Haber – Tüm konuşmalar – “Sel Yardımı 2021” madalyasının teslimi

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
10/19/2022

Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanı Nancy Faeser’in Konuşması

• yer

Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı, Berlin

• hatip

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser

Söylenen söz geçerlidir.

Sevgili acil servisler,

Sayın Başkan THW-Bundesvereinigung Gerster, sevgili Martin,

Sayın Başkan Friedsam,

Sayın Başkan Tiesler,

Sayın Başkan Roman,

Sayın Başkan Münch,

Bayanlar ve baylar, değerli konuklar,

Burada, Federal İçişleri Bakanlığı’nda size sıcak bir hoş geldiniz demek istiyorum ve davetimi kabul ettiğiniz için çok mutluyum!

Geçen yılki sel felaketinde başkalarına yardım etmek için olağanüstü şeyler yapanları onurlandırmak için bugün toplandık.

Başkalarına yardım etmek ilk başta kulağa çok basit geliyor, neredeyse apaçık. Ve evet, birbirimize yardım etmek toplumumuzun mihenk taşıdır. Ülkemizde iyi komşuluk, dostluk ve uyum için mihenk taşı.

Ama sonra hafife alınmaması gereken yardım da var. Normal yardımseverliğin çok ötesine geçen yardım. İnsanların başkalarını kurtarmak için kendi sınırlarını ve hatta ötesine geçtiği yerlere yardım edin.

Ve bu tür bir yardım, bu olağanüstü yardım, 2021 Temmuz’undaki sel felaketi sırasında sağladığınız sevgili acil servisler.

Binlerce insan hayatlarının en kötü saatleri olması gereken zamanları yaşarken siz yardımcı oldunuz.

Yollar azgın nehirlere dönüştüğünde yardımcı oldular. Suyun inanılmaz gücü her şeyi silip süpürdüğünde: evler, köprüler, okullar, arabalar – ve insanlar da.

Birçoğu boğazlarına kadar sudayken yardım ettiler. evlerini kaybettiler. Ekonomik geçim kaynaklarının sular altında kalmasını izlemek zorunda kaldılar. Ve bazıları ciddi şekilde yaralandı.

Teknik Yardım Ajansının bir yardımcısı olarak, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesinin, Federal Kriminal Polis Bürosunun veya Federal Polisin bir üyesi olarak, sivil veya özel:

Hayat kurtardın. Etkilenenlerin yanında oldular. İnsanlara yiyecek sağladılar. Organize ettiler, koordine ettiler ve sel kurbanlarını belirlemek için inanılmaz bir iş çıkardılar. Hayatta kalanlara psikososyal destek sağlamada. Teknik danışmanlık, operasyonun çeşitli bölümlerinin desteği ve varoluşsal temel ihtiyaçların güvence altına alınması ile. Yardım tekliflerinin ağ oluşturmasında, temizlik çalışmalarında, kritik altyapının restorasyonunda. Lojistikte, köprü yapımında ve daha sayısız alanda!

Yardım etmenin kişisel inançlarınızın, işinizin ve gönüllü bağlılığınızın önemli bir parçası olduğu kesinlikle bir durumdur.

Ama geçen yılki korkunç sel felaketinde yaptıkların bunun çok ötesinde.

Örneğin Swisttal’dan Polis Şefi Meike Reichelt sel gecesi görev başındaydı. Polis binasına daha fazla yağmur suyunun girmesini önlemek için bir operasyon düzenlemek zorunda kaldı. Daha sonra çevre köylerden tahliye edilen ailelerin bu binada barınmasını sağladı.

Aynı zamanda eyalet polisiyle de bağlantıları var. KRV insanların bütün gece kurtarılabileceği bir tekne düzenledi. Bu gerçekten dikkate değer bir çaba!

Ayrıca Lukas Pütz THW İlk alarm çaldığında Schleiden hemen sahadaydı. Tereddüt etmeden kendi traktörüyle inşaat malzemeleri deposundan kum getirdi. THW-Yerel dernek kum torbalarını doldurabilir. Daha sonra tekerlekli yükleyicisi ile kum torbalarını taşıdı.

İnsanları evlerinden tahliye etmek için gece boyunca yorulmadan çalıştı. Sokakların ve bodrumların boşaltılmasına yardım etti. Yerel şubesiyle birlikte geçişler ve duvar destekleri yaptı. Bugün bu etkileyici yardımı için onu onurlandırabilirim.

Bunlar, en zor koşullar altında bağlılık ve sivil cesaretin sadece iki örneği, sevgili yardımcılar. Hemcinsleriniz için çalışma şeklinizden etkilendim – bazen tamamen tükenme noktasına kadar.

Bayanlar ve Baylar,

geçen yılki sel felaketinden ders aldık. Nüfusumuzun korunması nihayet uzun zaman önce sahip olması gereken siyasi önceliğe kavuşuyor. Gerçek anlamda yeni bir başlangıç anlamında pek çok önlem şimdiden başlatıldı: Sivil korumaya yönelik ortak yeterlilik merkezinde yetkileri bir araya getiriyoruz. Modern uyarı sistemleri tedarik ediyoruz. Ve gönüllü taahhüdü güçlendiriyoruz. Çünkü bu yeniden başlatma ancak sivil koruma ve afet kontrolünde aktif olan herkesle birlikte mümkündür.

Sel felaketi ve yeniden yapılanma hepimizi uzun süre meşgul edecek. Ancak bugün, etkileyici inşaat başarılarına da bakıyoruz. İşte çok fazla uyum, karşılıklı sempati ve destek. Bunca insanın kendini aştığı bir zamanda.

Rheinland-Pfalz ve Kuzey Ren-Vestfalya’daki sel bölgelerinde birkaç kez sahadaydım. Orada konuştuğum yardımcıların çoğu bana “Yardım etmek bizim işimiz” dedi. Ama bence bundan çok daha fazlası. Başkaları için kendi sınırlarının ötesine geçme isteğidir.

Bu yüzden her biriniz önemlisiniz. Yardım ettiniz: Özverili, cesurca, örnek. Teselli ettiler ve hayatlarının belki de en zor saatlerinde sel mağdurlarının yanında oldular.

Bayanlar ve Baylar,

Bugün korkunç sel felaketi hakkında söyleyebileceklerimiz sadece küçük bir kısmı. Çünkü bu felaketin ölçeği tasavvur edilemeyecek kadar büyük. Ancak sağlanan yardımın ölçeği de bir o kadar inanılmaz.

Bu nedenle, bugün bu olağanüstü başarıları bir kez daha takdir etmek ve Federal Hükümet adına tüm yardımcılar adına size teşekkür etmek benim için çok önemliydi. Hepsi sel felaketinde kendilerini aştılar. Ve bunu asla unutmayacağız!

Başarılarınızın takdiri olarak, bugün size “Sel Yardımı 2021” madalyası vererek sizi onurlandırmak istiyorum.

yukarı