Haber – Tüm konuşmalar – Federal polis gemisi BP 84 “NEUSTADT” vaftiz töreni

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
06/10/2023

Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanı Nancy Faeser’in Konuşması

Kaynak:
Federal Polis / Maypole

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Başbakan Schwesig, sevgili Manuela,

Sayın milletvekilleri,

Sayın Level,

Sayın Rostock-Warnemünde Belediye Başkanı Kröger,

Holstein, Spiekermann’da müstakbel adaşı Neustadt’ın Sayın Belediye Başkanı.

Federal Polis adına, geminin gelecekte sorumluluk alanında kullanılacağı Başkanı Dr. Romann ve Bad Bramstedt Müdürlüğü Başkanı Bay Kriesamer’e hoş geldiniz demek istiyorum. Şirketi gemiyi inşa eden Bay Harald Fassmer’e de sıcak bir şekilde hoş geldiniz diyorum.

BP 84’ün müstakbel mürettebatına ve komutanı Birinci Polis Başmüfettişi Lange’ye özellikle sıcak bir hoş geldiniz demek istiyorum!

Bu mutlu gün vesilesiyle Warnemünde Kruvaziyer Terminali’nde bir araya geldiğimiz için çok mutluyum.

Genel olarak, Baltık Denizi dünyanın en işlek deniz alanlarından biridir.

Baltık Denizi bölgesi her zaman jeopolitik olarak önemli olmuştur. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya uluslararası hukuku ihlal eden saldırısından bu yana Baltık Denizi jeopolitik bir sıcak nokta haline geldi.

İç ve dış güvenlik arasındaki sınırlar giderek bulanıklaşıyor.

Savaşın başlangıcından bu yana, şimdiye kadar güvenlik politikası perspektifinden neredeyse hiç ele alınmamış sorunlarla yoğun bir şekilde ilgileniyoruz: enerji güvenliği, ticaret ve iş yerlerimizin korunması, sabotaj ve tüm toplumların hedefli olarak etkilenmesi. bilgi ve siber uzay.

Bu küresel siyasi durumda, tüm deniz sahası daha savunmasız hale geldi – ve bu, coğrafi konumu nedeniyle özellikle Baltık Denizi için geçerlidir.

Bunu geçen yıl çok net gördük. Boru hattı sabotajından sonra, denizcilik altyapımızın korumasını daha da güçlendirdik: federal polis, mevcut tüm kuvvetler ve gemilerle denizde bulunuyor. Yüzebilen her şey su üzerindedir – serviste ülkemizin güvenliği!

Denizde sınır koruması – bu aynı zamanda uluslararası işbirliği anlamına da gelir. 888 kilometrelik deniz sınırımız aynı zamanda AB’nin Schengen dış sınırıdır. Bu sınırı korumak için Federal Polis See, Hollanda, Danimarka ve Polonya ile yakın işbirliği içinde çalışır. Yetkisiz girişi engeller ve insan kaçakçıları ve insan kaçakçıları ile mücadele eder.

Bununla birlikte, Federal Polis See daha birçok görevi yerine getirir:

Kuzey ve Baltık Denizlerindeki Münhasır Ekonomik Bölgeyi gözetliyor.

Denizde ve açık deniz rüzgar santrallerinde meydana gelen suçları ve kazaları araştırır.

Çevre koruma ihlallerini araştırır.

Ve: 2010’dan bu yana, Federal Polis See, korsan saldırılarını önlemek için Korsanlığı Önleme Merkezinde fikir alışverişi ve tavsiye de sunuyor.

Tüm bu önemli görevleri başarılı bir şekilde yönetebilmek için acil servislerimizin mümkün olan en iyi ekipmana ihtiyacı vardır. Bu nedenle, deniz bölgesini daha güvenli hale getirmek için bugün yeni, ultra modern Potsdam sınıfı bir gemiyi hizmete sokabildiğimiz için çok mutluyum.

BP 84, bu sınıfın dördüncü gemisi olacak. Üç kardeşi şimdiden kendilerini başarıyla kanıtladı: POTSDAM’ı önce BAMBERG, ardından BAD DÜBEN izledi.

2020’de Alman Federal Meclisi bütçe komitesi, federal polisin dördüncü bir deniz kurtarma gemisi satın alması için gereken fonları onayladı.

