Haber – Basın – Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının bir yılı: iç güvenlik için de bir dönüm noktası

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
02/23/2023

Almanya’daki güvenlik durumuna genel bakış, kaçış durumu, yardım ve polis desteği

Kaynak:
AdobeStock daboost’u

• 1.066.000 mülteci Ukrayna’dan Almanya’da yaşayanların yüzde 34’ü çocuk ve gençlerden oluşuyor.
  • 2022’de yaklaşık 340.000 kişi (200.000 Ukraynalı dahil) bir önceki yıla göre üç kattan fazla bir entegrasyon kursuna başladı.
  • Ukrayna’ya bugüne kadar 400’e yakın yardım sevkiyatı gerçekleştirildi.
  • Federal polis ve BKA, değeri 30 milyon avronun üzerinde olan yardım malzemelerini teslim etti.
Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Putin’in Ukrayna’ya yönelik canice saldırgan savaşı her şeyi değiştirdi. Başından beri bizim için açıktı: Biz Ukraynalıların yanındayız. Yardıma ihtiyaç duyulan yerde yardım ederiz. Bu bir insanlık meselesi. Ukrayna’ya getirilen yaklaşık 400 yardım nakliye aracımız var. tarihinin en büyük lojistik operasyonu olan THW. Birçok gönüllüye tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum! Federal Polise ve emniyete de teşekkür etmek istiyorum. BKA Ukrayna’ya polis ve adli tıp teçhizatıyla ve ayrıca savaş suçlarının soruşturulması için verdikleri kapsamlı destek için.

Ukrayna itfaiyesini, kurtarma hizmetini ve sivil korumayı destekliyoruz. Bu kış yaklaşık 400 jeneratör ve diğer teknolojileri teslim ederek Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik büyük saldırılara karşı koymasına yardımcı olduk.

Rusya’nın saldırganlık savaşı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en büyük mülteci hareketini tetikledi. Almanya’da özellikle kadınlar ve çocuklar Putin’in saldırılarına karşı koruma buldu. Bu kadar kısa sürede bir milyondan fazla insanı almak büyük bir insani çabadır – şehirlerimiz ve topluluklarımız büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Aynı zamanda, toplumumuzda hala olağanüstü bir yardım etme isteği var. Bu büyük çabayı hep birlikte aşmaya devam edeceğiz.

Federal hükümet adına, Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı (Haber) olarak görev Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının iç siyasi sonuçları için merkezi koordinatör doğrudur ve böylece departmanlar ile federal eyaletler arasındaki bağlantıyı oluşturur. Öncelikler iç güvenlik, resepsiyon ve entegrasyon Mülteciler ve Ukrayna’ya yardımın koordinasyonu.

1. Almanya’daki güvenlik durumu

Savaş nedeniyle, Almanya’daki güvenlik durumu özellikle Rusya’nın devlet müdahalesi ve dezenformasyon alanında, siber güvenlik alanında ve kritik altyapı alanında etkileniyor.

Devlet müdahalesi ve dezenformasyon

Rus yetkililer, devlet ve devlete bağlı medya ve Kremlin yanlısıhesaplar kamuoyunu etkilemek ve sosyal bölünmeleri kışkırtmak için dezenformasyon yaymak için sosyal ağları kullanmak. Tanınmış Rus anlatıları kullanılmaya devam ediyor (Ukrayna’nın aşağılanması, Batı’nın savaş kışkırtıcısı olarak tasvir edilmesi). Vesaire.). Rus retoriği giderek daha saldırgan hale geldi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının başlamasından kısa bir süre sonra, Haber hibrit tehditler üzerine departmanlar arası çalışma grubu içinde özel bir grup görev gücü döşenmiş. işlerinin odak noktasıdır Rus anlatılarını tespit etmeye yönelik önlemler, gerçeklere dayalı iletişimi güçlendirme ve hibrit tehditlere karşı artan toplumsal dayanıklılık.

siber güvenlik

Almanya için, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşından dolayı bir tane var. artan siber saldırı tehdidi. Ayrıca dökülmekÜzerinde-Etkiler ve tali hasar Almanya üzerindeki etkileri olasıdır ve çoktan meydana gelmiştir. Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI) hazır.

