Haber – Basın – Veri enstitüsünün inşaatı başlayabilir

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
05/11/2023

Almanya için bir veri enstitüsünün kurulması artık ileriye doğru kararlı bir adım atmıştır.

Federal Hükümet tarafından sunulan bir konsepte dayanarak, Federal Meclis Bütçe Komisyonu, veri enstitüsü için inşaat çalışmalarının hemen başlayabileceği veri enstitüsü için mali kaynakları onayladı. Veri enstitüsünün kurulmasına yönelik konsept, Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı (BMWK) ve Federal İçişleri ve Toplum Bakanlığı (Haber) tarafından Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın (BMBF) yakın katılımıyla oluşturuldu ve koordine edildi. federal hükümet içinde.

Eyalet Sekreteri Dr. Markus Richter, Haber, federal hükümetin CIO’su: “Veri enstitüsünün kurulmasında önemli bir adım atıldı. Bütçe komitesinin fonları onaylamasıyla artık hızlı hareket edebiliriz. Veri enstitüsünü bir düşünce ve uygulama kuruluşu olarak görüyoruz ve sektörler arası pratik zorlukların üstesinden gelmek istiyoruz. veri paylaşımı ve veri kullanımı Veri enstitüsü, vatandaşlar, iş dünyası ve idare için merkezi temas noktası haline gelecektir. bu nedenle enstitü, kullanım durumlarının uygulanmasını yakından izleyecektir. Heyecan verici bir görev, dört gözle bekliyorum!”

BMWK Dijital Ekonomi ve Startup’lardan Sorumlu Komisyon Üyesi Anna Christmann: “Veri enstitüsü ile Almanya’da verileri daha iyi paylaşabilmemiz ve kullanabilmemiz için merkezi bir proje uyguluyoruz. Konsept ve bütçe onayı ile birlikte somut projelere hemen başlamamız benim için özellikle önemli. Planlanan iki proje ile kullanım senaryolarını, veri enstitüsünün verilerin kullanılabilirliğini iyileştirmeye nasıl bir katkı sağlayacağını göstereceğiz. Pilot projelerden öğreniyoruz ve aynı zamanda enstitünün kurulmasına yön veriyoruz. Dolayısıyla, çevik yaklaşımı izliyoruz. Aralık 2022’de sunulan dijital zirvede önerilen veri enstitüsü için kurucu komisyon.”

Almanya’da, veri mevcudiyeti ve veri kullanımı hala yüksek engeller ve engellerle karşılaşmaktadır. Veri enstitüsünün somut çözümler bulması gereken yer burasıdır. Federal Meclis bütçe komitesi, 2023 yılı için veri enstitüsünün geliştirilmesi için şimdi 10 milyon avro ayırdı. Ayrıca, 2024 ve 2025 yıllarının her biri için 10 milyon avro daha mevcut.

Veri enstitüsünün ana motifi, Almanya’daki verileri mevcut yasal çerçeve içinde bir bütün olarak toplum için daha erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek olmalıdır. Bu amaçla, teknik bilgiyi bir araya getirecek ve özellikle sektörler arası değişimde hedefe yönelik yardım sağlayacak güçlü bir ulusal aktör oluşturulacaktır.

Konseptin geliştirilmesine, çok çeşitli alanlardan uzmanların beklenti ve isteklerini yansıtan geniş tabanlı bir paydaş istişaresi eşlik etti. Buna ek olarak, ulusal ve uluslararası çevreden eylem önerileri türeten ve görev profili ve gelecekteki bir veri enstitüsünün organizasyonel ve yasal tasarımı ile ilgili daha fazla prosedürü destekleyen karşılaştırmalı bir eşlik eden çalışma hazırlanmıştır.

Veri enstitüsünün iş, bilim, devlet/yönetim, siyaset ve sivil toplumdan paydaşlar için disiplinler arası uzmanlığı bir araya getiren, pratik metodolojik yeterlilik sağlayan ve veri kullanımındaki zorluklara yönelik çözümler geliştiren ve mevcut çözümler sunan merkezi bir temas noktası olması amaçlanmaktadır. Verilerin daha iyi kullanılması veya paylaşılması için çok sayıda mevcut girişime dayanmalı ve yinelenen yapıların oluşturulmaması için onlarla ortak çalışmalıdır. Verilerin veri koruma mevzuatına uygun olarak paylaşılmasını sağlamak için veri koruma yetkililerinin veri enstitüsünün faaliyetlerine yakından dahil olması gerekmektedir.

Bir sonraki adım, ilgili paydaşların ve uzmanların ilk pilot kullanım senaryosunun uygulanması ve veri enstitüsünün yönetişimiyle ilgili sorular hakkında yorum yapabilecekleri ve kendi fikirlerini ortaya koyabilecekleri bir pazar diyaloğu olacaktır. Pazar diyaloğu bu çeyreğin sonundan önce yürütülecek.

Konsepte buradan ulaşabilirsiniz.