Haber – Basın – Ukrayna’dan gelen mültecilere yönelik ilk kapsamlı temsili anket

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
12/15/2022

Çalışma, Almanya’da kabul ve entegrasyon değerlendirmesinin yanı sıra kalma ve geri dönme niyetleri hakkında fikir vermektedir.

Bir kişi verileri değerlendirir ve bir dizüstü bilgisayar ve çeşitli belgelerle bir masada durur.

Kaynak:
Adobe Hisse Senedi | Davut

Ukrayna’daki Rus saldırganlık savaşı, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana Avrupa’daki en büyük mülteci hareketini tetikledi: 24 Şubat 2022’den bu yana bir milyondan fazla insan yalnızca Ukrayna’dan Almanya’ya kaçtı. Almanya, Polonya ile birlikte bu ülkelerden biridir. ABUkrayna’dan gelen mültecilerin çoğunu aldı.

Şimdi Federal Nüfus Araştırma Enstitüsü (önlük), İşgücü Piyasası ve Mesleki Araştırma Enstitüsü (IAB), Federal Göç ve Mülteciler Dairesi araştırma merkezi (BAMF-FZ) ve Berlin Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü’ndeki (DIW) Sosyo-Ekonomik Panel (SOEP) ilk kez Ukrayna’dan gelen mülteciler hakkında güvenilir bilgi sağlayan ve bu nedenle siyasi kararlar için önemli bir referans noktası temsil eden temsili bir çalışma sundu. Çalışma, Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı ile Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Ülkemizdeki insanlıktan ve yardım etme isteğinden çok gurur duyuyorum. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik korkunç saldırı savaşının başlamasından bu yana, Almanya’da Ukrayna’dan gelen bir milyondan fazla mülteciye koruma sağladık. Bunların çoğu kadın ve aileleri parçalanmış çocuklar Toplumumuzdan ve hükümetin her seviyesinden birçok kişi mültecilere yardım etmek için kendilerini aştı Bu ilk geniş temsili ankette, mültecilerin ne kadar sıcak karşılandığını şimdi görebiliyoruz: Mültecilerin büyük çoğunluğu kendilerini iyi karşılanmış hissediyor. ve zaten Almanca öğreniyorlar, çocuklar okullara ve gündüz bakımevlerine gidiyorlar.Yetişkinlerin eğitim seviyesi yüksek ve dahil olmak istiyorlar.Birçoğu kendi evini buldu, entegrasyon kursuna başladı ve sosyal hayata dahil olacak. tüm gücümüzle mültecilere yardım etmeye devam ediyoruz.”

Federal Bakan Hubertus Heil: “İnsani acil durum göz önüne alındığında, mutlak önceliğimiz Ukrayna’dan gelen mültecilere koruma ve insani yardım sunmaktı ve öyledir. Birçoğu daha uzun kalacak. Bu nedenle Alman iş piyasasına ilişkin bir perspektifleri olması doğru. ayrıca dil teklifleri veya işe yerleştirme teklifleri yaygın olarak kullanılmaktadır, çünkü bunlar entegrasyon ve katılım. Temel güvenliğe erişim ve iş merkezinden destek alarak bunun için rotayı belirledik.”

Çalışma, 24 Şubat 2022 ile 8 Haziran 2022 arasında Almanya’ya kaçan ve ikamet kayıt ofisine kayıtlı olan 18 ila 70 yaşları arasındaki 11.000’den fazla Ukrayna vatandaşıyla anket yaptı. Anketin içeriği şöyleydi: Uçuş koşulları, aile durumu, okul, mesleki ve akademik nitelikler, istihdam, Almanca bilgisi ve mevcut yaşam koşulları. Diğer konular kendilerine aitti. Mültecilerin sağlık, esenlik ve endişeleri, tavsiye ve destek ihtiyaçları ile gelecekteki niyetleri.

