Haber – Tüm raporlar – Mevcut sel durumu hakkında

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Tarih:
19 Mayıs 2024

1.300 THW personeli görevlendirilmeye devam ediyor, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi eyaletleri afet yardımı şeklinde destekliyor

Kaynak:
THW – Kai Uwe Waerner

17 Mayıs sabahından bu yana Almanya'nın güneyi ve güneybatısında önemli miktarda yağmur yağıyor. Federal hükümet, şiddetli sel felaketlerinin ardından insan yaşamını korumak ve su kütlelerinin neden olduğu tahribatı mümkün olduğunca sınırlamak için özellikle Saarland'ı güçlü güçlerle destekliyor. “Bu konuda Başbakan Anke Rehlinger ile temas halindeyim. Ortak uyarı sistemlerimiz aracılığıyla Saarbrücken halkının selin yarattığı ciddi tehlikelere karşı en yüksek uyarı seviyesiyle uyarılması çok önemliydi.”, İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in altını çizdi. İlgili sel tahmin merkezleri, 20 ila 50 yıl, hatta bazen daha uzun süren sel olaylarına ilişkin uyarılar yayınladı.

Federal Teknik Yardım Ajansı, özel teknoloji ve 1.300'den fazla yardımcıyla yardımcı oluyor

Teknik yardım kuruluşundan acil servisler (THW) o zamandan beri Saarland ve Rhineland-Pfalz'da şiddetli yağmurların ardından halka yardım etmek için yorulmadan çalışıyor. 1.300'den fazla THW-Federal sivil ve afet koruma örgütünün acil durum güçleri, su baskını altındaki bölgelerde yaşayanları desteklemek için özel teknolojileriyle hazır. “Büyük ölçüde gönüllü ve tam zamanlı personele olağanüstü bağlılıklarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. THW'nin operasyonlarının odak noktası öncelikle insanları kurtarmak, su pompalamak, temizlik işleri ve lojistiktir. Saarland'daki tahliye operasyonlarına da 116 federal polis memuruyla destek verdik.”dedi Bakan Faeser. “Eğer durum bunu gerektiriyorsa, yani THW diğer federal eyaletlerden gelen birimlerle destek sağlamaya hazır. “THW acil servisleri, özellikle Aşağı Saksonya, Kuzey Ren-Vestfalya ve Saksonya-Anhalt'ta Noel tatili sonrası yaşanan sel felaketlerinde de kanıtladığı gibi bu tür durumlar için iyi eğitilmiş durumda.” THW Başkanı Sabine Lackner ekliyor. 19 Mayıs 2024 Pazar gününden bu yana altı THW eyalet derneğinin birimleri faaliyet gösteriyor: Hessen, Rhineland-Pfalz, Saarland; Kuzey Ren-Vestfalya; Bavyera; Baden-Württemberg; Saksonya, Thüringen ve Aşağı Saksonya, Bremen. Şu anda çeşitli noktalarda 30 adet yüksek performanslı pompayla su kütleleriyle mücadele ediliyor. Bunlar dakikada 400.000 litre pompalayabilir. Karşılaştırma için, 25 metre uzunluğundaki bir yüzme havuzunun 60.000 litrelik bir kapasitesi vardır. Ayrıca şirket içi bir geliştirme olan dört adet mobil su baskını ölçüm cihazı da bulunmaktadır. THWkullanımda.

Altı sel treni sel bölgelerine doğru yola çıktı

Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi (BBK) diğer federal eyaletlerden su kurtarma birimlerinin konuşlandırılmasını koordine etti ve uyarı altyapısını sağladı. Baden-Württemberg itfaiye teşkilatlarından özel ekipmanlarla gelen altı sel treninin artık Saarland'da destek sağlaması bekleniyor. Selden etkilenen ülkelerin öz kaynakları durumla baş etmeye yetmiyorsa BBK'dan destek ve darboğaz kaynaklarının yerleştirilmesini isteyebilirler.

Durum merkezi ve uyarı altyapısı 7/24 hizmetinizdedir

Mevcut durumda modüler uyarı sistemi (MoWaS) ile ilgili BBK kullanmak için. Saarbrücken'deki yetkililer şehrin bazı bölgeleri için en üst düzeyde uyarıda bulunarak, derhal tahliye çağrısında bulunmuştu.
BBK Durum merkezi aracılığıyla federal eyaletlerle iletişim halindedir ve eyaletler arası yardım alanındaki önlemleri desteklemek için 7/24 ulaşılabilir durumdadır. Örneğin, yeni gelişmeleri düzenli olarak bir yönetim raporunda özetler ve federal ve eyalet düzeyindeki tüm sorumlu yetkilileri bilgilendirir.

Mevcut duruma ilişkin daha fazla bilgiye THW ve BBK web sitelerinden ulaşılabilir.

Teknik Yardım Ajansı'nın acil hizmetleri (THW) taşkın alanlarında

Teknik Yardım Ajansı'ndan (THW) acil servisler

Kaynak:
THW / Leon Karl

.