Haber – Basın – Yahudi Karşıtlığı Komiseri Dr. Felix Klein, Moshe Rosen Ödülü'ne layık görüldü

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
24.06.2024

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Yahudi yaşamını teşvik etme konusundaki olağanüstü bağlılığı nedeniyle Avrupa Hahamlar Konferansı Ödülünü / Ödülünü takdim ediyor

Kaynak:
Henning Schacht

Avrupa Hahamlar Konferansı, Moshe Rosen Ödülü'nü bugün Berlin'de Federal Hükümetin Yahudi Karşıtı Komiseri Dr. Felix Klein'a verdi. Övgüyü Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptı. Dr. Felix Klein, Almanya'daki Yahudi yaşamını teşvik etme konusundaki olağanüstü kararlılığı ve Yahudi karşıtlığına karşı kararlı mücadelesi nedeniyle prestijli ödülü alıyor.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Antisemitizme karşı koymak ve Yahudi yaşamını korumak için toplumumuzdaki tüm güçleri (hukukun üstünlüğü, siyaset, iş dünyası ve sivil toplum) birleştirmeliyiz. Dr. Felix Klein burada bir rol model: 2018'de göreve başladığından beri, Kendisi aynı zamanda devletimizin Yahudi yaşamını güçlendirme ve bunu görünür kılma konusundaki kararlılığını da temsil ediyor. Avrupa Hahamlar Konferansı'nın bu yılki Moshe Rosen Ödülü ile onun başarılarını onurlandırmasından çok mutluyum. Dr. Klein, aynı zamanda bu ödül hepimize, Almanya'daki Yahudileri korumak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini de hatırlatıyor.”

Baş Haham Pinchas Goldschmidt, Avrupalı Hahamlar Konferansı Başkanı: “Federal Hükümetin Anti-Semitizm Komiseri Felix Klein'ın uzun yıllardır aralıksız bir şekilde antisemitizmi ve Yahudilere yönelik nefreti ve her türlü nefretini analiz etmek, adlandırmak ve bunlarla mücadele etmek için yaptığı gibi, açık bir şekilde konuşmanın gerekli olduğu çok az pozisyon vardır. Felix Klein Almanya ve ötesindeki Yahudiler için elinden gelen her şeyi yapıyor, bu nedenle kendisine ve Yahudiliğin geleceğine bu kadar merkezi bir önem veren Federal Hükümete son derece minnettarız ve mücadeleye olan bağlılığından dolayı takdirlerimizi ifade etmek istiyoruz. Yahudi karşıtlığı ve Yahudi yaşamı için Avrupa Haham Konferansı Moshe Rosen Ödülü'nü kazandı.”

Federal Hükümet'in Almanya'daki Yahudi Yaşamı ve Antisemitizmle Mücadeleden Sorumlu Komisyon Üyesi Dr. Felix Klein: “Haham Moşe Rosen Ödülü'nü almak benim için büyük bir onur ve ayrıca bir motivasyon. Bu işi yapabildiğim için ve Yahudi ve Yahudi olmayan insanların bana duyduğu güven için minnettarım.”

Avrupa Hahamlar Konferansı yaptığı açıklamada Felix Klein'ın Antisemitizmle mücadele için kapsamlı bir stratejinin geliştirilmesinde öncü rol Almanyada Yahudi yaşamına zor zamanlarda siyasette ve toplumda özel önem verdi ve bu konuda genel olarak farkındalık yarattı. “Sadece Yahudi karşıtlığının ve İsrail nefretinin nedenlerini açıkça belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda da çabalarını her zaman açık ve kararlı bir şekilde dile getirdi. Geniş kapsamlı yasa teklifleri ve eğitim girişimleriyle bu sorunla daha verimli ve sistematik bir şekilde mücadele etmek.

Federal İçişleri Bakanı Faeser, Komiser tarafından oluşturulan yapılara dikkat çekti. O aradı Antisemitizme Karşı ve Yahudi Yaşamı Ulusal Stratejisi, Bu, antisemitizmle bütünsel olarak mücadele etmek için açık yönergeler sunmaktadır.

Ulusal Stratejiye buradan ulaşabilirsiniz: https://fezanur–com/NASAS

Haham Moshe Rosen Ödülü, 2016 yılında Avrupalı Hahamlar Konferansı tarafından oluşturuldu. Ödül, “toplumunda olumlu değişim yaratan” kişilere veriliyor. Bu Adını Romanya'nın eski Hahambaşı'ndan alıyorKomünist yönetim yıllarında büyük bir fedakarlıkla toplumunu koruyan. Bu ödül, anti-Semitizmle mücadeleye ve Avrupa'da Yahudi yaşamını desteklemeye büyük bağlılık göstererek toplumlarında olumlu değişim yaratan kişilere verilmektedir.

Federal Hükümet'in Yahudi Yaşamı ve Antisemitizmle Mücadeleden Sorumlu Komiseri'nin çalışmaları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: www.antisemitismusbeauftragter.de.