protestolar ve radikalleşme

Rus saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana, savaşa ek olarak ilgili konuları da (enerji krizi, fiyat artışları) ele alan düzenli protestolar oldu. Vesaire.) ele alinan. aşırı sağcılar heterojen bir yelpazenin katıldığı toplantıları gözle görülür şekilde etkilemeyi defalarca başarıyor. Muharebe tanklarının Ukrayna’ya teslim edileceği duyurulmasıyla, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşı (yine) aşırı sağcı ve gayrimeşrulaştırma yelpazesinde baskın bir konu haline geldi. İçinde aşırı solcu sahne Rus saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana, anti-militarizm giderek daha önemli hale geldi. O zamandan beri, özellikle silahlanma şirketleri, Alman silahlı kuvvetleri ve siyasi partiler, şiddet yanlısı aşırı solcuların odak noktası haline geldi.

suç

Mülteci kadın ve çocukların güvenliği en yüksek önceliğe sahiptir. Savaşın başlangıcından bu yana Federal Hükümet – federal eyaletler, belediyeler ve sivil toplumla birlikte – özellikle çocukların ve kadınların sömürüsüne ve insan kaçakçılığına karşı yoğun bir şekilde çalışıyor.

Kritik Altyapılar

En geç, Kuzey Akım boru hatlarına yapılan saldırı, kritik altyapıların savunmasızlığını net bir şekilde ortaya koydu. yönetimi altında Haber federal düzeyde yeni bir koordinasyon ekibi toplandı – Kritik Altyapı için Ortak Koordinasyon Ekibi. Tüm federal departmanları ve Federal Şansölyeliği içerir. 7 Aralık 2022’de federal kabine bunun için mihenk taşları KRİTİK-şemsiye kanunu karar verilmiş. İle KRİTİK-Almanya’da kritik altyapıların fiziksel olarak korunmasına yönelik genel sistem olan Şemsiye Yasası ilk kez ele alınmış ve federal hükümete verilen sorumluluklar çerçevesinde kanunla düzenlenmiştir.

2. Rus saldırganlık savaşı nedeniyle kaçış olayları

Almanya’da etrafta yaşıyor 24 Şubat 2022’den bu yana Rusya’nın saldırı savaşı nedeniyle Ukrayna’dan kaçan 1.066.000 kişi. Merkezi Yabancılar Siciline göre bunlardan 9 tanesi % 5 yaşına kadar çocuklar, 25 % 6 ila 17 yaş arası çocuklar ve gençler, 58 % 63 yaş ve 8 yaşına kadar yetişkinler % 64 yaş üstü yetişkinler. 62 % Mültecilerin oranı kadın38 % eril.

Mültecilerin kabulü, barınması ve bakımı ortak bir çabadır. Federal, eyalet ve yerel yönetimler büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Tüm seviyeler yakın koordinasyon içinde hareket eder ve yan yana durur.

• Federal ve eyalet hükümetleri, federal hükümetin 2022’de federal eyaletleri ve yerel makamları mali olarak destekleyeceği konusunda anlaştılar. 4,4 milyar avro destekler. Bu yıl için 2.75 milyar euro daha destek hizmetleri konusunda anlaşmaya varıldı.
  • Ayrıca, savaşın başlangıcından bu yana federal hükümet, federal mülkleri kira ödemeden kiralayarak koruma arayanları barındırma konusunda federal eyaletleri ve yerel makamları destekledi. Şu anda, federal eyaletler, ilçeler ve belediyeler, yaklaşık 10000000000 kapasiteli toplam 333 mülke sahiptir. 69.000 konaklama yeri ücretsiz kiralama.
  • Ukraynalı mülteciler Temel güvenlik avantajları Dolayısıyla federal hükümet bu maliyetlerin çoğunu üstleniyor. Aynı zamanda, Ukrayna’dan gelen mültecilerin bir tane olacak hızlı entegrasyon işgücü piyasasına izin verir.
  • İle Geçiş Panosu federal hükümet, eyaletlerin ve belediyelerin durumu güvenilir bir şekilde değerlendirmesine ve mültecileri barındırırken önceden plan yapmasına olanak tanır.
  • Buna ek olarak, federal hükümet, federal eyaletleri ve belediyeleri idari yardım yoluyla desteklemiştir – örneğin; THWFederal Silahlı Kuvvetler ve Federal Polis.
kal ve entegrasyon

