Haber – Tüm raporlar – Almanya depremzedelere yardım ediyor: Federal İçişleri Bakanı Faeser ve Dışişleri Bakanı Baerbock Türkiye’ye gidiyor

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Tarih:
02/21/2023

Her iki siyasetçi de etkilenenlere dayanışma konusunda güvence vermek ve şu anda yaklaşık 50.000 kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinin boyutu hakkında fikir edinmek istiyor.

Kaynak:
Phototek.net / Kira Hofmann

Gaziantep Havalimanı’nda bakanlar, Alman yardım malzemelerinin pratik kullanımı ve zorluklarını öğreniyor. Havalimanı, hem Türkiye’ye hem de kötü şekilde etkilenen kuzeybatı Suriye’ye yardım malzemelerinin ulaştırılması için bir merkez konumunda. Bunu yardım kuruluşlarıyla yapılan görüşmeler takip eder ve STK’lar etkilenenlere yardım etmeye kendini adamış kişiler. Ayrıca mevcut: Alman Uluslararası İşbirliği Derneği, Malteser International ve Welthungerhilfe.

basın bülteni 02/21/2023İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Türkiye’ye gitmeden önce

BM’in Faeser ve BM’in Baerbock’tan Türkiye’ye hareket öncesi açıklamalar

basın açıklamasına: İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Türkiye’ye gitmeden önce…

Onların gelişinden kısa bir süre önce, bugün yardım taşıyan başka bir uçak Türkiye’ye indi. Bagajda: 100 çadır, 400 kamp yatağı ve 1000’den fazla uyku tulumu dahil olmak üzere 13 ton yardım malzemesi.

“Elimizden geldiğince daha fazla yardım ve desteğimizi koordine etmek istiyoruz. Bu depremin Türkiye ve Suriye’de yol açtığı inanılmaz yıkımı ve bitmeyen acıyı görmek yüreklerimizi sızlatıyor.”yani geziye giden yolda Faeser.

Baerbock şunları vurguluyor: “Sempatimiz kelimelerle sınırlı değil ve felaket ve sonuçları haberlerde başka manşetlerle gölgelense bile azalmayacak. Yeniden yapılanma için bölge halkından muazzam bir güç ve enerji talep edileceğini biliyoruz.”

Faeser ve Baerbock, Gaziantep’ten ağır bir şekilde harap olmuş Kahramanmaraş bölgesine gidiyor. Sahada, orada kurulmuş bir acil durum çadır kentinde etkilenenlerle ve yardımcılarla konuşurlar. Yani almanca ile de STK’lar Humedica e. vçadırkenti temel tıbbi bakımla destekleyen. Gezilerinin sonunda her iki politikacı da bir gezici vize başvuru merkezini ziyaret eder. Burada, vize başvuruları doğrudan sitede kabul edilebilir ve işleme alınabilir.

Federal İçişleri Bakanı Faeser ve Federal Dışişleri Bakanı Baerbock Türkiye'de

Federal İçişleri Bakanı Faeser ve Federal Dışişleri Bakanı Baerbock Türkiye’de (Büyük versiyon yeni pencerede açılır)

Kaynak: Phototek.net / Kira Hofmann

Federal İçişleri Bakanı Faeser ve Federal Dışişleri Bakanı Baerbock, Türkiye’deki acil servislerle görüşmede