Haber – Tüm konuşmalar – Mahn Ziyareti

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
01/27/2024

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser'in Konuşması

Kaynak:
Henning Schacht

Söylenen söz geçerlidir.

Sevgili Dr. iyileşti,
Değerli Federal Meclis Üyesi Domscheit-Berg,
Sayın Belediye Başkanı Philipp,
Polonya Büyükelçiliğinin değerli temsilcileri,
Sevgili Öğrenciler,
Bayanlar ve Baylar,
her şeyden önce sevgili akrabalarım,

Bugün Nasyonal Sosyalizmin kurbanlarının büyük acılarını anıyoruz.

Nazi döneminde Ravensbrück'te kurulan kadın toplama kampı, insanlık tarihinin en büyük suçu olan altı milyon Yahudi'nin yok edilmesinin bir örneğidir.

1939 ile 1945 yılları arasında burada 120.000'i kadın, kız çocuğu ve 40'tan fazla ülkeden çocuk olmak üzere 140.000'den fazla kişi hapsedildi. Onbinlercesi öldürüldü, açlıktan, hastalıktan ya da tıbbi deneyler yüzünden öldü.

Almanların Nasyonal Sosyalizm döneminde büyük acılar ve adaletsizlikler yaşattığı insanları hatırlamak, bugün her zamankinden daha önemli.

Yahudi yaşamına yönelik mevcut saldırılar ve Almanya'da patlamaya devam eden Yahudi karşıtı nefret göz önüne alındığında. Fikirleri Nazi zulmünün öncülerine dayanan aşırı sağcı ağların insanlık dışı planları karşısında.

Hitler rejiminin sona ermesinin üzerinden 80 yıldan az bir süre geçtikten sonra, insanları atalarına, görünüşlerine, kökenlerine veya siyasi duruşlarına göre sistematik olarak ayrımcılık yapmak, taciz etmek, haklarından mahrum etmek ve sınır dışı etmek için yeniden planlar yapılıyor.

Bunun olmasına izin vermeme sorumluluğumuz var – özellikle de benim gibi bu cumhuriyetin ve özgür demokratik anayasanın korunmasının siyasi sorumluluğunu üstlenenler.

Bu nedenle anayasal devletimizin bize sunduğu tüm imkanlarla hareket ediyoruz: Ceza hukuku imkanlarıyla, eğitim imkanlarıyla, önleme imkanlarıyla. Artık sağcı şiddet ve baskının kurbanı olmaktan korkanları koruyoruz. Bu Cumhuriyetin hepinizin yanında olduğundan emin olabilirsiniz.

Ancak demokrasimizi korumak sadece devletin ve yargının sorumluluğunda değildir. Her şeyden önce bunu savunmak Demokratlara ihtiyaç duyuyor.

Bu nedenle, bugün de dahil olmak üzere son birkaç günde bu kadar çok insanın sokağa çıkması beni gerçekten etkiliyor. Şunu gösteriyorlar: Demokrasimizi ve onun değerlerini savunuyoruz. Birlikte Almanya'nın geçmişinden gelen en önemli dersi canlı tutuyoruz: Bir daha asla boş söz kalmasın – bu hepimizin misyonudur! Bunu size bugün ve sonrasında tekrar tekrar hatırlatıyoruz.

Bugün bunu Alman topraklarında inşa edilen en büyük kadın toplama kampının yerinde yapıyoruz. O dönemin mağdurlarına sesimizi vererek. Bu okumaya pek çok kişinin katılması gerçeği – Ravensbrück Anıtı ve Anıtı Dostları Çevresi'nin sevgili üyeleri, sevgili öğrenciler, sevgili Fürstenberg sakinleri – bana umut veriyor. Bunun için teşekkürler.

Anıt alanındaki özverili çalışmanız için size teşekkür ederim Dr. Genest ve çalışanlarınız son derece minnettar. Sizler sayesinde burada hapsedilen, en ağır işleri yapmaya zorlanan, katledilen kadınlar ve kızlar unutulmadı.

Bu hikayeyi hep birlikte ileriye taşıyalım.

Hepinize çok teşekkürler.

yukarı