Kirazlar çok mu karmaşık? Dünyanın en güzel meyvesinin modası geçiyor

Aslıhan2312

Co-Admin
Benim için dünya cennetiydi ve mutlulukla doluydu. Büyükanne ve büyükbabanın evine giderken Trabant, Arnavut kaldırımlı caddelerin kül rengi şeritleri üzerinden Börde'ye doğru ilerledi ve annemle babamın tezahüratlarını duydu: “Kiraz!” Babam beni ve kız kardeşimi en alttaki dala kaldırıyor, biz de onun üzerinde sallanıyoruz ve o eğilinceye kadar karnımızı doyuruyoruz.

Kirazların üzüm gibi sarkması, yaz gökyüzünün pürüzsüz tenlerine yansıması harika bir şey. Meyve türleri için bir tasarım ödülü olsaydı, onu kiraza verirdim: ısırık büyüklüğünde, harika renkte, sapın tabanının küçük kırmızı karnının göbeğinden ayrıldığı sessiz çatlak. Tadından bahsetmiyorum bile.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Yetiştirilen yaban mersini ile rekabet

Şimdi Alman Basın Ajansı (dpa) kiraz tüketiminde gerçek bir düşüş olduğunu bildiriyor. Federal Tarım ve Gıda Dairesi'nin Haziran ayı sonunda yaptığı duyuruya göre, Almanya'da insanlar üst üste dördüncü yılda daha az taze ve işlenmiş kiraz satın aldı. Son rakamlara göre 2023 sezonunda kişi başına tüketim 1,7 kilogramdı. Bu, bir önceki yıla göre yarım kilo, hatta beş yıl öncesine göre tam bir kilo daha az.

DPA, Göttingen'den bir beslenme psikoloğunu telefonla aradı ve o da kirazın modasının geçmiş olabileceğini tahmin etti. Çünkü çok karmaşık. Kiraz çekirdeği yüzünden! “Bu harika ve lezzetli yerel meyve için gerçek bir dezavantaj.” Yaban mersini gibi yıl boyunca çekirdeksiz meyve çeşitleriyle rekabette bir dezavantaj.

Yaban mersini? Cidden? Yetiştirilen yaban mersini artık neredeyse kiraz kadar büyük ama tadı güzel mi? Yargılamak zordur çünkü bir avuç dolusu şeyi boğazınıza atarsınız ve fazla çiğnemeden yutarsınız. Kiraz taşı açgözlülüğü frenler ve dili, dudakları ve dişleri hareket ettirerek mutfak lezzetlerinin gerçekten ortaya çıkmasını sağlar.

Sonuçta, uzmanın da kabul ettiği gibi, olumsuz eğilimin gerçek nedeni, tüketicilerin daha ucuz meyve türlerine yönelmesine veya sadece sağlıklı gıdalardan tamamen tasarruf etmesine neden olan fiyatlardaki artıştır. Meyve ağaçlarının olduğu caddeleri çıplak yiyen ağız soyguncuları için paranın elbette hiçbir rolü yoktu.