Bunun için Bettina Hagedorn’a da teşekkür borçluyuz.

Sevgili Bettina, bu gemiye olan bağlılığınız için çok teşekkür ederim – yine federal polis adına!

Bayanlar ve Baylar,

BP 84 sadece deniz alanlarını daha güvenli hale getirmeyecek. Ayrıca ekibi için işi daha güvenli hale getirir.

Çünkü denizde insan yapımı görevler denizin doğal güçleriyle buluşuyor. Her hareket doğru olmalı çünkü insan hayatı buna bağlı.

Ekip iyi prova edilmiş olmalı ve bir birim olarak işlev görmelidir.

Federal Police See’nin en yüksek ilkesi şudur: “Deniz her zaman açık”. Ve deniz dalgalı olduğunda önce doğa kanunları devreye girer.

O zaman, daha önce Neustadt Federal Polis Karakolunda bulunan Bad Bramstedt sınıfı kurtarma gemilerinde olduğu gibi, ayaklarınızın 66 metre altında veya Potsdam sınıfı bir geminin 86 metre altında olmanız büyük fark yaratır.

Bu yeni gemi önemli ölçüde daha denize elverişlidir. Mürettebatı daha kararlı ve hava koşullarından bağımsız hale getirir.

Federal polis helikopterleri bile bunu yapabilir doğrudan kalkın ve gemiye inin. Bu, özellikle insan hayatını kurtarmak söz konusu olduğunda çok büyük bir avantajdır:

Acil servisler artık denizde tehlikeden kurtarılan bir kişiyle onları kazanmak zorunda değil.

Aramızda denizci olmayanlar için:

Halatla inmek zorunda değilsiniz, helikopterden gemiye atlayabilirsiniz.

Güvenliği daha da artırmak için, Potsdam sınıfındaki diğer gemiler gibi BP 84 de yerleşik bir topla silahlandırılmıştır.

Bu silahı korumak ve kullanmak için mürettebatın ek eğitimden geçmesi gerekiyor. Gemi donanımıyla birlikte onları işleten kadın ve erkeklerden talepler de artıyor.

Ve bu gereksinimler zaten yüksek: Bu nedenle Federal Polis See’nin görev güçleri sadece polis memurları değil.

Aynı zamanda denizcidirler ve bu nedenle gemi teknolojisi ve denizcilik bilimini de öğrenmişlerdir.

Suçla ilgili görevlere ek olarak, suda gerekli olan birçok ek beceri vardır.

Örneğin denizde hayat kurtarabilmeleri için itfaiyenin karada yaptığı her şeyi yapabilmeleri gerekir:

Yangınları söndürün, vinci kapatın, tırmanma merdivenlerine binin. İster gemide çıkan bir yangın, ister denize düşen bir adam olsun, federal polisin denizcileri akla gelebilecek her olaya karşı hazırlıklı olmak zorundadır.

Onlar gerçek çok yönlü yetenekler

bu nedenle tıbbi hizmet ve uçuş hizmeti konusunda da eğitim almıştır. Bazıları aynı zamanda şeftir. Ayrıca acil bir durumda sızıntıları da kapatabilmeleri gerektiğinden marangoz bile olurlar. Bir denizci olarak kendinize soruyorsunuz: Gerçekten yapamayacağınız bir şey var mı? 

Federal Polis Denizi’nin görev güçleri işlerinde yüksek strese maruz kalıyorlar – ani tehlikeli durumlara güvenle tepki vermeleri, acı ve ölümle başa çıkmaları gerekiyor.

Ve: Beklenmedik görevler için bile her zaman hazır olmalıdırlar.

Federal polis memurları, bizi güvende tutmak için büyük kişisel fedakarlıklar yapıyor.

Çünkü denizde hizmet piknik değildir.

Federal Polis Denizi, günde 24 saat, altı güne kadar denizde olan tek polis kurumudur. Koruma görevi ve fiziksel zorlamanın yanı sıra aileden ayrılma da var.

Bu özel zorluklar göz önüne alındığında, kişinin denizde hizmet için büyük bir tutkusu, harika bir tutkusu olmalıdır. Aşk bu görevlere

Göl Müdürlüğü’nde 550 kolluk görevlisi bulunmaktadır. Günlük işlerinde elde ettikleri şey olağanüstü. ZDF’deki “Sahil Güvenlik” çok eğlenceli olsa bile hiçbir dizi buna ayak uyduramaz.