Önemli çalışma sonuçları:

• Mülteciler genellikle savaştan etkilenen bölgelerden geliyor ve savaş ve şiddetten kaçtı.
  • Mültecilerin şu an ikamet ettikleri ülke olarak Almanya’yı seçmelerinin en yaygın nedeni aile üyelerinin, arkadaşlarının ve tanıdıklarının burada yaşıyor olmalarıdır (yüzde 60). Ukraynalı mültecilerin yüzde 80’i aile üyeleri, arkadaşlar veya tanıdıklarla birlikte kaçtı.
  • Mültecilerin büyük çoğunluğu anket sırasında özel konaklama (yüzde 74)dörtte biri halihazırda Almanya’da yaşayan aile üyeleri, arkadaşlar ve tanıdıklarla birlikte. Sadece yüzde 9’u topluluk konaklama yerlerinde barındırılıyordu.
  • Yetişkin mülteciler kapalı yüzde 80 kadınolan Yüzde 65’i bir evde reşit olmayan çocuklarla yaşıyor.
  • Okul çağında çocuğu olan ailelerin yüzde 91’inde en az bir çocuk bir okula gidiyor. okul Almanyada. Üç yaşın altındaki çocukların yüzde 23’ü ve anaokulu çağındaki çocukların neredeyse yüzde 60’ı bire gidiyor
  • Çoktan Anket sırasında yüzde 90’dan fazlası oturma iznine sahipti sonrasında § 24 İkamet Kanunu veya oturma izni verilinceye kadar belediye yetkilileri tarafından başvuru sahiplerine verilen muadil bir belge.
  • the Ukraynalı mültecilerin açık bir çoğunluğu Almanya’ya vardıklarında hoş karşılandıklarını hissetti. (“tamamen”: yüzde 33, “çoğunlukla”: yüzde 43).
  • Ortalamanın üzerinde bir mülteci sayısı bir yüksek eğitim seviyesi Yüzde 73’ü üniversite mezunu. Yalnızca yüzde 2 ile, ilkokul veya ortaokuldan daha fazla eğitim almamış kişiler mülteciler arasında neredeyse hiç temsil edilmiyor.
  • Anket sırasında, Yetişkin mültecilerin yüzde 51’i bir Almanca kursuna katıldı veya tamamlandı. Yüzde 36’sının ücretsiz entegrasyon kursu veya başka bir (dil) kursu teklifi var BAMF Kullanılmış.
  • Çalışma yaşındaki mültecilerin yüzde 18’i (18 ila 64 yaş arası) araştırma sırasında zaten Almanya’da bulunuyordu istihdamve yüzde 78’lik bir kesim de burada çalışmayı “kesinlikle” (yüzde 56) veya “muhtemelen” (yüzde 22) istediğini belirtmiştir. Anket sırasında işsiz mültecilerin yüzde 74’ü iş arıyor olarak kayıtlıydı ve bu nedenle iş merkezinin destek ve yerleştirme altyapısına entegre edilmişlerdi.
  • Ukraynalı mültecilerin kalma ve geri dönme niyetleri karışıktır: Mültecilerin yaklaşık üçte biri savaşın sonuna kadar Almanya’da kalmak istiyor.çoğunluğu daha sonra Ukrayna’ya dönmek istiyor (yüzde 81). Diğer bir yüzde 27 ise Almanya’da kalmak isteyip istemediğini ve ne kadar kalmak istediğini henüz bilmiyor. Buna karşılık, yüzde 26’sı Almanya’da kalmak istiyor.
  • Beklendiği gibi, mültecilerin yaşam doyumu Alman nüfusuna kıyasla önemli ölçüde düşüktür. O da zihinsel esenlik çocukların oranı nispeten düşüktür.
  • yardım ihtiyaçları mülteciler özellikle Almanca öğrenirken, iş ararken, sağlık hizmeti ararken ve ev ararken söylüyorlar.
Araştırmayla ilgili daha fazla bilgi, web sitesinde bulunabilir. önlük.