’dan gelen mültecileri taşıyan başka bir uçak bugün Karlsruhe’ye ulaştı

Ukrayna'dan gelen mültecilerle Moldova'dan gelen uçağın inişi.

Kaynak:
TMMJV/Wiebke Freya Ludwig

Federal hükümet tarafından Moldova’ya yönelik uluslararası hava ikmalinin başlamasının ardından 56 mülteci, 22 Aralık 2022’de başka bir uçuşla bugün Karlsruhe Havalimanı’na ulaştı. Onlar da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşından kaçtıktan sonra ilk olarak Moldova’ya sığındı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik canice saldırı savaşının başlamasından çok kısa bir süre sonra, Moldova’ya hava ikmalini kurduk. Yüzbinlerce insanı alan küçük komşu Ukrayna ülkesini destekliyoruz. akıl almaz acılar çeken insanlara yardım edin.Birçok aile parçalandı.Her şeyden önce mülteci çocuklar,kadınlar,yaşlılar ve engelliler acilen yardımımıza ihtiyaç duyuyorlar.Onlar için güvenli bir şekilde varmak, iyi bir sağlık hizmeti almak özellikle önemlidir. Federal, eyalet ve yerel yönetimler, savaşın başından bu yana çok yakın bir işbirliği içinde bu büyük insani görevi birlikte yürütüyorlar.”

12 AB Üye Devleti ile Norveç, Lihtenştayn, İsviçre ve İzlanda da Moldova’dan insanları kabul etme taahhüdünde bulundu.

Federal Hükümet, Avrupa Komisyonu ile ve Kişinev’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Amaç, özellikle zor durumda olan kaçan insanlara mümkün olan en kısa sürede yardım etmek ve Moldova Cumhuriyeti’ni rahatlatmaktır. Savaşın başlangıcından bu yana Moldova Cumhuriyeti’ne giren yaklaşık 380.000 mülteci, yaklaşık 2,6 milyonluk nüfus ve bölgedeki genel tehdit durumuna ek olarak çok büyük bir sorun teşkil ediyor.

Özellikle korunmaya muhtaç mülteciler özel bir odak noktasıdır. Bu insan grubu ağırlıklı olarak engellileri, yaşlıları, ciddi hastalıkları olan insanları ve çocuklarıyla yalnız seyahat eden anneleri ve ayrıca yaralıları içerir. Kayıt olduktan sonra, gerekirse Almanya’da konaklama, yardım ve tıbbi bakım alırlar.

Şimdiye kadar, çoğunluğu kadın ve çocuklar olmak üzere toplam 954 kişi, 20 uçuşla Almanya’ya getirildi.