Haber – Basın – Rusya’nın saldırganlık savaşının ikinci kışında Ukrayna’ya kapsamlı insani yardım

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
15 Aralık 2023

THW tarihindeki en büyük lojistik operasyonu

• 500’den fazla jeneratörün yanı sıra ısıtıcılar, iki içme suyu arıtma tesisi, kamp yatakları, çadırlar ve yaşam konteynerlerinin teslimatı şu anda hazırlanıyor.
  • İtfaiye araçları ve inşaat makineleri gibi 120’den fazla araç şimdiden teslim edildi
  • Ukrayna’dan 944 yaralı ve yaralı hastaya Almanya’da tıbbi bakım sağlandı
Ukrayna, Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal eden saldırı savaşının ortasında ikinci kışını yaşıyor. Saldırılar enerji tedariği gibi sivil altyapıyı hedef almaya devam ediyor. Federal hükümet bu nedenle özellikle Federal Teknik Yardım Ajansını kullanıyor (THW) Ukrayna sivil korumasına yönelik kapsamlı desteğini sürdürüyor. Yardım taşımaları Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi ile koordineli olarak gerçekleştirilmektedir (BBK) ve ağırlıklı olarak AB-Afetten korunma prosedürleri ve Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Yeni bir zorlu kış karşısında, Putin’in canice savaşının inanılmaz acılar yaratmaya devam ettiği Ukrayna halkının yanındayız. Yardıma en çok ihtiyaç duyulan yerlere yardım etmeye devam etmek istiyoruz. Bu insani bir zorunluluk. Ukrayna tarihinin en büyük lojistik operasyonu olan Ukrayna’ya 400 yardım sevkiyatı THW. Pek çok gönüllüye kalbimin derinliklerinden teşekkür etmek istiyorum!

Ukrayna itfaiye teşkilatını, kurtarma hizmetini ve afet kontrolünü destekliyoruz. Şimdi 500 jeneratörün yanı sıra ısıtıcılar, çadırlar ve yaşam konteynırlarını da teslim edeceğiz. Bunu yaparak, Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik büyük saldırılara karşı koymaya devam etmesine ve ihtiyaç sahibi insanları barındırmasına yardımcı oluyoruz.”

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock: “Ukrayna’nın üzerine koyduğumuz kışlık şemsiyeyle, şiddetli soğuk mevsimde orada yaşayanların hayatta kalmasına yardımcı oluyoruz. Sadece hava savunma sistemi değil, jeneratör, battaniye, çadır ve akü deposuyla da destek sağlıyoruz. the THW Bu kış için 6,1 milyon avroluk ek yardım malzemesi getiriyoruz. Çünkü Noel’den kısa bir süre önce çoğumuz Noel pazarını ziyaret edip hediyeler alırken, Rusya bu kış Ukrayna’nın enerji altyapısına karşı insanlık dışı soğuk savaşını sürdürüyor. Hedefimiz eksi 20 derecede su borularının donması ve insanların soğuktan ölmesi.”

Bu şu anda hazırlanıyor THW taşımaları 500’den fazla jeneratör daha Toplam değeri yaklaşık 3,5 milyon euro olan bu geminin bir kısmı şimdiden Ukrayna’ya nakledildi. Amaç, özellikle cepheye yakın bölgelerdeki şehirlere ve topluluklara yardım etmektir. Ukrayna’da enerji altyapısını desteklemek THW şimdiye kadar olduğundan daha fazla 1.300 adet güçlü jeneratör (1.250 kVA’ya kadar) ve 20 adet akü depolama ünitesi satın alındı. 800’den fazla jeneratör ve 15 akü depolama ünitesi halihazırda Ukrayna’daki çeşitli ortaklara devredildi. Bunları termik santrallerde, pompa istasyonlarında, aynı zamanda büyük fırınlarda ve hastanelerde ve ayrıca nüfusa merkezi olmayan tedarik için kullanıyorlar.

Üstelik destekliyor THW ile Isıtıcılar, kamp yatakları, çadırlar ve yaşam konteynerlerinin temini. Şu anda 900’ün üzerinde ek ısıtıcı, 1.700 kışlık uyku tulumu, kışlık kıyafet ve seyyar sahra mutfağının nakliyesi hazırlanıyor. Ayrıca yakında gelecek iki içme suyu arıtma tesisi Nüfusa temiz su sağlamak için devlet su idaresine devredildi.

Bu, 2022 baharından beri koordine ediliyor BBK hakkında AB-Afetten korunma sürecinde yardım talepleri geliyor. THW ve şu BBK Yardım malzemelerinin taşınmasını kendi acil durum araçlarımızı kullanarak veya AB-aracılar. Gerçekleştirilen 415 taşımada yardım malzemeleri bulunuyor Toplam mal değeri 250 milyon Euro’nun üzerinde Ukrayna’ya getirildi.

Özellikle, Ukrayna’da yangın ve kurtarma hizmetleri alanlarını da içeren Ukrayna sivil ve afet koruması, hâlihazırda Ukrayna tarafından desteklenmektedir. THW tesis ve ekipmanlarla desteklenmektedir. 120’den fazla araç döner merdivenli araçlar, itfaiye araçları ve büyük damperli kamyonların yanı sıra ekskavatör gibi inşaat makinelerinin teslimatları da tamamlandı.

Bunun yanında çalışıyor THW Devlet su idaresi, Ukrayna sınır muhafızları veya bölgesel su işleri gibi diğer ortaklarla. Ayrıca Mykolaiv, Kherson, Kharkiv, Zaporizhzhia ve Sumy çevresindeki ön cephe bölgelerindeki Ukraynalı ortaklarla da doğrudan ilişkiler var. Vardı Yıkılan altyapıyı onaracak araçlar, inşaat makineleri ve aletler teslim edilmiş.

Almanya, Ukrayna sağlık sistemini desteklemek amacıyla Ukrayna’dan da hasta kabul ediyor. Hasta kabulü ve nakli, bu kapsamda gerçekleştirilir. AB-Federal ve eyalet hükümetlerinin ortak raporlama ve durum merkezi tarafından yürütülen afet koruma prosedürü BBK (GMLZ) koordineli. Almanya’da kabul etmek isteyen hastanelere dağıtım, Federal eyaletlerle yakın işbirliği içinde ve bireysel tedavi gereklilikleri dikkate alınarak “yonca yaprağı prosedürü” olarak adlandırılan prosedür. Ayrıca İltica, Göç ve Entegrasyon Fonu tarafından yürütülen bir proje kapsamında hastalar Federal İçişleri Bakanlığı adına yardım kuruluşları tarafından desteklenmektedir (AMIF) ek sosyal hizmet desteği ve gerekirse Ukrayna’ya tıbbi geri dönüş sunulmaktadır. Almanya’daki yonca yaprağı işleminin bir parçası olarak Bugüne kadar Ukrayna’dan 944 hastaya tıbbi bakım verildi ve 101 hastanın ülkesine geri dönüşü gerçekleştirildi..