Haber – Tüm konuşmalar – Parlamento gecesi “Kutuplaşmış zamanlarda birlik. Kırsal alanlarda savunmacı demokrasi karşılığında”

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
19 Şubat 2024

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser'den selamlar

Diakonia ve Kalkınma için Evanjelist Çalışma (EWDE), Caroline-Michaelis-Str. 1, Berlin

• hoparlör

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser

Kaynak:
Henning Schacht

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Bay Schuch,
sevgili Bayan Mandrysch,
sevgili Micha Müller,
sevgili Bay Lagemann,
sevgili Bay Patzelt,
Sayın Bay Ratschinski,
Değerli Milletvekilleri,
sevgili Thomas Krüger,
Değerli misafirler,

Burada sizlerle olmaktan, bizi bir araya getiren, bir arada tutan şeyleri konuşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ve hepimizi birbirine bağlayan program olan “Katılım Yoluyla Uyum” hakkında: koordinasyon kurumu olarak siz, departmanım ve bakan olarak ben.

Her şeyden önce, bu önemli programın fonlarını bütçede birleştirebildiğimiz için mutluyum: “Katılım yoluyla uyum” odak noktası olmaya devam ediyor Haber-Kırsal ve yapısal olarak zayıf bölgelerde demokratik katılım ve aşırıcılığa karşı program.

Çünkü özellikle sosyal bağlılığın zor olduğu durumlarda topluluğumuzun değerlerini savunan güçlü ortaklara ihtiyacımız var. Demokrasinin somut terimlerle nasıl aktarılabileceğini ve yaşanabileceğini göstermek için sahada yol gösterici görevi gören ortaklar!

Çalışmalarınızla bu ortakların ülkemizin her yerinde var olmasını sağlıyorsunuz! Yön vererek ve ağ oluşturarak, gelişmeleri başlatarak ve destekleyerek, bilgilendirerek ve nitelendirerek, duyarlı hale getirerek ve motive ederek. Çalıştaylar, etkinlikler ve ağ oluşturma toplantıları, ortak halkla ilişkiler çalışmaları ve çok çeşitli ileri eğitim teklifleri ile. Yıllarca süren önemli ve kesinlikle her zaman kolay olmayan çalışmanız için size teşekkür etmek istiyorum.

Şu anda Almanya genelinde kaç kişinin demokrasimize bağlı olduğu açıkça görülüyor. Özgür ve demokratik anayasamız için sokaklara çıkarak. Doğuda ve Batıda, şehirde ve ülkede, toplumumuzun farklı kesimleri tarafından destekleniyor!

Aşırı sağcıların sıklıkla sokaklarda hak iddia ettiği yerlerde insanların artık renklerini gösteriyor olması etkileyici bir sinyaldir ve en büyük saygıyı hak etmektedir! Bunun için çok minnettarım!

Ayrıca “Katılım Yoluyla Uyum” gibi programların ve bu programları kararlılıkla destekleyen kişilerin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.

Çünkü demokrasimiz baskı altındadır. Ve bu özellikle sosyal ayaklanmaların insanları rahatsız ettiği durumlarda geçerlidir. Tıpkı birçok kırsal ve yapısal olarak zayıf bölgelerde olduğu gibi.

Aşırı sağcılar bu belirsizliği korkuları körüklemek ve nefret tohumları ekmek, toplumumuzu bölmek, insanları dışlamak ve birbirine düşman etmek için kullanıyor. Bu yaptıklarının yanına kalmasına izin vermememiz çok önemli! Toplumumuzun dayandığı demokratik ilkeleri savunmamız ve bunlarla mücadele etmek için savunmacı demokrasinin tüm araçlarını seferber etmemiz.

Bunu ancak devlet ve sivil toplum birlikte başarabilir.

Almanya'nın her yerinde ikna olmuş demokratlara ihtiyacımız var! İşte bu nedenle derneklerinizin yetiştirdiğiniz demokrasi danışmanlarıyla “Katılım Yoluyla Uyum” çerçevesinde sağlayacağı katkı çok önemli. Aşırı sağcılığa ve komplo ideolojilerine karşı net bir tavır alıyorlar. Emsal teşkil edecek örnekler oluşturdular:

Gönüllü itfaiye teşkilatında Nazi sözlerine katılmayan biri varsa.

