“İlgili herkes masum insanları infaz ettiklerini biliyor”

Aslıhan2312

Co-Admin
Gilda Sahebi, 8 Mart’ta çıkacak olan İran’daki kadınları konu alan kitabı Bizim Kılıcımız Aşk’ın başında, bunun bir isimler kitabı olduğunu söylüyor. Temel demokratik haklardan başka bir şey istemeyen, hapse, işkenceye, ölüme mahkum edilen insanların hikayelerini anlatıyor. Berlin’de yaşayan Gilda Sahebi ile son derece güncel kitap ve Almanya’nın rolü hakkındaki görüşü hakkında konuştuk.

Gilda Sahebi, Kurgusal olmayan pek çok politik kitabın çıktıkları zaman modasının çoktan geçmiş olduğu hissine kapılıyorum. Ama kitabınız sanki elinizden bırakmışsınız gibi görünüyor. Ne zamandır üzerinde çalışıyorsun?

Ocak ayının başına kadar. Kitabın sonundaki ölümler listesi 16 Eylül 2022’de Jina Mahsa Amini ile başlıyor ve 7 Ocak 2023’te 489’uncu ölü ile sona eriyor. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım ve halen de üzerinde çalıştığım romanın aksine bu kitap çok hızlı bir şekilde dört haftada yazıldı. Ayrıca daha önce yazdığım bazı sözleri de içeriyor.

Okurken bazen benim için çok fazla isim olduğunu düşündüm. Sonra korktum çünkü bu protestoların ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Birisi için takma ad kullanmaktan sadece dört kez bahsediyorsun, neden?

Bu durumlarda, anonimliğin korunması önemliydi. Ama sadece bu dördü böyle istiyordu. Örneğin avukat Nasrin Sotoudeh, özellikle kadınları etkileyen adaletsizlik sistemi ve hapishaneden izinli olmasına rağmen aşırı eşitsiz muamele hakkında görüntülü görüşme yoluyla benimle açıkça konuştu. Tanıdığım en etkileyici insanlardan biri. 2020’de insan haklarına olan bağlılığından dolayı Alternatif Nobel Ödülü’nü aldı.

Babanızın zaten sürgünde yaşadığı Almanya’ya annenizle birlikte geldiğinizde üç yaşındaydınız, İran’a son iki ziyaretiniz yedi ve on dört yaşlarındaydınız. Üniformalı bir adamın size havladığı, başörtünüzü düzgün takmadığınızı söylediği ve teyzenizin özür dileyerek sizi bu durumdan kurtardığı bir sahneyi anlatıyorsunuz. Bu ürkütücü görünüyor, çünkü başörtüsünü “düzgün” bile takmayan ve ardından karakolda ölen 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’yi düşünmeniz gerekiyor.

İşte tam da bu yüzden ölümü büyük bir öfke yarattı. Çünkü İran’daki hemen hemen her kadının başına ahlaki muhafızların gücünü hissettiği gelmiştir. Jina Mahsa Amini hiçbir şey bağırmadı, gösteri yapmadı, sadece sokaktaydı. İran’daki kadınlar şu duyguya sahipler: Ben olabilirdim. Suçlu ilan edileceksin.

Bir gazeteci olarak sağlık politikası ve diğer konularda çalıştınız, ancak şimdi doğduğunuz ülkeye odaklanmış durumdasınız. Bu senin için nasıl?

Doğru geliyor, alternatif yok. Bu benim bilinçli kararım.

Markus Wächter/Berliner Zeitung

Kişi ve kitap hakkında

Gilda Sahebi, İran’da doğup Almanya’da büyümüş, eğitimli bir doktor ve siyaset bilimcidir. Irkçılık, kadın hakları ve bilim konularında serbest gazeteci olarak çalışıyor. 2022’de Focus onu “Yılın 100 Kadını” arasında, Medium Magazin de Siyaset bölümünde Yılın Gazetecisi seçti. Gilda Sahebi, Berlin’de yaşıyor.

Kitap: “Kılıcımız aşktır. İran’da Feminist İsyan.” S. Fischer, Frankfurt a. M. 2023. 256 sayfa, 24 Euro

Hapishanede vurulan ya da ölen pek çok kişinin anlatıldığı kitapta, ölüm cezalarının bu gelişigüzel cinayetlerden farklı bir niteliği olduğunu anlatıyorsunuz. Neden?

Şunu netleştirmek istedim: suçlamalar getiriliyor, hükümler veriliyor, evraklar imzalanıyor ve cinayet işleniyor. Masum insanları infaz ettiklerini bilen pek çok insan işin içinde. İlk iki infaz 8 ve 12 Aralık’ta gerçekleştirildi. Bu beni çok kötü ve kalıcı bir şekilde sarstı.

Şu anda Alman siyasetinin rolünü nasıl görüyorsunuz? Daha iddialı mı olmalı?

Evet, yapmalı. Alman federal hükümeti ve ayrıca AB, çünkü dış politika ortak olmalıdır. Son suç, kız öğrencilerin zehirlenmesidir. CNN haberi, Süddeutsche Zeitung’un muhabir ağının araştırması ve daha niceleri cinselleştirilmiş şiddetin, işkencenin neye benzediğini ortaya çıkardı, bunların hepsini biliyoruz. Federal hükümet her zaman onlar için bir hareketin olduğu ülkelerde kadın hakları ve insan hakları için çalıştığını beyan eder, ancak çok az şey yapar.

Hareket orada.

Ama yeterli bir cevap değil.

Yeterli bir cevap ne olurdu?

