Haber – Tüm raporlar – Uyuşturucu kaçakçılığına karşı işbirliğinin yoğunlaştırılması

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Ana konu:
Güvenlik

Tarih:
27.02.2024

İçişleri Bakanı Faeser Brezilya ile ortak niyet beyanı imzaladı.

Kaynak:
Laurin Schmid

İçişleri Bakanı Faeser, görüşmelerde bulunmak üzere Brezilya'nın başkenti Brasilia'da Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı Enrique Ricardo Lewandowski ile bir araya geldi. Brezilya ve Almanya'nın hâlihazırda iyi işleyen bir polis işbirliği var. Bu düzenleme artık organize suçların, özellikle de uyuşturucuya bağlı suçların kovuşturulmasında daha da genişletilecek. Organize suç (OC) ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede polis işbirliğinin artırılması konusunda Bakan Lewandowski ile ortak bir niyet beyanı imzaladı.

güncel alıntı:

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser

“Kokain ve diğer uyuşturucu kaçakçılığına karşı daha sıkı ve uluslararası düzeyde koordineli bir eylem gerçekleştirmek istiyorum.”
Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser Brezilya'da.

Polis işbirliğini güçlendirin

MaddeUyuşturucuya bağlı suçlara karşı uluslararası ağ oluşturuldu

Organize suçlarla uluslararası düzeyde mücadele etmek.

daha fazla bilgi edin: Uyuşturucuya bağlı suçlara karşı uluslararası ağ…

Ortak soruşturma ekiplerinin (JIT) amacı iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmektir. “Gelecekte organize suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleyi daha çok ortak soruşturma gruplarında, soruşturmanın başlangıcından itibaren, karmaşık prosedürlere gerek kalmadan yürütmek istiyoruz.” dedi bakan. Ayrıca, organize suç yöntem ve prosedürleri ile eğitim ve ileri eğitim programlarının teşviki konusunda yakın bilgi alışverişinde bulunulması konusunda mutabakata varıldı. Gelecekte Almanya-Brezilya uyuşturucu davaları adli hukuki yardım yoluyla birlikte görülebilecek.

Brezilya, Avrupa'ya kokain kaçakçılığında en önemli geçiş ülkelerinden biridir. Bakana gezisinde Federal Kriminal Polis Dairesi Başkan Yardımcısı Martina Link eşlik edecek. Her ikisi de, örneğin Amazon bölgesindeki polis sorunları ve suçun önlenmesine hizmet eden projeler hakkında bilgi sahibi oldu. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) bir temsilcisi bunları sundu.

Brasilia, Brezilya'da şehir manzarası.

Kaynak:
Laurin Schmid

Kamu yönetimi ve siber güvenlikteki yenilikler

Bakan Faeser, ziyareti sırasında Brezilya Kamu Hizmetinde İç Yönetim ve Yenilik Bakanı Esther Dweck ile de görüşerek idari dijitalleşme hakkında konuştu. Burada bir diğer konu da yeni yürürlüğe giren internete erişim kanunuydu.

İçişleri Bakanı Faeser, Brezilya Cumhurbaşkanlığı Ofisi Kurumsal Güvenlik Kabinesi Bakanı Marcos Antonio Amaro Dos Santos ile siber uzaydaki tehlikeler ve dezenformasyonla mücadele hakkında konuştu. Bakan Santos istihbarat servislerinden sorumludur. Burada çalışma düzeyinde bir değişime devam edilmelidir.

Organize suçla mücadele böyle devam ediyor

İçişleri Bakanı Faeser, siyasi görüşmelerde bulunmak üzere 2 Mart 2024'e kadar Peru, Ekvador ve Kolombiya'ya gidecek. “Polis yetkililerimiz arasında doğrudan operasyonel işbirliği sağlamak istiyoruz. Ayrıca uyuşturucu kartellerinin menşei ülkelerdeki yıkıcı etkisinin (çevresel yıkım, şiddet ve yolsuzluk) geri püskürtülmesine yardımcı olmak istiyoruz.” dedi bakan.

Güney Amerika Haritası - Bakanın seyahat rotası Brezilya, Peru, Ekvador, Kolombiya vurgulanmıştır.

Kaynak: Haber

Güney Amerika gezisi hakkında daha fazla bilgi