Haber – Tüm raporlar – Almanya'da liberal ve muhafazakar hahamlık eğitiminin geleceği hakkında ortak bildiri

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Ana konu:
Ev ve Entegrasyon

Tarih:
26 Şubat 2024

Kaynak:
Adobe Stock / CC GÖRÜNTÜLERİ

Almanya'daki Yahudiler Merkezi Konseyi, Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı, Brandenburg Eyaleti Bilim, Araştırma ve Kültür Bakanlığı ile Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı 7 Aralık 2022 tarihli beyanlarını yeniden onaylayarak Muhafazakar hahamlık ve kantorluk eğitiminin Almanya'da verilmesi gerektiği gibi liberallerin sürekli ve kalıcı olmasını taahhüt ediyoruz. Bu, Potsdam Üniversitesi ile yakın işbirliğini sürdürecektir.

Geçmişte Abraham Geiger Kolleg'in mevcut destek yapısına duyulan güven kaybı, Yahudi Merkez Konseyi'nin desteklediği dini cemaat vakfı şeklinde yeni bir destek yapısı kurmasına yol açtı. Vakıf kurma başvurusu Brandenburg Eyaleti'nin sorumlu İçişleri ve Belediye İşleri Bakanlığı'na sunuldu.

Devlet finansmanı sağlayıcıları olarak Federal İçişleri ve Toplum Bakanlığı, Brandenburg Eyaleti Bilim, Araştırma ve Kültür Bakanlığı ile Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı, din içi topluluk meseleleri konusunda aşırı kısıtlama uygulamaktadır. Bununla birlikte, Yahudiler Merkez Konseyi tarafından bir vakfın kurulmasını memnuniyetle karşılıyorlar; çünkü onların görüşüne göre bu, gelecekte Almanya'daki Yahudi toplulukları içinde liberal ve muhafazakar hahamlık eğitimi alan mezunların gerekli geniş kabulünü sağlayacaktır. Genel Hahamlık Konferansı, Berlin Yahudi Cemaatinin Abraham Geiger Kolleg'in yalnızca ekonomik sponsoru olduğunu ve bu nedenle, bir hahamlık eğitim merkezine organize Yahudi cemaati içinde tanınma ve kabul görme hakkını veremeyeceğini teyit ettiğinden bu daha da doğrudur. Almanya'daki dini topluluk. Bu, Abraham Geiger Kolleg'in Berlin'deki Yahudi Cemaati ile mevcut yapısında – yeni vakfın aksine – sürdürülebilir bir cemaat hakkına sahip olmadığı anlamına geliyor.

Yeni vakıf çalışmalarına başlayana kadar Yahudiler Merkez Konseyi, Federal İçişleri ve Toplum Bakanlığı, Brandenburg Eyaleti Bilim, Araştırma ve Kültür Bakanlığı ve Eğitim Bakanları Konferansı Abraham Geiger'i desteklemeye devam edecek. Kolleg. Yeni bir yapıya geçiş, meydana gelen güven kaybından sorumlu olmayan Abraham Geiger Kolleg ve Zacharias Frankel Koleji'ndeki öğrenci ve çalışanların zararına olmamalıdır. Vakıf çalışmalarına başladığında, hahamlık ve kantorluk eğitimine yönelik mevcut kamu finansmanının yeniden yapılandırılmasıyla faaliyetleri desteklenecektir.

Almanya'daki Yahudiler Merkez Konseyi, Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı, Brandenburg Eyaleti Bilim, Araştırma ve Kültür Bakanlığı ve Eğitim ve Kültür Bakanları Konferansı, sorunsuz bir geçiş için gerekli bu adımları ortaklaşa atarak İşler, Almanya'daki Yahudi topluluklarının geniş çapta kabul görmüş liberal ve muhafazakar hahamlık ve kantorluk eğitimini sağlamaya devam etmeyi bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz.