Haber – Basın – Pilot proje: Federal Hükümet ve Brandenburg Eyaleti, Sivil Koruma Günü’nü ilk kez 24 Haziran’da düzenliyor

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
03/03/2023

Potsdam’daki sivil koruma günü, acil durumlar için bilgi sağlamayı ve bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Kaynak:
Michael Matthes / THW

Resmi başlangıç sinyali verildi: Brandenburg eyaleti ve federal hükümet, 24 Haziran 2023’te Potsdam’da ortaklaşa bir sivil koruma gününe ev sahipliği yapacak. tüm federal eyaletler.

Brandenburg eyaleti ve federal hükümet şimdi 2023 Sivil Koruma Günü için bir işbirliği anlaşması imzaladı. Sözleşme, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı tarafından imzalandı (BBK), Ralph Tiesler ve Brandenburg İçişleri Bakanı Dr. Markus Grünewald tarafından imzalanmıştır.

Dışişleri Bakanı Juliane Seifert, Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı (Haber): “Potsdam’daki federal ve eyalet hükümetlerinin sivil koruma günü bir ilktir. Vatandaşlara odaklanılır. Bu, onları korumak ve yardım gelene kadar acil durumlarda kendi kendilerine yardım etme yeteneklerini güçlendirmekle ilgilidir. Bu amaçla, acil durum hizmetleri federal, eyalet, yerel makamlar ve yardım kuruluşları el ele çalışıyor, sadece Sivil Koruma Günü’nde değil.”

Devlet Sekreteri Dr. Markus Grünewald, İçişleri ve Belediye İşleri Bakanlığı (MIK): “Sivil korumanın ilk ortak gününün 2023’te Brandenburg’da gerçekleşiyor olması beni gururlandırıyor. Çünkü Brandenburg, yangın ve afetten korunma açısından çok iyi bir konumda. 24 Haziran’da Potsdam’da düzenlenen etkinlik, tüm ortaklar için büyük bir fırsat. sivil korumanın tüm yelpazesini görün Amacımız insanları bilgilendirmek ve onlara acil durumlar ve krizler için önemli bilgiler sağlamaktır.Ayrıca, sivil korumaya katılanlar gençleri aktif olarak işe alabilirler.Federal hükümete aktif desteği için birlikte teşekkür ederim. 2023 sivil koruma gününün büyük bir başarı olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Başkan Ralph Tiesler, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Ofisi: “Halkla diyalog bizim için özellikle önemli, çünkü toplumda bir bütün olarak dayanıklılık oluşturmanın tek yolu bu.

Bunu yapmak için insanlarla konuşmak istiyoruz ve buna ihtiyacımız var çünkü sivil koruma, tüm aktörlerin bir güvenlik ortaklığı içinde birlikte çalıştığı bir görevdir: federal hükümet, eyaletler, yardım kuruluşları ve halkın kendisi. 24 Haziran, birçok interaktif sivil koruma teklifiyle yaşanabilir. Brandenburg’da ilk ortak Sivil Koruma Günü ile bu önemli konuya dikkat çekebildiğimiz için mutluyum.”

24 Haziran 2023 Sivil Koruma Günü’nde, ilgilenen tüm vatandaşlar, Potsdam şehir merkezindeki tüm sivil koruma ve yangın ve afet koruması hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve aktif olmaya davet edilir.

Yanında BBK, itfaiye, teknik yardım kuruluşu ve yardım kuruluşları, eyalet ve federal polisin yanı sıra silahlı kuvvetler ve diğer kurum ve kuruluşlar Potsdam’da görev yapacak. Böylece, nüfusun korunması için tüm önemli aktörler bu günde tek bir yerde birleşmiştir. Ayrıca yanında Haber ve MIK, diğer eyaletler ve federal bakanlıklar da temsil edilecek. Bireysel ortaklar, ilgilenen herkes için Lustgarten çevresinde, Alter Markt’ta ve Potsdam’daki Friendship Island’da çeşitli bilgi standları ve eylem alanları kurdular.

Nisan ayında açılması beklenen Sivil Koruma Günü web sitesinde daha fazla bilgi verilecektir.