Lumia 950 XL Üzerinde Windows 11 Çalıştırıldı

SurgeoN

Yeni Üye
Microsoft, 24 Haziran’daki aktiflik için birfazlaca paylaşım yaptı. Paylaşımlara baktığımızda 11 sayısıyla ilgili biroldukça ipucu mevcuttu. Kelam konusu paylaşımların akabinde şirketin Windows 11 üzerinde çalışıp çalışmadığı tartışılırken, 15 Haziran günü ortaya çıkan ISO, yeni işletim sistemini onaylamış oldu.

Yeni işletim sisteminin nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını deneyimlemek isteyen şahıslar sanal makinelere ve PC’lere Windows 11 Dev yani geliştirici sürümünü kurmaya başladı. Kullanıcılar bu sıradan süreçte bile sorun yaşayabilirken, bir küme yeni işletim sistemini Lumia 950 XL akıllı telefonda çalıştırmayı başardı.

Lumia 950 XL, Microsoft’un 2015’te piyasaya sürdüğü bir akıllı telefon. Windows 10 Mobile ile gelen son telefonlardan bir tanesiydi. Lakin bu, kullanılan işletim sisteminin değiştirilmesine pürüz bir durum değil.

Microsoft, Windows 10’un ARM işlemcili aygıtlarla uyumlu sürümlerini sunuyor. Buradan faydalanan bağımsız bir küme da son birkaç yıldır Lumia Windows on ARM (Lumia WOA) ismini verdikleri resmi olmayan bir proje üzerinde çalışıyordu. Kelam konusu kümeden Gustave Monce isimli geliştirici, buradaki tecrübeleriyle bir arada sızdırılmış Windows 11 sürümünü Lumia 950 XL modeline kurmayı başarmış.

Gustave Monce, bu heyetimin nasıl yapıldığını ve neler gerektirdiğini açıklamadı. Lakin bizim de test ettiğimizde gördüğümüz üzere, Windows 11’in Windows 10 üzerine inşa edilen bir işletim sistemi olduğunu belirtmiştik. Yani suram evrelerinin birkaç düzenleme yapılarak Windows 10 ile emsal olduğunu söyleyebiliriz.