Haber – Basın – Şimdiye kadar Ukrayna savaş bölgelerinden 750 yaralı Almanya’da tedavi edildi

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
06/01/2023

İçişleri Bakanı Faeser: “İhtiyaç halinde yardım etmek istiyoruz.” / Almanya şimdiye kadar AB’de en fazla hastayı kabul etti

Kaynak:
Fotoğraf Norveç Silahlı Kuvvetleri, Torbjørn Kjosvold

31 Mayıs 2023’teki son taşıma ile Ukrayna ve komşu ülkelerden 750 yaralı tedavi için Almanya’ya getirildi. Bu, Almanya’nın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının başlangıcından bu yana sağladığı kapsamlı sivil yardımın önemli bir parçasıdır. İçinde AB ve diğer destekleyici ülkeler, bugüne kadar Ukrayna’dan toplam yaklaşık 2.250 hasta kabul etti. Almanya, Norveç (yaklaşık 250), Polonya ve İspanya’nın (her ikisi de yaklaşık 230) önünde en çok yaralananları aldı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Rusya’nın acımasız saldırı savaşına karşı kendini savunmak zorunda olan Ukrayna’nın yanında durmaya devam ediyoruz. En büyük ihtiyaçta yardım etmek istiyoruz. Bu nedenle, bazıları çok ağır yaralanan 750 kişiyi Türkiye’den uçakla gönderdik. Bizden mümkün olan en iyi tıbbi tedaviyi almanız için savaş bölgesini Almanya’ya gönderin.

Ülkeler ve yardım kuruluşları arasındaki karmaşık koordinasyon süreçleri, hızlı nakliyeyi ve en başta acil ihtiyaç duyulan tedaviyi mümkün kılan başarılı tahliyelerin arkasındadır. Bu, tüm ulusal ve uluslararası ortakların yorulmak bilmeyen çabaları sayesinde mümkündür. Birçok yardımcıya büyük bağlılıkları için teşekkür etmek istiyorum ve bu BBK hasta naklinin başarılı koordinasyonu için.”

Federal hükümet adına, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi (BBK) Ukrayna’dan veya komşu ülkelerden yardım talep eder ve yardımın taşınmasına ek olarak, Ukrayna’dan yaralı ve hasta kişilerin tahliyesini ve kabulünü koordine eder. Almanya’da hastalar yonca yaprağı konseptine göre dağıtılır. 16 federal eyalet, bir yonca yaprağının yaprakları gibi düzenlenmiş beş bölgeye ayrılmıştır. Her yonca yaprağında, aşırı kalabalıklaşmayı önleyecek şekilde yonca yapraklarındaki hastaları dağıtmak için bir koordinasyon ofisi vardır. Almanya’daki bu beş mevcut yonca yaprağı bölgesine ek olarak, bu BBK Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasından hemen sonra altıncı koordinasyon noktası olarak kuruldu. Tahliye edilenler, tıbbi ihtiyaçlarına göre Alman klinikleri ve hastanelerinde tedavi ediliyor.

Tıbbi tahliyeler için güvenilir ulusal ve uluslararası ortaklıklar

Ukrayna’dan daha büyük yaralı ve hasta insan gruplarının taşınması ve bakımı için çeşitli ortaklar mevcuttur. Tıbbi tahliye görevleri (MEDEVAC) şu anda bir Boeing 737-700 kullanılarak Norveç ile işbirliği içinde yürütülmektedir. Bu, havada da bakım sağlamak için hastaların ilgili tıbbi ihtiyaçlarına göre yapılandırılır.

31 Mayıs 2023’te beş hasta ve üç refakatçiyi Almanya’ya getiren uçuş da Norveç ile işbirliği içinde gerçekleşti. Güvenli bir şekilde indikten sonra hastalar Kleeblatt West üzerinden hastanelere dağıtıldı.

Yonca yaprağı konseptinin süreçleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.