Haber – Tüm raporlar – Sürdürülebilir yerel taahhüt için tanınma

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Ana konu:
Ana Sayfa ve Entegrasyon

Tarih:
09.07.2024

Haber ve BHU tarafından “Sürdürülebilir Yerel Taahhüt Ödülü” verildi.

Kaynak:
Yurt ve Çevre Federasyonu / Baschlakow

Bu yıl ikinci kez Federal İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından “Sürdürülebilir Yurt Taahhüdü Ödülü” verildi.Vücut kitle indeksi) ve Almanya'daki Vatan ve Çevre Derneği (BHU). Ödül, anma kültürünü ve bölgesel kültürel mirası korumaya ve sosyal ve sivil toplum katılımını şekillendirmeye – ve böylece sürdürülebilir vatan katılımına – kendini adamış derneklere ve girişimlere verildi.

Parlamento Devlet Sekreteri Rita Schwarzelühr-Sutter açılış konuşmasında şunları söyledi: “Toplumumuz, özellikle bu zamanlarda, insanların kendi bölgelerinde aktif olmalarına ve bölgeleri daha barışçıl ve dayanıklı hale getirmek için dahil olmalarına bağlıdır. Yaşayan bir anma kültürü, savaşın etkilerini -tüm acıları ve trajedileriyle birlikte- unutmamamıza ve tarihin bu konuda kendini tekrar etmemesini sağlamak için çalışmaya devam etmemize yardımcı olur. Sürdürülebilir ev taahhüdü ödülü, bu değerli taahhüdü görünür ve tanınmış kılmak için tasarlanmıştır.”

Çok sayıda yerel tarih ve miras topluluğu, bölgelerinin tarihini araştırır ve bunu kamuoyuna iletir. Kendini adamış insanlar mezarlara ve anıtlara bakar ve anıları canlı tutar. Dernekler ve girişimler anıtlara, sınır ve sığınak tesislerine, eski askeri eğitim alanlarına bakar, gelecek nesillerle tartışmalar için çağdaş tanıklar sağlar ve çok daha fazlasını yapar. Genellikle kâr amacı gütmeyen bir temelde ve ortak iyilik için hareket ederler ve çalışmalarıyla toplumumuzun bütünleşmesine önemli bir katkıda bulunurlar. Bu gönüllü taahhüdün tanınması ve teşvik edilmesi, demokrasimizi güçlendirmek için aktif bir sosyal politika için önemli bir yapı taşıdır.

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı ve Federal Yurt ve Çevre Ajansı temsilcileri, Sürdürülebilir Yurt Taahhüdü Ödülü'nü birlikte takdim ettiler.

Kaynak: Yurt ve Çevre Federasyonu / Baschlakow

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı ve Federal Yurt ve Çevre Ajansı temsilcileri, Sürdürülebilir Yurt Taahhüdü Ödülü'nü birlikte takdim ettiler.

Temsilcilerden oluşan yedi kişilik bir jüri, Vücut kitle indeksiBHU ve belediye birlikleri, Almanya genelinden beş kazanan belirledi. Sunulan teklifleri değerlendirirken, jüri, küresel sürdürülebilirlik stratejisi anlamında vatana olan bağlılığın çeşitli boyutları karşılamasını sağlamaya özellikle dikkat etti. Bunlara ekonomik, sosyal, ekolojik ve kültürel boyutlar dahildir. Ödül, 24 Haziran 2024'te Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Parlamento Devlet Sekreteri Rita Schwarzelühr-Sutter ve BHU Başkanı Dr. Herlind Gundelach tarafından, bu yıl yine Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in himayesinde düzenlenen Federal Vatan Kongresi'nde takdim edildi.

“Ev – Savaş ve Barış” sloganı altında, her zaman Almanya ve Avrupa'daki sivil toplum katılımına odaklanılarak çeşitli tematik alanlardan ödül kazananlar onurlandırıldı. Aşağıdaki kararlı ödül kazananlar çeşitli başvuruların örnekleridir:

• Avrupa ülkelerinde ve dünya çapında diğer Carl Loewe topluluklarıyla geniş bir yelpazede bağlantıları olan ve bu nedenle Halle bölgesinde büyük bir etkiye sahip olan ve aynı zamanda gençlerin adını aldığı topluluğun müziğine erişmesi için çeşitli ve yenilikçi yollar yaratan Carl Loewe Topluluğu (www.iclg.org). Konserlere yalnızca profesyonel müzisyenleri değil, amatörleri de dahil ediyor.
  • Trebnitz Kalesi Eğitim ve Buluşma Merkezi (www.schloss-trebnitz.de), kampüsünde bölgesel taahhüt ile uluslararası değişim, ders dışı eğitim, yetişkin eğitimi, sanat ve bilim alanlarındaki tüm yerel kurumların faaliyetleri arasındaki bağlantı sağlanmaktadır.
  • Batı Duvarı Koruma Derneği (www.vewa-ev.de), “Batı Surları” ve “Batı Duvarı” surlarının korunması ve araştırılması için çalışmaktadır.
  • Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında 20 Temmuz 1944'teki darbe girişimini destekleyen Tisa von der Schulenburg ve kardeşi Fritz-Dietlof von der Schulenburg ile özdeşleşen Trebbow Çay Evi Anıtı (www.teehaus-trebbow.de).
  • Orta Enz Vadisi'ndeki teraslı dik yamaçların kültürel mirasını korumayı kendisine görev edinen ve böylece en iyi şarap üretim yeri, yerel rekreasyon alanı ve biyolojik çeşitliliğin El Dorado'su olan eşsiz bir karışımı koruyan Swabian Homeland Association'ın (www.lembergerland.de) dik yamaç kolektifi.
Vatanlarına sürdürülebilir katkılarından dolayı herkese teşekkür etmek istiyoruz!

Berlin'deki Kızıl Şehir Binası'nda Sürdürülebilir Yerel Taahhüt ödül törenine katılanların grup fotoğrafı

Kaynak: Yurt ve Çevre Federasyonu / Baschlakow

Berlin'deki Kızıl Şehir Binası'nda Sürdürülebilir Yerel Taahhüt ödül törenine katılanların grup fotoğrafı