Kulüpten biri eşcinsellikle ilgili şaka yaptığı anda dur dediğinde. Ve ayrıca yenilikçi projeler anlayış köprüleri kurduğunda: sinagog turları sunan ve insanları Yahudi cemaati üyeleriyle sohbet etmeye teşvik eden Caritas Münster gibi.

Demokratik kültür yaşanılan ve işlenen her yerde gelişir. Aynı zamanda demokratik tartışma kültürü. Bu nedenle aşırı sağcılığa karşı eylem planımda bunların desteklenmesi önemli bir nokta. Bunu zaten 2022 baharında başlattım. Sağcı aşırıcılıkla bütünsel olarak – önleyici ve baskıcı bir şekilde, siyasi eğitim araçlarıyla, demokrasiyi teşvik ederek, kolluk kuvvetlerimiz ve güvenlik otoritelerimizin kullanabileceği her şeyle mücadele ediyoruz.

Daha geçen hafta bu amaca yönelik kapsamlı bir önlem paketi sunduk. On üç madde içeriyor: Örneğin, aşırı sağın finansman kaynaklarına karşı giderek daha fazla harekete geçiyoruz, onların ağ oluşturma çalışmalarını aksatıyoruz ve sahneyi sürekli olarak silahsızlandırmak için çalışıyoruz.

Bakanlığımın federal hükümet için kurduğu erken tespit birimi de dahil olmak üzere dezenformasyon kampanyalarına karşı mücadeleye yatırım yapıyoruz. Yerel yetkililer ve seçilmiş yetkililer için de bir temas noktası oluşturuyoruz. Çünkü onlar da aşırı sağcılar tarafından giderek daha fazla zorbalığa maruz kalıyor, tehdit ediliyor ve saldırıya uğruyor. Aşırı sağcı tehditlerin hedefi olan herkes gibi onların da devletin desteğine ihtiyacı var.

Tıpkı aşırılığa karşı çalışan sivil toplum gibi. Bu nedenle federal hükümet olarak Demokrasiyi Destekleme Yasasını yürürlüğe koyduk.

Demokrasiyi teşvik edecek projelerin güvenilir ve ihtiyaçlar doğrultusunda finanse edilebilmesi amaçlanıyor. Çünkü bu önemli alanda yer alan kişilerin çalışmaları için planlama güvenliğine ihtiyaçları vardır! Bu nedenle, bana göre, Demokrasiyi Destekleme Yasası'nın nihayet Alman Federal Meclisi'nden geçmesi çok önemli!

Parlamentoya büyük güvenim var, çünkü geçtiğimiz günlerde kabul edilen federal bütçeyle koalisyon üyeleri duruşlarını açıkça ortaya koydular ve tüm kemer sıkma kısıtlamalarına rağmen demokrasiyi teşvik eden programların sürdürüleceğini vurguladılar. Haber ve Federal Sivil Eğitim Ajansı, savunma demokrasisini güçlendirmek, aşırı sağcılıkla mücadele etmek ve komplo teorileri ile dezenformasyona karşı daha önce olduğu gibi aynı güçle mücadele etmek için projelere devam edebilir.

Hiçbirimiz geleceği göremiyoruz. Ancak önümüzdeki yıllarda demokrasinin teşviki ve siyasi eğitime büyük ihtiyaç duyulacağına eminim. Şu ana kadar elde edilenlerin iyi meyve verdiğinden de eminim. “Katılım yoluyla uyum” toplumun çok somut bir şekilde büyümesine olanak tanıyor: örneğin, gönüllü itfaiye teşkilatı – Bad Hersfeld'de olduğu gibi – Türk topluluğuyla birlikte çalıştığında veya – Rüsselsheim'da olduğu gibi – kültürlerarası festivallere katıldığında.

Bayanlar ve Baylar,

bu akşam konuşmak için iyi bir fırsat. Çalışmanız ve bunu gelecekte başarılı bir şekilde yapmanız için neye ihtiyacınız olduğu hakkında. Bu projelerin her biri toplum olarak bizi daha da güçlendiriyor. Bunun için teşekkürler! Değişimi gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.

yukarı