Maksat 1 milyon gence istihdam

Saliha

Yeni Üye
Aslıhan Altay Karataş / ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mesleki eğitimdeki deneyimimizi milletlerarası alana taşımak maksadıyla yeni bir projeyi daha devreye alıyoruz. Açacağımız memleketler arası mesleksel ve teknik Anadolu liseleri ile hem kendi evlatlarımıza yeni ufuklar kazandıracak tıpkı vakitte gönül coğrafyamızdan gelecek gençlere mesleksel eğitim imkanı sağlayacağız” dedi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Mesleksel Eğitim Merkezleri Açılış Programı’na katılan Erdoğan, Erzurum, Konya ve İstanbul Tuzla’daki açılışlara canlı ilişkiyle katıldı. Erdoğan özetle şunları söylemiş oldu:

ÇIĞIR AÇAN PROJE: Bugün Türk iktisadı, endüstrisi ve eğitim sistemi ismine çığır açan bir projeyi daha gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. MEB ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın işbirliğinde gerçekleştirilen OSB’lerde mesleksel eğitim merkezleri projesiyle ülkemizin temel gereksinimlerinden birini daha gideriyoruz. Ülkemizde üretimin ve istihdamın lokomotifleri haline gelen OSB’lerimiz bu projeyle eğitim alanında sorumluluk üstleniyor.

28 ŞUBAT KARANLIĞI: Bu ay sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapıyoruz. Kız öğrencilerimize yönelik ötekileştirici, baskıcı uygulamaları ortadan kaldırarak her düzeyde eğitime iştiraklerini artırdık… İkna odaları ve katsayı utancını bu ülkeye yaşatan zihniyetin son günlerde tehdit lisanına bir daha sarıldığını görüyoruz. Buradan dikta hevesleri bir daha depreşenlere şu ikazı yapmak istiyorum. 15 Temmuz’da şahit olduklarımız, milletimizin hak ve özgürlüklerini muhafaza konusundaki kararlılığını açıkça göstermiştir. O gece bir defa daha gördük ki, Türkiye’yi 28 Şubat karanlığına döndürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir… Hangi yaşta olursa olsun, bu ülkenin evlatlarını dinini, diyanetini, külçeşidini öğrenmesinin engellenmesine istek göstermeyiz.

YÜZDE 43’E YÜKSELDİ: OECD ülkeleri ortalaması altına düşen mesleksel eğitimin orta öğretim ortasındaki hissesini bir daha yükselttik. Orta öğretimden yeni mezunlar ortasında mesleksel eğitim mezunlarımızın oranı yüzde 43’e yükseldi. Birebir oran OECD ülkeleri ortalaması yüzde 38, AB ortalaması ise yüzde 43.

MİLLETLERARASI MESLEK LİSESİ: Mesleksel eğitimdeki deneyimimizi memleketler arası alana taşımak maksadıyla yeni bir projeyi devreye alıyoruz. Açacağımız memleketler arası mesleksel ve teknik Anadolu liseleri ile hem kendi evlatlarımıza yeni ufuklar kazandıracak tıpkı vakitte gönül coğrafyamızdan gelecek gençlere mesleksel eğitim imkanı sağlayacağız.

ÖĞRENCİLERE ÖDEME: Mesleksel eğitim merkezlerimiz, ecdadımızın ahilik külçeşidinin bir mirasıdır. Merkezlerdeki çırak ve öğrencilere minimum fiyatın yüzde 30’u, yani 1276 lira fiyat ödenmesini sağlayan kanun değişikliği tamamlandı. Kalfalık yeterliliğini kazanan öğrencilere ise minimum fiyatın yarısı kadar yani 2 bin 126 lira ödeme yapılacak. Bu fiyatların tamamı devlet katkısı olarak karşılanacak. Öğrencilerimizin sigortasını da yapacağız. Kanun değişikliğinin üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın mesleksel eğitim merkezlerine olan talepte önemli bir artış yaşandı. Öğrenci sayısı 159 bin iken, artık bu sayı 250 bine ulaştı. Yıl sonuna kadar 1 milyon gencimizi mesleksel eğitim merkezlerimize dahil ederek istihdamlarını sağlamayı hedefliyoruz.

BİZ NİÇİN BAŞARMAYALIM?: 1.5 ay üzere kısa bir müddetde ülkemizde 255 OSB’nin tamamında mesleksel eğitim merkezleri hayata geçti. Bu merkezler yardımıyla dallarımızın gereksinim duyduğu ve aradığı nitelikli insan kaynağının yetişmesini sağlıyoruz.OSB’lerin ortasında okullar, ötürüsıyla stajını her tarafıyla okulundan işine giderek gerçekleştirerek gençler… Bunu Çin başarıyor, Japonya başarıyor. Biz niçin başarmayalım. Birebirini biz de yapacağız.

‘Köy enstitüleri ideolojik araçtı’

Eğitimde ayağı bu topraklara basan, medeniyet birikimimizle barışık sistem yerine formatlayan, dayatmacı, evlatlarımızı aşikâr kalıplara hapseden modeller tercih edildi. Köy enstitüleri üzere denemeler, asli hedefi haricinde milletimizin bedellerine karşı ideoloji yükleme aracı haline getirildiği için hüsranla sonuçlandı. Darbe ve vesayet dönemindeki müdahaleler ile eğitim sistemimiz yeterlice çıkmaza sürükledi. 28 Şubat zihniyetinin bir hançer üzere eğitim sistemimize sapladığı katsayı uygulamasının tesirlerini bugün bile hissediyoruz.