• 2022’de, uyum kurslarına yeni katılanların sayısı, sırasıyla 2020 ve 2021’de yaklaşık 100.000 iken hızla arttı. 2022’de yaklaşık 340.000 uyum kursu katılımcısı.
  • Üzerinde Germany4Ukraine.de Ukrayna’dan gelen mülteciler giriş, kayıt ve ikamet hakkında bilgi bulabilirler. Ilişkili apartman şimdiye kadar 68.691 kaydedildi İndirilenler.
  • #Konaklama-Ukrayna başından beri 58.000’den fazla mülteciye sahip oldu özel konaklama aracılı.
3. Almanya’dan Yardım

Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi (BBK) bununla ilgili her şeyi koordine eder AB-Sivil Koruma Prosedürlerine gelen yardım talepleri. THW Ve BBK yardım gönderilerini yönetin. Genel olarak, Almanya zaten 397 yardım nakliyesi (Ukrayna için 386, geri kalanı komşu ülkelerde). bu daha önce sunulan yardımın değeri yakl. 172 milyon Euro (dahil Başta tıbbi malzeme, ilaçlar, motorlu taşıtlar ve kamyonetler olmak üzere büyük bağışlar, KBRN– Enerji sektörüne karşı önlemler ve destek).

bu THWRusya’nın tüm Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşı sırasında konuşlandırılması, ABD tarihindeki en büyük lojistik konuşlandırmadır. THW.
bu THW 2022’de 79’dan fazla var milyon Ukrayna için yardım malzemeleri tedarikinde avro. 2023 yılı için stand THW 20 tane daha milyon önceden planlanmış olan özel fonlarda avro. Ukrayna’yı enerji sektörü ve kış yardımı alanında desteklemek için, THW şimdiye kadar:

• 399 güç jeneratörü ve 10 pil deposu toplam 14.7 milyon avro teslim edildi. 39 adet jeneratör nakliyeye hazırlanırken, 267 adet jeneratör ve 10 adet akü depolama ünitesi alımı yapılıyor.
  • 43 mazotlu ısıtıcı şimdiden Ukrayna’ya teslim edildi. 100 cihaz daha temin edilme sürecindedir. Ukrayna’ya 7 adet sahra mutfağı, ısıtma dahil 2 adet büyük çadır ve 1 adet çok fonksiyonlu salon kazandırılmıştır.
  • Daha fazla destek şu şekillerde gelir: Yaşam ve sıhhi konteynerler, kamp yatakları, ekip çadırları, battaniyeler ve uyku tulumları.
Federal ve eyalet hükümetlerinin ortak raporlama ve durum merkezi BBK Ukrayna’dan hastaların transferini koordine eder. Toplam şimdiye kadar 647 hasta tedavi için Almanya’ya geldi.

4. Polis ve Adli Yardım

bu BKA 2022’de olası savaş suçlarını çözmek için, özellikle kanıtları, belgeleri güvence altına almak, ekipmanı, araçları ve 11,5’in üzerinde değere sahip diğer kaynakları etkisiz hale getirmek için adli tıp çalışmalarını destekleyecek mallara sahiptir. milyon Ukraynalı ortak yetkililer için avro.

Federal polis, saldırı savaşının başlangıcından bu yana Ukrayna’daki güvenlik makamlarını destekledi. 2022’de 20’nin üzerinde destek hizmetleri milyon euro ver. Bunlar dahil vesaire Termal görüntüleme ve gece görüş cihazları, koruyucu yelekler ve özel korumalı araçlar.

2023 için Federal Kriminal Polis Ofisi ve Federal Polisten daha fazla destek hizmeti alınması planlanıyor.