Retorik artık orada, yani insan hakları ihlalleri kınanıyor. Annalena Baerbock’un Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’nin özel oturumunda yaptığı buydu. İran, Kuzey Kore’den sonra dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi. Yaptırımlara bakarsanız, esas olarak zaten rejim altında acı çeken nüfusu vuruyorlar. Bununla birlikte, örneğin para bağışlayarak, örneğin fon grevi için insanlara nasıl yardım edilebileceğini düşünmek gerekir. Bu mümkün değil çünkü İran Swift anlaşmasının dışında tutuluyor. Yaptırımlar yeterince hedefe yönelik değil. Bireylerin ve kuruluşların listesine birkaç haftada bir iki düzine kişi eklenir, ancak bu pek işe yaramaz. Rejim, binlerce kişiden oluşan bir baskı makinesidir.

Sonbaharda Almanya’da, internet erişiminin İran’daki bireylerin kullanımına açık olacak şekilde nasıl paylaşılabileceğine dair öneriler ortalıkta dolaşıyordu. Bunu şimdi yapmalı mısın?

Şu anda İran’da internet hızında çok az sınırlama var. Tabii ki, patlayıcı maddeyi şifreli olarak göndermeniz gerekiyor, ancak şu anda engelsiz bir iletişim içindeyim. Rejim şebekeyi tekrar kıstığında hazırlıklı olmalıyız. Çünkü sahip oldukları en büyük korku bu: tüm suçların kamuoyuna duyurulması.

İran’daki duruma ek olarak, Ukrayna’ya karşı korkunç bir savaş, Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı deprem var ve mülteciler Akdeniz’de yeniden boğuldu. Korkunç olayların yaşandığı bu yarışta İran’da kadınların mücadelesini unutmamak nasıl mümkün olabilir?

Dikkatin ikiye bölünecek bir pasta olduğunu düşünmüyorum. Bağlantıları açıklayarak dikkatleri üzerine çekebilirsiniz. Sadece İran’ın Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya insansız hava aracı tedarik etmesinden bahsetmiyorum. Kaçan insanlar, yolsuzluk nedeniyle evleri güvenli bir şekilde inşa edilemeyen insanlar, Suriye’de tecrit edilmiş veya kaçmak zorunda kalan insanlar ve toprakları saldırıya uğrayanlar, otoriter hükümetler, insan haklarını ihlal eden rejimler altında acı çekiyor. İşte şefkat böyle gelişir ve dağılmaz.

Çar Amir Ebrahimi:

Çar Amir Ebrahimi: “Herkes bir noktada hayatını feda etmeye hazırdır”

Kılıcımız Aşktır başlığından bahsedelim. Kitap bize, Ekim ayından beri İsfahan’da cezaevinde olan, işkence gören ve akıbeti belirsiz olan rapçi Toomaj Salehi’nin bir şarkısından geldiğini söylüyor. İran’ı “fare deliği” veya “savaş tiyatrosu” olarak nitelendiren çok eleştirel metinler de yazıyor. Neden o dostane hattı seçtin?

Toomaj Salehi o kadar çok şey birleştiriyor ki ülke hakkında da seviyorum. Artık sadece insanların direnişi, dayanıklılığı değil, aynı zamanda insanların birbirlerine duydukları büyük ilgi de var. Benim izlenimim, İran’ın her zaman gürültülü ve kalabalık olduğu, ancak aynı zamanda sıcak olduğu ve herkesin birbirini kolladığı yönündeydi. Almanya, en azından çocukluk algımda bana çok daha soğuk geldi. Toomaj Salehi, bir İran topluluğunun vizyonunu rap yapıyor ve söylüyor. Bunu, örneğin, kızları veya oğulları katledilen annelerin cesaretinde anlıyorum, dışarı çıkıp kederlerinden gurur duyduklarını söylüyorlar: Çocuğum bir sonraki neslin özgürlüğü için öldü.

İran’da olup bitenlerle ilgili olarak devrim kelimesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğru mu?

Devrim niteliğinde bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Eylül 2022’de başlamadı. Hareket şimdi 2017 ve 2019’un rejim karşıtı protestolarına devam ediyor. O dönemde küçükler de dahil olmak üzere yüzlerce insan öldürüldü ve bu süreç en geç o zaman başladı. Ne kadar sürer bilmiyorum ama durdurulamaz.

Kültür emekçilerinden açık mektup: Mollalara sahne yok, kaide yok!

Kültür emekçilerinden açık mektup: Mollalara sahne yok, kaide yok!

Bu aynı zamanda Avrupa’da o zamanlar çok daha yakından bakmamız gerektiği anlamına mı geliyor?

Evet. Ve burada Ukrayna ile de bir karşılaştırma yapabiliriz. Rusya, 2014 yılında Kırım’ı ilhak etti ve Avrupa buna yaptırımlarla karşılık verdi. 2015’te Putin, Suriye’yi neredeyse hiç yanıt vermeden bombalamaya başladı. Ardından Kuzey Akım 2 inşa edildi. Bu en iyi ihtimalle saftı. 2019’da Almanya Federal Başkanı Frank-Walter Steinmeier, devrimin 40. yıldönümünde İran Cumhurbaşkanı’na bir tebrik telgrafı gönderdi. Kasım 2019’daki katliamlara bir şekilde eleştirel olan tek tepki, dönemin Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın orantısız şiddetin durdurulması gerektiğine dair açıklamasıydı.

Bu ülkede gösteriler olmasının İran halkına faydası olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle durumlarına dikkat çektiği için. Jina Mahsa Amini’nin ölümünden sonraki ilk günlerde ne Annalena Baerbock ne de Olaf Scholz tepki gösterdi. Bu, buradaki ilk halk protestolarıyla değişti.