Gerçek Sahil Güvenliğin işine saygım sonsuz.

Federal Polisteki tüm denizcilere, güvenliğimize verdiğiniz hizmet için tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum! Ülkemizin size büyük bir minnet borcu var.

Sevgili federal polis memurları,

BP 84’ün sevgili müstakbel mürettebatı,

önümüzde uzanan bu gemi bu nedenle öncelikle O! Böylece görevlerinizi daha da iyi yönetebilirsiniz.

Çünkü ancak yetenekli bir mürettebat bir gemiyi değerli kılar.

Onu kullanabilen insanlar olmadan pahalı bir gemi bile bir hiçtir. Onlar olmasaydı, sadece yüzlerce ton ağır çelik olurdu – gemide etkileyici bir teknoloji vardı, ancak önce bu teknolojinin çalıştırılması gerekiyor. Bu, muazzam miktarda eğitim ve ileri eğitim gerektirir.

Sadece siz sevgili mürettebat, bağlılığınız ve etkileyici becerileriniz sayesinde, bu gemi ülkemiz için bir değerdir:

O bu gemide ve onunla çalışmak için bizim Denizde güvenlik!

Birinci Komutan, Sayın Birinci Polis Başmüfettişi Lange’nin daha sonra bize “kendi” gemisini göstermesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Bayanlar ve Baylar,

yeni kurtarma gemisinin adı NEUSTADT olacak.

Ve bunun Federal Polis See’nin tarihiyle de bir çemberi kapattığını düşünüyorum.

Çünkü eski GDR’den deniz yoluyla kaçan insanları kurtarabilmek için deniz sınırı koruması 1964’te yeniden düzenlendi.

Dönemin Federal İçişleri Bakanı Hermann Höcherl bunu bir kararname ile güvence altına aldı.

Federal Sınır Polisi See’nin bu yeni başlangıcı, Holstein’daki Neustadt’ta gerçekleşti. Eskiden orada bu isimde bir gemi vardı: beş yıl sonra, 1969’da, federal sınır polisi tarafından denizde inşa edilecek ilk yeni gemi denize indirildi: BG 11 – NEUSTADT.

O zamanki NEUSTADT, bir devriye botu olarak, 38 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeydi ve ablasından önemli ölçüde daha küçüktü.

Yine de 23 kişilik mürettebatı ile günümüz gemilerinden daha fazla personele sahipti.

NEUSTADT adı yalnızca Federal Polis için tarihsel bir öneme sahip değildir. Aynı zamanda bugünden geleceğe işaret eder.

Çünkü orada, Holstein’daki Neustadt’ta, Federal Polisin Denizcilik Eğitim ve Öğretim Merkezi, Federal Polis Limanı’nın yanında bulunuyor.

Bir dereceye kadar bu merkez, gelecek neslin kaynağı: Oradaki federal polis memurları denizci oluyor. Denizde hizmet için önemli olan tüm zorlu manevralar burada uygulanmaktadır.

Geçen yılki ziyaretimde bu eğitimin kalitesini bizzat görebilmiştim.

Bayanlar ve Baylar,

Federal Polisin gelecek neslini korumak benim için çok önemli. Sadece üç hafta önce Rotenburg’daki eğitim merkezini ziyaret ettiğimde bunu yineledim.

Ve özellikle federal polis memurları denize açıldıklarında, sadece mükemmel bir eğitime ihtiyaç duymazlar. İşlerini yapmak için mümkün olan en iyi ekipmana sahip olmalılar!

Bu nedenle, NEUSTADT’ın gemi yapımındaki en son standartlara göre inşa edilmiş olmasına ve artık önemli görevleriniz için emrinize amade olmasına sevindim.

Federal Polis Merkezine ek olarak, Fassmer şirketinin çalışanlarına da teşekkür etmek istiyorum:

Bilgi ve birikimlerini bu taktik geminin inşasına kattılar.

NEUSTADT ve ekibine her zaman güvenli yolculuklar dilerim. Görevlerinizden her zaman sağ salim dönmeniz dileğiyle!

BP 84 Neustadt - gemi

BP 84 Neustadt – gemi (Daha büyük sürüm yeni pencerede açılır)

Kaynak: Federal polis

yukarı