Haber – Tüm raporlar – Yahudi Karşıtlığı Komiseri Dr. Felix Klein onurlandırıldı

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Tarih:
25.06.2024

Almanya'daki Yahudi Yaşamı ve Antisemitizmle Mücadeleden Sorumlu Federal Hükümet Komiseri Dr. Felix Klein, Haham Moshe Rosen Ödülü'nü aldı.

Kaynak:
NRW Eyalet Temsilciliği / Henning Schacht

Federal Hükümet'in Almanya'daki Yahudi Yaşamı ve Antisemitizmle Mücadeleden Sorumlu Komisyon Üyesi Dr. Felix Klein, Berlin'deki Avrupalı Hahamlar Konferansı tarafından Haham Moshe Rosen Ödülü'ne layık görüldü.

Ödül kişilere veriliyor “Toplumlarında olumlu değişim yaratanlar.” Avrupa Hahamlar Konferansı kararını Klein'ın şu sözleriyle gerekçelendirdi: “Almanya'da Yahudi yaşamını teşvik etme konusunda olağanüstü bağlılık”. Klein vardı “Kendisini her zaman net bir sesle, yalnızca Yahudi karşıtlığının ve İsrail nefretinin nedenlerini açıkça belirlemeye değil, aynı zamanda geniş kapsamlı yasa teklifleri ve eğitim girişimleriyle bunlarla daha verimli ve sistematik bir şekilde mücadele etmeye adadı.”

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Komisyon Üyesi Klein'ın çalışmalarını övdü

harici bağlantıAntisemitizm Komiseri

web sitesine

Federal Bakan Faeser, Klein'a övgülerini sundu: “2018'de göreve başladığından bu yana, kendisi Yahudi nefretiyle mücadele etme kararlılığını temsil ediyor. Aynı zamanda devletimizin Yahudi yaşamını güçlendirme ve görünür kılma konusundaki kararlılığını da temsil ediyor. Avrupa Hahamlar Konferansı'nın onun başarılarını bu yılki Moshe Rosen ile onurlandırmasından büyük mutluluk duyuyorum.” Ödül. Bu, Dr. Klein için fazlasıyla hak edilmiş bir ödül. Aynı zamanda bu ödül, hepimize, Almanya'daki Yahudileri korumak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini de hatırlatıyor.” Federal Bakan Faeser, Komiserin Antisemitizme Karşı ve Yahudi Yaşamı için kapsamlı Ulusal Stratejinin oluşturulmasındaki öncü rolünü vurguladı. Strateji, antisemitizmle bütünsel bir şekilde mücadele etmek için açık yönergeler sunuyor.

Dr. Felix Klein: “Haham Moşe Rosen Ödülü'nü almak benim için büyük bir onur ve ayrıca bir motivasyon. Bu işi yapabildiğim için ve Yahudi ve Yahudi olmayan insanların bana duyduğu güven için minnettarım.”

Moshe Rosen Ödülü, 2016'dan bu yana Avrupa Hahamlar Konferansı tarafından veriliyor.

Ödül töreni, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin temsil edildiği bir tören ortamında, yaklaşık 150 davetlinin önünde gerçekleşti. Haham Moshe Rosen Ödülü, adını komünist yönetim sırasında topluluğuna başkanlık eden eski Romanya Hahambaşısından alıyor. Önceki yıllarda, Haham Moshe Rosen Ödülü, Münih Güvenlik Konferansı (2023) Genel Müdürü Dr. Benedikt Franke, Avrupa Komisyonu Anti-Semitizm Komiseri Katharina von Schnurbein (2022), kurucusu Profesör Andrea Riccardi'ye verilmişti. Sant'Egidio Katolik topluluğu (2020), Litvanyalı yazar Rūta Vanagaitė (2019), Majesteleri Monako Prensi II. Albert (2017) ve Fransa Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy (2016).

Bu yılın Aachen Uluslararası Charlemagne Ödülü'nü kazanan Hahambaşı Pinchas Goldschmidt'in başkanlığını yaptığı Avrupalı Hahamlar Konferansı, Avrupa'nın en yüksek Yahudi modern Ortodoks organıdır. Üye olarak 1.000'den fazla hahamı bulunmaktadır.

Moshe Rosen Ödül Töreni

Moshe Rosen Ödül Töreni

Kaynak:
NRW Eyalet Temsilciliği / Henning Schacht