Haber – Tüm konuşmalar – Federal Konseyin Federal Disiplin Yasası reformunu ele alması vesilesiyle yapılan konuşma

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
03/31/2023

Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanı Nancy Faeser’in Konuşması

Kaynak:
Henning Schacht

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Başkan,

Bayanlar ve Baylar,

Sevgili iş arkadaşlarım,

demokrasimiz güçlü ve savunmacıdır. Bunun sebebi de polislerimizin, savcılarımızın, hakimlerimizin, öğretmenlerimizin ve daha nicelerinin her gün sahip çıkmalarıdır. Bütün bu insanlar bizim özgür demokratik temel düzenimizi yaşıyor ve savunuyor. Demokrasimiz ve hukukun üstünlüğümüzün vazgeçilmezleridir ve özverilerinden dolayı her birine ayrı ayrı teşekkür ederim!

Ama özgür demokratik temel düzene sırt çeviren ve halen devlet hizmetinde çalışmaya devam eden insanlar olduğunu da biliyoruz. Aşırılık yanlısı ve diğer anayasaya aykırı söz ve eylemlerle dikkat çekenlerin çok az olduğu doğrudur.

Ancak bu münferit vakalar, bir bütün olarak ve kalıcı olarak kamu hizmetinin bütünlüğüne olan güveni zedeler. Bu nedenle çok net söylemek istiyorum: Devleti reddeden ona hizmet edemez!

Bu nedenle, aşırı sağcıları kamu hizmetinden daha hızlı uzaklaştırmak, aşırı sağcılığa karşı eylem planımın merkezi bir unsurudur. Devlet, hareket etme yeteneğine sahip ve güvenilir olmalıdır ve öyle kalmalıdır. Bu güvenilirlik aynı zamanda bir zaman meselesidir:

Federal yönetimdeki disiplin şikayeti işlemleri şu anda ortalama dört yıl ve bazı durumlarda daha da uzun sürüyor. En ciddi suçlar söz konusu olduğunda, özellikle aşırılık yanlısı olaylar söz konusu olduğunda, buna katlanmak hem ilgili herkes hem de halk için zordur.

Kanıtlanmış aşırılıkçılar yıllarca kamu hizmetinde kalırsa ve bu süre boyunca vergi mükelleflerinin parasından destek almaya devam ederse, bu devredilemez. Ayrıca, bu münferit vakalardan muzdarip olan birçok kanuna saygılı ve dürüst devlet memuru için bir yük oluşturmaktadır.

Ayrıca bundan dolayı: Kamu hizmetindeki her aşırılık vakasının açık ve her şeyden önce hızlı sonuçları olmalıdır!

Sadece bir mahkeme tarafından değil, işveren tarafından işten çıkarılmayla, federal hükümet için iyi bir çözüm bulduk. İşverenin bu kapsamlı disiplin yetkileri önemli bir sinyal veriyor: Kamu hizmeti kendi saflarında hiçbir aşırıcıya müsamaha göstermiyor!

Ve bu genellikle yanlış temsil edildiğinden: İdari işlemle görevden almayla birlikte, federal hükümet, Federal Anayasa Mahkemesi tarafından da anayasal olarak tanınan denenmiş ve test edilmiş bir prosedür kullanıyor.

Memurluk ilişkisinden bu şekilde çıkarılma, memurların haklarını kısıtlamaz. Resmi kararın bağımsız bir mahkeme tarafından kontrol edilmesini sağlamak için tüm yasal araçlara sahipsiniz. Hiçbir memur yasal koruma talep edemeden statüsünü kaybetmez.

Ama hızlanıyoruz. Daha öncekinden farklı olarak, resmi kararın kontrolü, daha önce olduğu gibi iki yerine yalnızca bir mahkeme aşamasını gerektiriyor. Mahkeme işlemleri artık çok daha hızlı.

Federal bir bakış açısından, Federal Disiplin Yasası reformunun yalnızca federal memurları etkilediğini vurgulamak benim için önemlidir. Devlet memurları için hangi disiplin modelini seçecekleri konusunda devletler serbest olmaya devam etmektedir.

Yine federal hükümetin yasama paketinin bir parçası olan nefret söylemi vakalarında kamu hizmetinin sona erdirilmesinde durum farklıdır. Federal yetkililer için olduğu kadar eyalet yetkilileri için de geçerlidir.

Bu girişim için İçişleri Bakanları Konferansı’na teşekkür etmek istiyorum. Kamu sektöründeki aşırılık yanlılarına karşı eylemlerimize kusursuz bir şekilde uyar. Bu yüzden federal eyaletlerin talebini memnuniyetle karşıladım.

Bayanlar ve Baylar,

demokrasimizi hem dışarıda hem de içeride korumalıyız. Federal disiplin yasası reformu, anayasal devletimizi aşırılık yanlılarına karşı daha dirençli hale getirmede önemli bir yapı taşıdır. Mevcut yasa tasarısı için desteğinizi rica ediyorum.

Çok teşekkürler.

yukarı