Maratondan mı yoksa Sylt Habersundan mı bahsediyoruz?

Aslıhan2312

Co-Admin
Ve birden Amanal Petros yanıma koşuyor, omzuma vuruyor ve gülüyor. Güneş veda etmek üzere; Gece, Kuzey Kenya'da, evlerin arasında uzun bir gölge gibi elini uzatıyor. Hava serin ve canlandırıcı ama aynı zamanda ince ve neredeyse kurak. Ciğerlerime doyamıyorum, ağzımdan değil burnumdan nefes alıyorum. Bir ormanın içinde yan yana yürüyoruz.

“Artık arkamda” diye sesleniyor. Ben de onun arkasında sıraya giriyorum. Zikzak çiziyor ve beni neşelendirmiyor. İkimiz de sadece zamanın içinde yürüyoruz ve huzurluyuz, ben huzurlu ve sakinim. Üstelik Kenya'da, Iten'de 2.600 metre yükseklikte çalışmak zorunda olmama rağmen. Buradayım çünkü koşmanın şu anda insanları neden bu kadar harekete geçirdiğini, neden bu kadar çok kişinin sokaklara, ormana çıkmak istediğini, bu sıkıcı spor olan koşmanın neden dünyayı fethediyor gibi göründüğünü anlamak istiyorum. Berlin Maratonu'nun 50. yılı bu yıl, her zamankinden daha fazla kayıt var. Berlin'de her sabah evdeyken sokaklar doluyor.

Ben de sabah şehrimin yarı aydınlığında Köpenicker Strasse'de sessizce yürürken, müzik dinleyerek, işe ya da yatağa gizlice gidenleri izleyerek ben de onlardan biri oldum. Karl-Marx-Allee boyunca koşun ve yazın Meißen'in altın çinilerinin beni taşımasına izin verin. Sırtımdan ter akıyor, ciğerlerimin yanması uzun zamandır durmuş durumda. Her ne kadar çok çabalasam da her şey zahmetsiz.

Muhtemelen dört yıldır koşuyorum ama bundan kimseye bahsetmiyorum çünkü koşucu olmayı utanç verici buluyorum. “Çünkü bunu herkes yapıyor” derim her zaman. Ama herkes bir şeyler yapıyor diye o isteksizlikten kurtuldum. Şimdi bunu yapıyorum çünkü yapabiliyorum. Başka bir sebep yok. Bacağım zayıf değil, ciğerlerim hırıltılı değil, beynim deli değil.

Ve: Bundan bir iş çıkarabilirim.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Sylt Habersu hakkında konuşuyoruz, ırkçılık hakkında konuşuyoruz

Bu yüzden Kenya'dayım, bu yüzden Alman şampiyonuyla, Avrupa şampiyonu Amanal Petros'la birlikte ormanlarda koşuyorum. Bu Alman Olimpiyat umutlu, Bielefeld'li bu adam.

Ormanda dolaşırken konuşuyoruz ama koşmaktan değil, hayattan bahsediyoruz. Ve şunu düşünüyorum: Çoğu zaman aynı şeydir.

Tigray'den, memleketinden, Almanya gezisinden bahsediyor. Utanmadan gururundan bahsediyor. Bazen hızlanıyor, bana büyük adımlarını gösteriyor, Kenya'da kırmızımsı kahverengi toprağın üzerinde süzülüyor. Bir an durup onu izlemek zorunda kalırken o sanki uçacakmış gibi, havalanıyormuş gibi yerden kalkıyor. Attığı her adım büyük bir imkansızlığa atılmış gibi görünür. Belki maraton dünya rekoru, belki de oraya ulaşmak. Almanyada.

Sylt Habersundan bahsediyoruz, ırkçılıktan bahsediyoruz çünkü zamanımız var. Kendini haklı çıkarıyor, kendini açıklıyor.

“Ama ben iyi entegre oldum” diyor. Gururla, “Almanya adına ödüller kazanıyorum” diyor. Bu ırkçılığın neden Alman toplumuna bu kadar güvenle tutunduğunu anlamıyor. Onun da yaşadığı ırkçılık.

“Instagram'da, yorumlarda” diyor. Bir an için ortam kararır. “Yine daha hızlı koşalım” diyor. Sonra ben de onun gibi havalanmaya çalışıyorum ama yerde kalıyorum ve yüzeyden ayrılamıyorum. Onu izlerken Berlin'deki koşularımı düşünüyorum, düşüncelerimi düşünüyorum.

Ve biliyorum: Ben kaçıyorum, o da ona doğru koşuyor. Bizi farklı kılan da bu; o kazanabiliyor, ben de vazgeçebiliyorum. Muhtemelen koşmanın artık bir fenomen değil, zamanımızın bir gerçeği olmasının nedeni budur. Birçoğumuz kaçmak zorunda kalıyoruz.