Haber – Tüm raporlar – Güney'de Sel

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Ana konu:
Sivil Savunma

Tarih:
03.06.2024

Federal Şansölye Scholz ve Federal İçişleri Bakanı Faeser, federal hükümetin sağladığı kapsam ve destek hakkında bilgi aldı.

Kaynak:
Federal Hükümet/ Guido Bergmann

Şiddetli fırtınalar güney ve güneydoğu Almanya'da büyük su baskınlarına neden olmaya devam ediyor. Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) etkilenen bölgelerde destek sağlıyor. 30 Mayıs'tan bu yana 100'den fazla THW yerel derneğinden 1.500'den fazla gönüllü kalıcı olarak görevlendirildi. Federal Şansölye Olaf Scholz ile birlikte Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Pfaffenhofen ilçesine bağlı Reichertshofen'de su baskınının boyutları hakkında bilgi aldı. Ahr Vadisi'ndeki felaketten alınacak derslerin olduğu bölgedeki dayanışma ve yardım çalışanlarının işbirliğinden etkilendi. Gönüllü çalışmanın da çok önemli olduğunu vurguladı. Faeser, gönüllü çalışmanın yeterince takdir edilmediğini söyledi.

güncel alıntı:

Nancy Faeser'in portresi

“İnsanların başkalarını kurtarmak için gönüllü olarak yaptıkları inanılmaz derecede şaşırtıcı.”
Federal İçişleri Bakanı Faeser, gönüllü kurtarma görevlilerinin görevlendirilmesi hakkında

Bakan, şu anda sel sularıyla mücadele eden ve insanların hayatlarını korumak için yorulmadan çalışan acil durum hizmetlerine teşekkür etti. “İtfaiyenin, THW'nin, diğer yardım kuruluşlarının ve polisin gönüllülerine ve tam zamanlı personeline büyük saygı duyuyorum”dedi Bakan Nancy Faeser.

Pompalama işi sırasında THW acil durum çalışanı

Pompalama çalışması sırasında THW çalışanı (büyütme yeni pencerede açılır)

Kaynak: THW / Enzo Hirsch

Hafta sonu Pfaffenhofen'de bir itfaiyeci çatışmada hayatını kaybetti. “Selde hayat kurtarmaya çalışan itfaiyecinin ölümü inanılmaz derecede üzücü bir haber. Ailesine ve meslektaşlarına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”dedi Bakan Faeser. Bu da selin ne kadar tehlikeli olduğunu, acil servis ve yardımcıların bu saatlerde neler yaptığını gösteriyor. Bakan aynı zamanda halka sesleniyor: “Yetkililerin uyarı ve tavsiyelerine dikkat edin ve bu uyarıları ciddiye alın! Zamanında yapılan uyarı hayat kurtarabilir.”

30 Mayıs'tan bu yana Orinoco'daki düşüş, Federal Teknik Yardım Ajansı'nın sürekli konuşlandırılmasını gerektirdi (THW). Aşırı şiddetli yağmur, özellikle güney Almanya'da yoğun su baskınlarına neden oldu. Operasyonun odak noktası Bavyera ve Baden-Württemberg'in bazı kısımları. Ancak Rhineland-Pfalz, Saksonya ve Thüringen'de de operasyonlar sürüyor. 100'den fazla kişiden 1.500'den fazla gönüllü THW-Yerel dernekler şu anda kum torbalarını dolduruyor, barajların güvenliğini sağlıyor, su pompalıyor, malzeme taşıyor, personele teknik danışmanlık sağlıyor ve insanları tahliye ediyor. Ayrıca mobil taşkın ölçüm cihazları da kuruyorlar. Bunlar, mevcut sel durumuna herhangi bir zamanda tepki verebilmek için etkilenen bölgelerdeki su seviyelerini sürekli olarak izliyor.

Arka plan bilgisi için değerlendirin THW-Kurtarma güçleri ayrıca uydu görüntülerini ve sosyal ağları kullanıyor ve raporların güvenilirliğini kontrol ediyor. Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi (BBK) şiddetli hava koşullarına tepki olarak Copernicus'u etkinleştirdi. Kopernik programı AB Afet ve kriz yönetimi için uydu görüntüleri sağlar. Bu veriler yerinde kriz yönetimini desteklemektedir. Kopernik hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

ek olarak BBK Şiddetli yağmur, fırtına ve sel durumunda ne yapılacağına dair ipuçları – işaret dilinde de.

Mevcut durumla ilgili daha fazla bilgiyi adresinde bulabilirsiniz. THW ve BBK .